Linux Mint phone

Ubuntu je najavio razvoj Ubuntu Phone OS odavno, a trebalo bi da “izađe na vidalo” 2013. god. kad izlazi i Firefox OS. Zašto Linux Mint nebi imao ovo? Evo mog mockupa prvog smartfona sa Mintom (a mockup OS-a bih mogao skoro da uradim :)):
[ATTACH]596.IPB[/ATTACH]
:slight_smile: :frowning: :stuck_out_tongue: :smiley:

Jedno vreme je konkurencija Symbianu bila NOKIA i MOTOROLA serija telefona sa LINUXOM? (kojim?)

Danas su svi telefoni sa LIndzom (Android).
ChromeOS je nazalost lose prosao, pa nema sumnje da ce FirefoxOS biti nesto uspesniji, zivi bili pa videli.

MINT nema ARM verziju i to je OGROMNA PREPREKA srenju na telefonima, kao sto i nedostatak zvanicne PowerPC
verzije jeste prepreka sirenju na konzolama.

Pre su tu bili Tizen, Maemo, MonteVista, Ubuntu verzije za Motorolu… MeeGo je i dalje živ, a Android je možda i previše živahan :slight_smile: :).

Možda Mint malo pričeka Ubuntu Phone OS, pa napravi njegov fork u Mint stilu.

Jos jednom, glavna prepreka je nedostatak ARM porta makar u Beta verziji.
PowerPC postoji u nezvanicnoj verziji koju radi nezvanicni tim.
Iako postoji mogucnost da se sors kompajlira za bilo koji target CPU, to posle treba testirati, sredjivati …

Nazalost, i moju i tvoju, MInt za telefon ili tablet je jos uvek daleki san.

Nadam se da MINT tim razume koliko time gubi i da ce shvatiti da je ARM verzija cak i vaznija od x64

Veliko je pitanje koliko Linux Mint tim ima raspolozivih developera koji bi se mogli uposliti na vecem broju projekata.

Slazem se, ali nemanje ARM porta je danas ravno samoubistvu, ma koliko je do pojave smartfona i tableta
izgledalo da ce x86/x64 biti neprikosnoveni vladar svega …

Da se ja pitam ja bih cak zaustavio privremeno razvoj x64 verzije zarad pravljenja prve debagovane javne bete za ARM.
Za koju godinu ce broj tableta i smartfona i ARM nettopova prevazici prodaju stonih racunara i laptopa …

Slažem se sa vama, samo pazite da ne skrenete sa teme (grafički dizajn) :).

Trenutni planovi Linux Mint-a nije izlazak na tržište mobilnih telefona niti pravljenje kastomizovanih operativnih sistema za ARM, već forsiranje klasičnog Desktop-a i što bolja kompatabilnost na realciji DE - HW.

@ZDroid, izvini zbog spamovanja teme i odlaska u off, (sa ovim postom zavrsavam). Hvala ti !
@Vladimir, ljudi iz Linux Mint tima definitivno rade na projektima koji se ticu klasicnog Desktopa, ali ne sme se zaboraviti cinjenica da se linux dobro pokazao na ARM arhitekturi, i da bi i tu trebalo uzeti poneki procenat korisnika u buducnosti.

Ovako bi mogao da izgleda OS:
[ATTACH]603.IPB[/ATTACH]

Lepo, ali si svestan da ako ti “planovi potraju” ode sve dodjavola, ovo je vreme uredjaja u ruci (handheld)
Android i iOS cak i kada se takmice sa stonim racunarima imaju 15% trzista
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

Prema web klijentima, sto je najmerodavnije SVI SU U OPADANJU osim smartphone/tablet OS-eva
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems#Web_clients

Obzirom da postoji nezvanicni PowerPC port za konzole, superkompjutere i neke meni drage racunare,
mislim da bi bilo dobro da makar na slican nacin “autsorsuju” (legalno daju drugima posao) razvoj ARM verzije,
inace …

Trenutno je samo 10 aktivnih ARM Linuxa po DW
http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=arm&status=Active
Ali tu je i Debian, sto znaci da osnovni deo vec postoji

Tu je i Rasbpian koji je dostupan samo za Rasbperry Pi.

ima da te prijavim google-u, da si totalno iskopirao njihov home screen, phahah

i tvoj zivot je zavrsen! ima da ti tuze unucice xD

salim se naravno, joj kako ja jedva cekam boot 2 gecko, ili neku jos otvoreniju varijantu za mobilne telefone. za sada se igram sa androidom, ali nisam zadovoljan, prvom prilikom bi se prebacio na nesto sto je stvarno otvoreno, i slobodno u svakom smislu

Mocup je urađen kao prikaz OS-a sa menijem preko koga se pokreću programi. Nema ikonica i widgeta na desktopu, samo pozadina. Ikonice su lično rađene.

Hvala svima na podršci!