Linux skript jezik?

Pozdrav mintovci!
Treba mi jedan lak, jednostavan, mocan i koristan programski jezik za skriptovanje u linuxu. Ima li neko iskustva sa ovim ili savete koji da uzmem? Unapred hvala

python? :slight_smile:

Python… sta muslis o perlu? Jel ima neko jos ideja?

Nisam upucen u jezike, a za pajton sam cuo da je okej i koristio ga (veoma malo) tako da…

Cekaj da ti odgovori neko strucniji od mene…

Bump. Bilo ko???

Python - nisam programer niti stručan u toj oblasti ali dosta ljudi radi sa njim.

Za vise o pajtonu, vidi ovo: http://forum.mint-srbija.com/topic/667-python-pajton-programski-jezik-primena/!

Bash
http://www.gnu.org/software/bash/

Pošto sam savladao kompletan osnovni C jezik i sada sam krenuo da savladjujem osnovni C++ recite mi da li se nešto razlikuje skrip jeik od C i C++ i ako se razlikuju kolike su i koje su razlike

Углавном су сви програмски језици мање-више слични. Ако савладаш један, лако ћеш се прилагодити на други. Битно да си ти добар програмер… Али од Ц-а се разликују скрипт језици по томе што се Ц компајлира а ови се интерпретирају, затим не мораш да водиш рачуна ког су типа варијабле - нема int, char, float, све је то var или како год… све у свему може бити само лакше јер не мораш толико да бринеш о неким стварима…

Наравно и синтакса се разликује

Za pune dve nedelje si u potpunosti savladao C jezik? Svaka čast :smiley:

Па теоретски могуће, ако сваки дан цео дан седи и ради. Можда научио али не и извежбао :wink:

Не знам одакле Владимиру да је Маријан за две недеље савладао це. Колико се сећам, још је на окупљању у сава центру Маријан рекао да ради це, па је рекао докле је стигао у Ковиљу, а прекјуче да је савладао це у потпуности. За то време може охохо и да се научи и извежба, поготову узимајући у обзир да је це врло једноставан програмски језик. Наравно, не мислим да Маријан зна цео це99 стандард, који је доста опширнији, али то није ни потребно да би се професионално радило у цеу, а поготово не да би се почело са професионалним радом у цеу, а још мање ако је це одскочна даска ка другим језицима.

Но, ја бих му препоручио да сада савлада алгоритме. Рецимо, динамичке структуре (закључно са дрветима), бектрекинг технику и основне алгоритме сортирања.

Пардон, Маријан је написао да је савладао цео основни језик це.

@marijan

Шта год да запне, питај. Радим профи це++.

Drago mi je Nedeljko. Za početak da razbijem neke zablude. Kada sam 2006. godine upisao visu elektrotehničku školu u prvoj godini sam imao kao osnove C jezika. Do 2010. godine sam sa C jezikom tavorio u smislu da sam kao nešto učio i kao nešto razumeo a suštinski nisam znao i nisam razumeo jer mi niko nije na pravi način pokazao kako se programira u C jeziku. 2010. godine sam upoznap čoveka koji je samnom seo objasnio mi je na pravi način i iz cuga sam prošao ispit. Taj mi je čovek dao knjigu i rekao kada je savladam znam osnovni C jezik i da posle toga mogu i trebalo bi da predjem na C++. Početkom ove godine sam seo prošao sam sve knjige koje sam imao na višoj plus tu knjigu koju mi je dao taj čovek vezano za C jezik. Sada sam prešao da učim C++ i baš sada radim oko dimaničkih struktura, lista i drveta. Nedeljko voleo bi da uspostavimo kontakt kako bi uz tebe mogao da prodjem još mnoge stvari iz C jezika jer smatram da koliko god da naučim je to nedovoljno u odnosu koliko bi trebalo da znam.

Претпостављам да си био код Ђенићке? :slight_smile: Да си био код Бањца не би имао проблема хе хе

@Stefkee: možda Ruby? Jednostavan je, proširiv i “elegantan”. Postoji i nekoliko besplatnih tutorijala koji su veoma lepo dizajnirani (Ruby Koans, napr).

Bio sam ja kod bnjca ali ja sam imao problem sto nikada se sa tim nisam susretao ranije sa bilo kakvim programiranjem pa ko je god sa vise pokusao da mi objasni bilo je uzaludno dok nisam naleteo na ovog coveka koji mi je sve na tenane objasni. Sva objasnjenja na visoj su bila na principu prihvati ti tako kako jeste asto je to tako to niko ne zna. Naravno takvo objasnjenje mi je bilo manje blisko jer sam smatrao da sem ljucke prirode za sve ostalo se zna zasto je to tako.