Laptopovi

Da li Linux Mint 13 Maya Cinnamon podržava laptopove Lenovo 3000 N500 i HP Pavillion dv7-6b00em? Za Lenova sam siguran da podržava pošto je iz 2009. i na Ubuntuu radi perfektno, a Linux kernel je jedan. Ali za HP-a nisam siguran. AMD Radeon Dual-Graphics 6xxx + više wirelles anteni + …

Vaznije bi bilo da kazes koji je cipset na ploci, koja graficka i koji Wi Fi

[font=Arial][size=3][background=rgb(231, 231, 231)]AMD Radeon HD 6755G2 Dual GPU, Wi-fi je Intelov, a čipset ne mogu da nađem (ne znam mu naziv).[/background][/size][/font]

http://www.amd.com/u…graphics.aspx#5

Linux OS supports manual switching which requires restart of X-Server to engage and/or disengage the discrete graphics processor for dual graphics capabilities.

To bi preko fglrx-a trebalo da radi, za oprnsource radeon drajver nisam siguran kako bi išlo. Jedna bi radila, za obe… ne znam baš :).

Za onog prvog starijeg intela je OK, kod intela samo treba paziti da ne bude powervr chip, trenutno što se prodaju novi atomi su svi takvi - najsigurnije nekupovati atome u ovoj sezoni :slight_smile:

http://www.phoronix…item&px=MTE4NDY

Има ли неко препоруку за лаптоп до 35.000 да подржава Линукс лепо? Под подржавањем мислим да све ради out-of-box у пуном потенцијалу

[font=‘Lucida Grande’][size=3][background=rgb(224, 237, 211)]Any laptop with Intel HD Graphics should work - nvidia or AMD may cause problems in laptops (hybrid graphi[/background][/size][/font][font=‘Lucida Grande’][size=3][background=rgb(224, 237, 211)]cs)[/background][/size][/font]

[font=‘Lucida Grande’][size=3]Older (Windows Vista age) laptops with nvidia are indeed fine with Linux but new laptops have “Optimus” which is working badly unless you install Bumblebee.[/size][/font]

Dakle izbegavati APU generaciju procesora, ako je nVIDIA, Intel ili AMD/ATI grafika ODVOJENA ne bi trebalo da bude problema.
Zato je vazno znati CIPSET i PROCESOR.

Stariji lapovi svi rade, kod novih … pa valjda cemo ispraviti ovu glupost sa narednim MINT-om.

Ja sam kupio ASUS K53E (Intel CPU, Intel integrisana grafika, Intel cipset) i osim manjih problema sa setovanjem Wi Fi
sve je radilo Out of Box

Generalno vecina laptopova sasvim normalno i lepo radi sa linuks sistemima… Ja znam da Asus, Toshiba, HP, Dell, Lenovo rade odlicno sa linuks sistemima…uz mozda dodavanje drajvera za kameru, zvuk i wi fi…mada to zavisi sve dal je podrzan ili nije u samom sistemu… ali generalno trebalo bi da sve radi…

I ATI kao i Nvidia rade besprekorno… naravno nvidiao ce davati nesto bolje performanse, jer ima bolji drajver, ali obe kartice rade bez ikakvih problema… I za nvidia i za ati imas vec sistemske drajvere po instalaciji, a ukoliko zelis openGL support instaliraj vlasnicke drajvere…

Najveci problem kod laptopova i linuksa je poneki problem sa kamerom (na pojedinim modelima se obrne slika naopako), wi fi radi kod svih medjutim ponegde je potrebno instalirati odgovarajuci drajver… Zvuk radi u 99% slucajeva kao i mikrofon…

Izbegavaj ove oznake od intela

http://tanguy.ortolo…-intel-atom-gpu

I dualne grafike :).

Ostalo je sve OK, ćeif ti intel ili amd :slight_smile:

Iskreno naježim se kada pročitam ovakve tekstove. Monopolistički Intel, monopolistički AMD. Dokle više. Treba X godina da prođe da sve legne na svoje mesto, možda nikada ne legne. Linus je upravu što maše srednjakom. Mi linuksaši stalno nalećemo na neke mine.

Isto ti je na Windowsu sa tim atomima, powervr je čip - dakle tražiš drajver od powervr a ne od intela. Problem je što ga potpisuju kao intel, pa ljudi po navici pomisle - ah intel pa to je OK, a pa u ovom slučaju nije :slight_smile: .

Drajver postoji vlasnički i 32-bit only, znači nije bez ičega baš, ali je prilično ograničen u odnosu na uobičajeni intel:

http://packages.ubuntu.com/search?keywords=cedarview&searchon=names&suite=all&section=all

@ZDroid

[font=tahoma][size=3][background=rgb(255, 253, 250)]HP Pavillion dv7-6b00em, što si naveo u postu, baš gledam, odličan laptop. Baš bi mi legao jedan takav ( ko budali šamar :slight_smile: ) Čini mi se da na njemu može uz malo strpljenja da se natera Mint 13 Cinnamon. Setih se ove teme[/background][/size][/font]

http://forum.mint-sr…-mod-da-dignem/

NIje tako strasno, jednostavno samo nismo cutting edge sve zbog Win only drajvera … dok neko ne napise svoj :slight_smile:

nvidia i intel chipset radi sasvim OK na svim linuxima… pa čak i na solarisu.

AMD procesor i AMD čipset su ovde…

[font=Arial][size=4]AU$1000 gets you quite a bit of bang for buck these days, with the Pavilion dv6 including a Core i5 2450M at 2.5GHz, 4GB of RAM and a 500GB hard drive. Graphics are handled by AMD’s Radeon HD 7690M XT, and we’re happy to report that the battery-saving switch back to Intel graphics is now seamless. It’s a good feeling to be able to recommend AMD mobile graphics once more.[/size][/font]

[font=Arial][size=4]Ova kombinacija bi trebalo da radi out of box, nazalost HP krije detaljne specifikacije pa dok ih ne nadjes, ne mozemo da vidimo da li su sve integris[/size][/font][size=4]ane[/size]
[font=Arial][size=4]komponente tipa Webcam, mrezna, Wi Fi podrzane, ali stvarno sa Mintom vecina stvari radi out of box[/size][/font]

Ma znam da je to kod tebe kombinacija, ja sam samo konstatovao činjenicu da je Intel bolje podržan nego AMD… :slight_smile: Mada ja sam isto na AMD-u pa znam razliku.