LAN ili Wi-Fi za file sharing

Ovako ljudi, slabo se razumem u mreze i mrezna podesavanja, a zanima me sledece:
Trenutno imam kablovski net, i desktop na spratu nakacen LAN kablom na ruter. Trebam da nabavim jos jedan desktop koji bi stajao u prizemlju, i planiram da uzmem Wi Fi ruter i USB adapter, kako bi na tom dole imao pristup net-u.
Ali takodje bi bilo lepo da mogu i da share-ujem fajlove izmedju racunara, sto koliko kontam ne moze preko Wi Fi mreze, sem ako se ne napravi WAN. Valjda ovaj koji se kaci na Wi FI ne vidi nista dalje od Wi Fi rutera…?
Pa me zanima, cisto preliminarno, pre nego sto kupim Wi Fi opremu, da li je izvodljivo na linuksu izvesti setup tako da PC sa Wi Fi USB-om vidi ovaj drugi koji je vezan kablom, i koliko je sve to komplikovano?
Tj. da li je bolje zezati se sa tim, ili jednostavno razvuci LAN kabl… :smiley:

Ako se nisam lepo izjasnio, evo u osnovi:
PC1 -> LAN kabl -> cable ruter -> wi fi ruter -> wi fi signal -> usb wi fi -> PC2
:drinks:

Na oba racnura ce najverovatnije biti Mint 13 LXDE…

[/size]
[size=4]Nema WAN veze sa lokalnom mrežom, sve uređaje možeš umrežiti preko LAN kabla i WiFi-a međusobno, sa jednim ruterom.[/size]
[size=4]Moj savet je LAN kabl, brži je protok informacija, pogotovo ako planiraš da kopiraš filmove ili muziku sa jednog na drugi. Ako ti je taj na wifi-ju samo za net, onda ok. Gledaj bar da bude čestit signal u jednom i drugom slučaju.[/size]

Auu, sta ja lupih za WAN… :biggrin:
Mislio sam, treba da se pravi lokalna mreza, na koju bi se kacio ovaj preko Wi Fi, da bi mogao da pristupa ovom PC-u sto je vezan kablom? Koliko kontam, ne moze samo da se prikopca sve i da se odmah vide medjusobno, ili gresim?
Za LAN mi je lako, ubodem oba kabla u ruter, podesim ip adrese i to je to, a ne znam da li ima razlike kada se jedan kaci putem Wi Fi-a…? :slight_smile:

Uglavnom znaci, LAN je bezboljnija varijanta… :slight_smile:

[/size]

[size=4]Naravno da može da se umreži, zato i služi ruter, on je most za LAN i wifi uređaje. E sad kad instaliraš sisteme, onda proveriš da li je Samba instalirana… to je već druga priča.[/size]

Aha, ok… Znaci LAN je laksa i brza varijanta. To sam hteo uglavnom da znam, za dalje cemo da vidimo kad sve stigne, hvala ti! :slight_smile: :drinks:

[size=4]Lakša baš i nije, ali je brža sigurno. Papir trpi sve[/url], [url=“http://lifehacker.com/5782479/how-to-ditch-slow-wireless-speeds-and-go-completely-wired-in-your-home-and-why-you-should”]drugo je praksa.[/size]

LAN i .

^
To. :slight_smile:

@drinx
Ok, fizicki nije, logicno, ali lakse je za konfigurisanje i generalno je kvalitetnija i brza konekcija, nego bezicno…
Ovaj drugi link je presudio… :smiley: LAN it is then… :slight_smile:

Srećno krimpovanje :smiley:

Ahahh, ma idi bre, gotov kabl through the window i čao… :smiley: :smiley:
Kad se vec ovi majstori sto su zidali kucu '63-e nisu setili da provuku LAN kabl kroz zidove… ::slight_smile: :biggrin:

Ok, stigla oprema:
TP-LINK WR740N, wireless router sa 4 LAN porta.

Sve veze izvedene kablovima, ovako:

kablovski ruter na tp-link, a iz njega mrezni kabl do svakog kompa.

Nista pipnuo nisam, samo povezao, i na keca sve radi, tj imam net na oba racunara.
E sad pomagajte kako da podesim Sambu da mogu da delim fajlove izmedju njih. :slight_smile:

Da predpostavim da je prvi korak instalacija iste na oba racunara…? :slight_smile:

Upravo tako postpuak je prvo instalacija SAMBA servera. Na Mintiši je podignut samo deamon za sambu dok glavni fajlovi nisu instalirani pa ih treba instalirati, povežeš ih u zajedničku grupu, podesiš koje fajlove mogu da “gledaju” i to bi bila cela problematika.

BTW čestitam na novoj i svežoj mreži :wink:

^
Hvala! :slight_smile:

Ok, instalirana samba, i podesen folder za deljenje.
E sad, vidim drugi racunar u Network places, ali kad probam da pristupim, izbaci mi “The specified location is not mounted”? :10: :wacko:
Now what? :slight_smile:

UPDATE:
Nasao sam resenje, screw samba, ssh all the way… :slight_smile: :smiley: Radi kao sat. :slight_smile:

Mislim da je bilo dovoljno da u tabu Premissions selektuješ Access : Read & Write za Group i Others na prethodno deljenom folderu preko system-config-samba.

Hmm, probacu. Mada zar ne bi trebalo u tom slucaju da mi izbacuje “Permission denied” ili tome slicno? :slight_smile:
Uglavnom, poena cele price je da mi je brzo trebala ispravna mreza, sa ssh-om sam to dobio, sad imam vremena da se zezam dalje, tj sa sambom.
A pre nego sto pocnem, da pitam, jer ssh i samba imaju neku nekompatibilnost/netrpljivost, u smislu ako jedno radi drugo ne moze itd, cisto da znam jer mogu oba, da ne zeznem ssh koji radi?

EDIT:
Iz kog genijalnog razloga mi, kada prekopiram folder sa drugog racunara, umesto razmaka u nazivu stavlja %20? :10:

@Cofi
http://www.blooberry.com/indexdot/html/topics/urlencoding.htm

Ah, da… Znam za to, nego mi nije bilo jasno zasto to radi kad kopiram sa mreze… Doduse sad sam sebi objasnio :biggrin:
Hvala na podsecanju! :slight_smile: