Leeenux Linux

случајно погледам ово и изненадим се …
видим и протрљам очи два пута, Leeenux Linux а као аутор је наведен неко ко има сасвим српско име и презиме…
зна ли неко нешто више о овоме човеку и о овој дистибуцији.

Za 10$ koliko traži za “svoj” linux, nemam nameru da znam ništa o toj distribuciji… a dosta govori i o tom Aleksandru Ćiriću iz Knjaževca :wink:

+1

пази кад нисам обратио пажњу на 10 долара…добро бар знамо одакле је човек.нисам чуо за њега.никад,иако често идем у Књажевац на базене.
у сваком случају доба досетка да се зараде паре.нису неке велике али…у сваком случају би можда могла убунту србија да се заинтересује јер је оно копиран убунту са неким додатцима…

Pa dobro čovek ima pravo da traži i 5000€ za takav sistem njegova stvar :smiley:

Inače ja ne vidim da tamo ima išta od dodataka, osim što je promenio Wallpaper…

Verovatno je veza negde ovde :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=_SsEMCdmsKg

у сваком случају доба досетка да се зараде паре.нису неке велике али…у сваком случају би можда могла убунту србија да се заинтересује јер је оно копиран убунту са неким додатцима…

Ubuntu Srbija nema šta tu da traži, ko njih šta pita…da neće možda da zabrane distribuciju? :wink:
GPL ne zabranjuje naplaćivanje rada oko distribucije…

све ми (бруце) леееее личи на убунту,
дакле,да ремизирам
ја могу да изменим слику екрана,додам пар икона и напишем ђенка дистро,
платим ономе на distrowatch 200$ колико тражи за објаву дистроа и ето ђенка дистро…мало ми је то чудно!?

Možda je čudno, ali to je tako…to se zove GPL sloboda :slight_smile:
Možeš da platiš DW, ali ne možeš da platiš korisnicima da te ne opljunu ako nešto ne valja u distribuciji :wink:

@[member=‘Dragan’] Upravo tako…

Ovo mi deluje kao Ubuntu+$$$ distro. Ništa bitno ne vidim… a i smešne su mi verzije… Deluxe… Tuxe-Blah-Blah… LXDE + nešto… :smiley:

мислим да се разне верзије лијааааа користе да заварајупротивника…тј.купце и да мисле да купују пуну кесу нечега…кад оно укусни пантелија
и све ми је јасније зашто се линух мало користи међ “радничком класом и самоуправљачима”,скоро да је на нивоу статистичке грешке…
свако може да има своју дистрибуцију…а опет,није ми јасно како се тај лееее може звати дистрибуција када је бледа копија убунту…
јел има неко мерило у свету шта је дистрибуција а шта копија (била добра или лоша)
форк ово форк оно,спин јоко спин оно
овај спин онај ремих…колико песама толико извоћача…
личи ми на ко то тамо пева…дај 5 карата…нема дуета… или један или хор…а има ли пилота у авијону?
ајде ред хат,ајде новел,ајде дебијан,ајде генто…ово све друго су врапци…
за м$ важи правило “вране лете у јату а орлови сами”…

Ovo je čist fork… Sad,što se vodi kao distribucija,to je druga stvar. Ali ovo distribucija nije,po meni.

@simaco11
Generalno gledano, svaka distribucija je neki (Linusov) fork :wink:
Kvalitet i kvantitet uloženog rada u osmišljavanje distroa, njegovo objedinjavanje u funkcionalnu celinu, određuju razliku između “dobrog” i “lošeg”…“one man band” distro uopšte ne mora da bude loš, naprotiv (primer: Slackware), ali ovaj leecher :wink: linux iz ove teme je klasičan primer piggybacking-a :wink:

Pa hajde i da se predstavim. Ja sam taj Aleksandar Ciric, dev ove distro.

1. Nije samo nalepljen wallpaper, posto ne mozete da skinete za dz vise, ne mozete ni da procenite na osnovu screenshotova. Ima tu jos svega i svacega, izmedju ostalog i par sitnijih mojih aplikacija, menjanje kernela itd itd
  2. Distro je specijalizovan za netbook, tako da ne tvrdim da je bolji od bilo koje druge distribucije, osim na ovakvom hardware-u, sto je opet stvar misljenja,
  3. Davao sam distro za dzabe i imao preko 100,000 preuzimanja. Problem je sto me je server kostao daleko vise nego sto su mi ljudi donirali. Iz tog razloga sam resio da naplacujem. Sada kada naplacujem troskovi se pokrivaju.
  4. Distribucija nije termin vezan samo za glavnije u toj grani. Naci cete na stotine distribucija na distrowatch koje su i sa daleko manjim izmenama nego moje uvrstene u tu listu.
  5. Tacno, GPL jasno dozvoljava da moze da se naplacuje, mada ja nisam u svoj distro stavljao nikakvu zastitu, tako da se naplacuje samo preuzimanje. To da li ce ga neko deliti, apsolutno me ne zanima, cak podrzavam.
  6. Potrazio sam u Srbiji pomoc po forumima, da bi se napredovalo u izradi. Naravno, dobijao sam samo kritike, slicnog tipa kakve i vi ovde izbacujete. Valjda je to u nasoj Srpskoj prirodi…
  7. Bilo bi dobro da se i vi predstavite i kazete sta ste konkretno napravili. Najlakse je biti kriticar.
  8. Kada sam napravio v1 imao sam za cilj da sto vise ljudi odvojimo od WinXP, narocito na eee 4G, koji je krenuo sa neslavnim Xandrosom, a zavrsilo se sa 90% prodaja sa preinstaliranim WinXP. Sa 100,000 preuzimanja verujem da sam delimicno pomogao. Zar to i nije jedan od ciljeva foss?

Pozdrav Aleksandre i dobrodošao na forum FOSS Srbije.
Jedan moj drugar uz netbuk je dobio instaliranu Leeenux distribuciju i on je zadovoljan sa istom i rekao je da neće da je menja.

A što se tiče ove zajednice konkretno da kažem da pod stavom 7. radi se na razvoju TRIOS-a, baci malo pogled na ovu stranicu http://www.foss.rs/forum/192-trios-srpska-gnulinux-distribucija/[/URL] kao i na download sa mirror-a odakle možeš preuzeti i isprobati ovu distribuciju [URL=“http://mirror.org.rs/trios/ISO/”]http://mirror.org.rs/trios/ISO/.

Najpre dobrodošao Aleksandre na FOSS strane i lepo je što si se oglasio.

Ne mogu ulaziti u priču kakva je distribucija jer… ne nudiš nikakav demo, a sam kažeš da preko slika ne može da se zakljluči kakva je distribucija (i tu se slažemo), zato je najbolje da ovde okačiš neki changelog a naročito nas interesuje te velike modifikacije kernela koje si radio kao i šta si to novo ubacivao u kernel a mogao bi i listu svojih aplikacija koju si radio da nam ovde prezentuješ, pa ćeš onda, ja se nadam dobiti i pozitivne kritike, ovako “krijući” svoj distro iza 10$ je malo… neprofesionalno, naročito u Linux svetu, pritom opravdavajući ga potpuno ne validnim argumentom ->

… ispravi me ako grešim. Započeo si projekat, uspešno si lansirao svoju distribuciju i problem ti je bio trošak servera za preuzimanje? Da li si čuo za SourceForge!? Gde pola planete hostuje svoje projekte za DŽ, i pogodi šta, dobar deo tih projekata se skida i više puta u toku meseca nego sve naše i tvoje distribucije na godišnjem nivou.

Uostalom evo mi ti nudimo 5x10Gbps (+2 backup lokacije na dva kontinenta potpuno odvojene data centre) linkove na našem MirrorONE projektu koji se nalazi na http://mirror.org.rs potpuno besplatno. Tako da više ne moraš da naplaćuješ svoj linux kako bi održavao server, pošto koliko zaključujem iz tvojih komentara to je jedina prepreka da bi linux bio besplatan zar ne!?

FOSS = Free and OpenSource Software :slight_smile:

Lepo je ovo čuti, naročito jer ima izuzetno malo distribucija koje rade odlično na slabijim mašinama pa i na low-budget netbook-ovima. E sada ja mogu da ti ovako iz glave nabrojim jedno 10 distribucija koje će bolje raditi od prepravljenog ubuntu-a, naročito ubuntu-ove LXDE verzije koja je katastrofalna kada je u pitanju brzina. Mada opet tvoju distribuciju ne možemo testirati jer je komercijalna.

Skidam ti kapu. Mislim da si ti jednistven primerak savršenog developera koji “živi” od svog komercijalnog rada i nema apsolutno ništa protiv da se njegov rad piratizuje, čak šta više podržavaš to. Bez trunke ironije, svaka čast!

Ja sam u linux svetu malo ranije nego ti (kraj 1998 godine kada sam počeo sa linuxima), a konkretno ovde na forumu ima ljudi koji su dosta godina pre mene počeli da se petljaju sa kupusima raznoraznim i koji su bili pioniri i utemeljivači širenja Linux-a po tadašnjoj Yugi. Niko od nas ovde nije čuo nikad za tvoj projekat, što znači da se nisi dovoljno reklamirao ili interesovao da nađeš pomoć, barem mogu da garantujem za jednog čoveka (a ima ih daleko više sada) odavde koji bi ti čak ukoliko ti je “priča” na mestu i vidi potencijal, obezbedio sve moguće za aktivan razvoje distribucije. A što se kritika tiče, pa šta si očekivao kada ti je linux komercijalan!? Niko nema prilike da ga testira i proba u nekoj demo verziji.

Mi smo “FOSS Srbija”, uglavnom ljudi srednjih godina sa podrškom ljudi sa dosta godina iskustva i onih koji imaju daleko manje godina od proseka ali pucaju od znanja. Imamo ovaj forum na kome pišemo koješta iz svakodnevnog života. Postojimo nepune 3 godine, i ako što vidiš okupili smo preko 1000 ljudi koji vole ovo što mi radimo. Počeli smo da se zezamo sa TRIOS-om i u tom zezanju postavili domaće zadatke i zapušili mnoga usta u ovdašnjem “linux srpskom kolektivu”, jer kao što si napisao postoje mnogo kritičara. Na TRIOS-u trenutno radi 10-ak aktivinih ljudi, podeljeni su u sektore (pakovanje, bildanje, testiranje, dizajn…) pirtom imamo saradnju sa jednim mladim Italijanom odnosno osnivačem Semplice Linux koji nam je ustupio svoj installer i pomogao nam u njegovom forkovanju i prilagođavanju našim potrebama, takođe Dragan i Ćofi su mu odradili testiranje instalera i prijavili par kritičnih bagova koji su ispravljeni i dobili su veliku zahvalnost od mladog Italijana. Trenutno smo u Alpha fazi i to trećoj po redu (ne žurimo nigde), svašta nešto smo izmenili i dodali, omogućili, pa najbolje da skineš našu Alphu (bepslatno je potpuno i tako će i ostati) i sam se uveriš koliko trenutno možemo da doprinesemo razvoju Linux-a u Srbiji.

Mislim da ti je ovo neki “pilot” uvod da čisto stekneš utisak da nismo samo kritičari ili kritičari ali na opravdanom mestu, Ukoliko se javi neko od saradnika i želi da ti napiše još koju reč neka to slobodno uradi a vezano je za TRIOS.

Hello Aleksandre, i dobrodošao na forum :slight_smile:

Ja sam Dragan Kramar, jedan od administratora ovog foruma, i imam nekoliko tehničkih pitanja vezano za tvoju distribuciju.
Krenuću bez citiranja, ali redosledom koji si ti taksativno naveo u tvojoj poruci.

1. Da li si voljan da mi omogućiš da skinem neku od tvojih iso slika? meni lično ne treba za netbook, ali bih voleo da ga malo “iseckam”, da vidim šta ima unutra :slight_smile:
    Naravno, 10$ nije problem, ali ne bi bilo kolegijalno da mi naplatiš taj iso, jer ni mi ne naplaćujemo članstvo na ovom forumu :slight_smile:
  2. Vlada (Commander) ima jedan ACER EE netbook, pa možemo da proverimo ovu tvrdnju…da li je tvoja u rangu sa ostalim distribucijama tog tipa, ili možda i bolja…
  3. Ovo neću da kometarišem, jer je nepristojno gledati u tuđe novčanike…tvoja odluka u tom smislu mora da se poštuje.
  4. Da bih nepristrasno ocenio tvoju distribuciju, moram prvo da je isprobam…vidi pod 1) :slight_smile:
  5. Vezano za GPL, “zaštitu” i deljenje tvojih iso slika, protiv čega nemaš ništa protiv, ako sam dobro shvatio, i čak “podržavaš”…da li to znači da ja mogu da platim 10$, skinem tvoj iso, okačim na naš server i delim besplatno?
  6. Tražio si pomoć po forumima, da bi se napredovalo u izradi? pošto naplaćuješ preuzimanje, da li si spreman i da platiš odgovarajuću pomoć? ne pitam zbog sebe, meni ne treba, ali verujem da ovde ima pojedinaca koji bi rado podelili svoje znanje sa tobom, za novac, jer i oni valjda imaju svoje troškove :slight_smile:
  7. Trios pravimo zbog učenja, druženja, zabave…i naravno, besplatno :slight_smile:
    Što se tiče kvaliteta, to je čisti Debian za sada, u budućnosti ko zna…
    Da ne zaboravim…ubacili smo custom instaler, default systemd pre mnogih sa DW liste, u izradi su neke aplikacije, imamo owncloud za saradnike, sopstveni repo, ovaj forum kao kakvu-takvu podršku, nekoliko ozbiljnijih projekata u pripremi/početnim fazama:
    -objedinjavanje prevoda na srpski jezik na jednom mestu, sa jedinstvenim rečnikom svih računarskih izraza i fraza koje se koriste u srpskom jeziku
    -kernel uptrack repo za custom kernele/security update
    -serverska verzija Triosa sa podrškom za zfs ( ne kfreebsd kernel, nego native linux…)
    -itd itb… :slight_smile:
  8. broj besplatnih preuzimanja je varljiv podatak po principu “mož’ da bidne, al’ ne mora da znači”…ako imaš statistiku broja plaćenih preuzimanja, to je već bolji podatak za diskusiju :wink:
    Usput, da li naplaćuješ i podršku za tvoju distribuciju, kao što je uobičajeno u ovoj oblasti, ili te podrške nema? ne vidim ni tvoj repo (http://www.leeenux-linux.com/repository običan dir se ne računa u repo…), vidim samo par freebee skriptica…ergo, vidi pod 1) i 4)

PS
Ti si se predstavio kao dev, ja sam običan amater…doduše, moram da priznam da me kupusara ne interesuje previše, Solaris je moja glavna preokupacija, ali neće mi smetati da naučim ponešto od jednog linux dev…dakle, očekujem zanimljiv dijalog sa tobom :slight_smile:

Hajde da izbacim novu verziju, pa cemo pricati na ove temu. Nadam se da ce to biti za mesec dva, jos uvek nisam zadovoljan sadasnjom. Kada se to desi dacu vam linkove da stavite za besplatno skidanje.
Izmene kernela nisu nista posebno, samo sam ulazio u generic i iskljucivao sve sto je suvisno, a toga ima poprilicno. Isprobavao sam ranije i eee kernel, ali je prilicno zastareo.
I ja sebe smatram amaterom, malo je onih koji su stvarni znanci u linux svetu, ali snalazim se da ishakujem sta treba.
Broj besplatnih preuzimanja je bio 100,000. Bloj placanja je u proseku 30-tak mesecno, znaci nista posebno.
Vezano za vasu distro ne znam sta da kazem, da li je sluzi vama u edukativne svrhe ili ne, posto nisam do sada cuo za nju, a nema je ni na distrowatch? Ako nije razvoj cisto da bi ste vi naucili vise, veliki je problem biti konkurent velikim ekipama. Vecina distribucija opste namene propadnu vremenom, mislim da je ta tuzna sudbina i zadesila distribuciju koju elektronski fakultet razvijao, posto vise nista nisam cuo o njoj. Takodje je i promocija bitna, par puta sam placao za adsense i facebook reklame. Za relativni uspeh moje distribucije mogu da zahvalim samo tome sto sam se usko specijalizovao.

Aj ti nama pošalji sadašnju verziju pa da vidimo o čemu se tu radi, a ti posle lagano unapredjuj… čisto da malo ispreturamo .ISO da vidimo šta se tu sve dešava.

#Samo kažem:
-Ako imaš 30-ak plaćanja svakog meseca, to znači da u proseku zaradjuješ 300$ mesečno, što implicira preko 3.500$ godišnje!? Za tu cifru taj linux verovatno mora da valja zar ne!?

Kada vidim šta sve postoji na DW listi, poželim da se sklonimo odande…prijavili se jesmo, nalazimo se na listi čekanja, a kada će nas, i da li uopšte, neko uvrstiti na tu listu, postalo je u međuvremenu barem za mene, potpuno nevažno. Verujem da i ostali iz ekipe misle slično.
“Distribucije” kojima je krajnji domet Remastersys ne zaslužuju ni cipele da čiste Triosu, kamoli nešto drugo da poredimo…naravno, ovo se ne odnosi na tebe, ti si uspešan linux dev, naše gore list :wink:

No, da ne širim priču previše, i pošto nemam strpljenja da čekam 2 meseca, malo sam čeprkao, pronašao jedan tvoj iso…ti ćeš sigurno znati koji.
Ne, nisam ga platio, i nadam se da se nećeš ljutiti zbog toga :slight_smile:
Ovo je slika live sistema, isprobao sam i instaliran sistem i video sve što me je interesovalo…usput, ne radi ti leeenux cleaner :wink:

[ATTACH]3499.IPB[/ATTACH]

Hint: [SIZE=8px]Linux Mint[/SIZE] :cool: