Linux Mint 14 Cinnamon

Pozdrav svima, nov sam na forumu, zanima me da li ce mi radeti Cinnamon na ovoj kanti
Procesor 1.4ghz
graficka nvidia fx5200
ram 1gb
PS: mint 14 mate radi super ali mi malo dosadio :slight_smile:

Za Unity, Gnome Shell pa i za Cinnamon, najbitnija je grafička. Otprilike neki optimum bi bio 512 MB VRAM na nVidia 7xxx ili AMD HD 2xxx ili novije.

Ovo sam ti napamet sastavio po uzoru na Unity zahteve za OpenGL ekstenzijama, tako da možda u zavisnosti od drajvera to da prođe i za na korak slabijim karticama, dakle 256 MB VRAM na nvidia 6xxx ili ATi x1xxx, a ova tvoja je dva koraka ispod što znači - zavisno od drajvera ponovo, možda će da radi ali ima da se vuče i pravi probleme u prikazu ili nema da ti radi uopšte :).

OpenGL Extensions required
Framebuffer Object
Rectangle Textures
Non power of 2 textures
Vertex programs
Fragment programs
buffer objects
GLSL shader support

Mozes probati, ali ocekuj probleme zbog grafike. Cela FX serija ima probleme sa Gnome3/Cinnamon desktopom. Od defekata na slici do losih performansi. Iz razloga sto Cinnamon zahteva 3D akceleraciju, koja sa tvojom grafikom ima obicaj da predstavlja problem, bilo sa Nvidia, bilo sa Nouveau drajverom. :slight_smile:

EDIT:
Drzi se Mate-, a LXDE-a i XFCE-a. Najbolje LXDE, zbog procesora, imaces najvise performansi sa njim na tom CPU-u.
A Cinnamon, opet kazem, mozes da probas, ali budi spreman na to da izvesno nece biti sve ok sa graficke strane. :slight_smile:

LXDe mi je nekako ruzan , a i ne vidim da je ponudjena ta verzija minta na oficijelno sajtu, a ovaj linux mint debian mi deluje zanimljivo nzm dal njeag da probam ?

Piroćanac a kvo kaješ da se ne zamlačuješ sas Mintovi, a? Da si šibneš ti odma čis Debian, pa če si živimo :chiffa: .

Imas unofficial Mint 13 LXDE:
http://forum.opensource-srbija.org/topic/1712-mint-13-lxde-unofficial-final/

A mozes i Debian, kao sto kaze @dvajedan
Meni Debian ima bolje performanse na malo brzoj masini nego Mint, ali najbolje probaj pa vidi sta ti odgovara.
Takodje nije los ni Zorin OS 6.2 Lite, isto sa LXDE-om… :slight_smile:

Probao bih debian ali mi nesto sumnjivo . Idem ovde http://www.debian.org/CD/torrent-cd/[/url] pa DVD > i386 i ondasam poceo da skidam[url=“http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.7/i386/bt-dvd/debian-6.0.7-i386-DVD-1.iso.torrent”] debian-6.0.7-i386-DVD-1.iso.torrent (ima dvd 1,2,3,4,5,6,7, 8) )ali ovaj dvd 1 zauzima oko 4gb :o jel to normalno ili samnegde zalutao

Ja bih ti preporucio netinstall.iso. Svi potrebni paketi se skidaju sa interneta prilikom instalacije, sam iso ti je oko 40MB, i biras pri instalaciji sta hoces da ti se instalira. Doduse zahteva malo vece poznavanje i malo vise konfigurisanja u pocetku nego recimo Ubuntu/Mint.
Aj kazi sta tacno hoces, koji desktop, koju verziju Debian-a, i koliko se razumes u isti, da znamo kako najbolje da ti pomognemo!? :slight_smile:

Pa desktop Mate ili nesto drugo ali da radi kako treba (samo da nije xfce) ,verzija debiana zadnja i stabilna , ranije nisam imao interesovanje za debian tako da nista ne znam

Ok. Ja cu ti ukratko objasniti koje verzije debian-a postoje i razlike medju njima, a kolega @[member=‘dvajedan’] ce to bolje dopuniti:

1. Debian Stable: Ultra stabilna verzija, ali sa prilicno zastarelim softwer-om
  2. Debian Testing: Verzija sa svezijim softwer-om, sluzi kao testing ground za buduci Stable, znaci nakon odredjenog vremena postaje stable verzija
  3. Debian Sid: Ovo je zvanicno nestabilna verzija ( mada je vise nego stabilan veruj mi ), uvek ima svez softwer i u pitanju je semi-rolling release

Posto hoces Stable verziju, onda sacekaj 5-i Maj, posto tad trenutni Testing postaje Stable.
U svakom slucaju, posto ti je ovo prvi susret sa Debian-om, ja bi ti preporucio da ostanes na Mint-u, i da ostavis jednu particiju za Debian, da ga instaliras na nju, pa polako da se upoznajes sa njim. U principu nema bitnijih razlika izmedju njih, oba koriste apt-get, synaptic itd., samo sto Mint/Ubuntu imaju vecu funkcionalnost out-of-the-box, dok Debian trazi vise konfigurisanja u pocetku, ali je daleko stabilniji.
Sto se desktopa tice, ja bih te opet savetovao da posvetis malo vise paznje LXDE-u, ubedljivo ce najbolje i najbrze raditi na tvojoj masini, a moze i lepo da izgleda kad se malo sredi.
Evo kako izgleda kod mene na Zorin OS-u:
[ATTACH]1421.IPB[/ATTACH]