Linuxmint 13 maya - xfce -rc

Najnovija verzija Linux Mint 13 maya xfce dostupna za download u rc verziji , http://ftp.heanet.ie/mirrors/linuxmint.com/testing/.

hmm, lično ne volim da eksperimentišem, ipak ću sačekati stabilnu verziju. :connie_jail:
ako je neko probao, bilo bi lepo da napiše utiske možda i poneki ss. :wink:

Ja sam vec instalirao. Dolazi sa najnovijim xfce 4.10 radnim okruzenjem. Izuzetno ispoliran i sredjen sistem. Posle apdejta koji dolazi kroz update manager treba uneti sledece komande u terminal i instalirati najnoviju verziju kernela i izvrsiti upgrade jos par programa

sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt-get dist-upgrade S obzirom na cinjenicu da se bazira na ubuntu izdanju od pre dva meseca, i da je bilo vise nego dovoljno vremena da se srede svi problemi, sistem radi stabilno. U prilog tome govori i cinjenica da odmah po instalaciji compiz funkcionise bez greske. Ne treba se obazirati na oznaku RC. Stabilna je kao da je finalno izdanje. Radi ekstremno brzo, potrosnja izmedju 230-350 MB ram memorije.
screenshot0628201212495.th.jpg

http://img576.imageshack.us/img576/2723/screenshot0628201212363.th.png

Nema veze što je ovo RC još uvek. Kroz redovan update doći će na final… Trebalo bi da ga probam… ja imam na laptopu trenutno linuxmint 12 xfce… Mislim da će moći sa 512mb ram memorije da mi radi…

Ja imam 768 mb rama, pa se razmišljam da li da instaliram ili ne. :connie_jail:

Slobodno, xfce trosi najmanje rama od svih okruzenja… Po mojoj proceni ne bi trebalo da trosi vise od 250Mb ram memorije.

Ja imam xfce na laptopu linuxmint 12 xfce i tu mi ne prelazi 190Mb potrosnja…

Odmah nesto da razjasnimo ovde. Ovaj distro ima za osnovu stabilno ubuntu izdanje iz aprila meseca. Od tada je proslo punih dva meseca. Stizao je redovan apdejt sistema. Mint 13 xfce ima poslednju verziju kernela 3.2.0-25, kao i ubuntu, kao i mint 13 cinnamon. Sistem je prakticno finalna verzija. Nema potrebe cekati.
@Goran , tvojih 768 MB rama je dovoljno, buduci da nije bas lagan sto se potrosnje resursa tice.
@Sreten, bojim se da nece biti dovoljno za tvoju hardversku konfiguraciju, radice , ali mnogo sporije. Po trosenju sistemskih resursa, parira mint 13 cinnamon verziji.

:connie_jail: Baš sam se pitao kada će, i da li će uopšte ikada Mintovci napraviti XFCE distro ( -LMDE- no no ) :wink:

Napravili su xfce distro, ali po svoj prilici nece biti lxde izdanja. Korisnici su imali mogucnost da izaberu, ili jedno ili drugo. Vecina se izjasnila za xfce izdanje.

Sta to konkretno znaci? Prosek u radu ili toliko vuce sveze dignut sistem? Ovo sa lightweight XFCE me uvek interesovalo u cemu je caka oko RAM potrosnje, posto moj Mint13 64bit vuce 270MB kad se digne (graficka, muzicka, od periferije stampac, usb kamera, wifi antena i USB modem, nista specijalno), a u prosecnom radu ne prelazi 300-500MB, osim sa web browserima koji cas posla naguraju na 1GB narocito kad sam na FB i nekim teskim js natrpanim stranicama neko duze vreme, ali to je druga stvar, na slabijim masinama to koci bez obzira na okruzenje. Razlika izmedju lightweight XFCE i Cinnamon (znaci, Gnome 3.4.1) koji nikako nije lightweight, je 50-150MB u prosecnom radu, sto mi ne deluje bas tolko stedljivo.

Evo jedan test sam odradio (ima i screenshot) gde istovremeno radi:

• film u UMPlayeru 720x404px, znaci HD
  • ide muzika u Guayadeque sa 8000+ pesama u library i 50+ u playlist
  • skidaju se 2 torrenta sa Qbittorrentom
  • pokrenut je Libre Office Writter document od 100+ strana sa gomilom grafikona i par slika
  • jedan prozor Nautilusa
  • aktivan Sound applet (jedan od 18 ukljucenih appleta - svaki ovaj “|” separator je poseban applet)
  • kao i halapljivi System Monitor koji sam povuce preko 15MB

i sve to ukupno povuce 482MB. I nijedna aplikacija nije iz lightweight kategorije, sem mozda Nautilusa. Ovakav multitasking jos nikad nisam imao u radu, obicno rade 2-3 programa, ovo sam cisto testa radi popalio sve zivo (osim browsera) da vidim koliko ce da hapne. I na kraju to zazuima ispod minimalca od 512MB RAM koliko ima u vecini starijih masina. A procesor mi nije nikakva azdaja, 4 godine star dual-core na 2.6GHz (dobro, nije bas ni slabasan, ali to je prosek od pre 5 god). U cemu je onda fora sa lightweight okruzenjima? Necu da trolujem temu samo me interesuje u cemu je stvar, ako moze neko u par recenica da mi napise.

screenshot012312005252.jpg

Uploaded with ImageShack.us

To je neka pocetna vrednost, ta potrosnja od nekih dvestotinak megabajta, a sto se xfce-s tice , dolazi do te granice koju si pomenuo, od nekih 512 MB ram memorije. Tu je priblizan sa cinnamon okruzenjem. Ali, mnogo brzi odziv ima bilo da se pokrecu aplikacije, ili radi nesto drugo. Cinnamon kod mene sporo radi. Koliko je xfce lightweight to je veliko pitanje,sigurno nije vise u toj kategoriji.
Tu i tamo postavim te pocetne vrednosti iz razloga da neki novi korisnici imaju bar neku pocetnu informaciju, jer sam dolazio u situaciju da se nekome svidi Kubuntu i voleo bi da to instaliram a ima 512 MB rama, a nema predstavu o tome ni sta znaci graficko okruzenje, i na kraju zavrsi sa konstatacijom, da to “ne moze da radi”. a to obicno moze da radi, ali ne na bilo kom racunaru. Jos uvek ima korisnika starih pentium 3 racunara sa 256 rama, i jos uvek koriste stari linux mint 9 lxde, koji sam postavio tamo negde 2010 godine.

Nisam testirao kao ti Shanky, sa popaljenim programima, ali na mom laptopu, XFCE kad se upali sistem, znaci bez programa mi trosi oko 180Mb ram memorije. Isto mogu da gledam HD film, jos ja furam samo 720p znaci 1280x720 pixela, sa 512mb ram memorije, sa amd turion procesorom, HD hoce da mi stucne ponekad…osetio sam… ali to je stvarno 2-3x mozda za 90 minuta…
Ali eto uglavnom XFCE je odlicno za slabe racunare sa 512mb ram memorije.

O, to je to sto sam hteo da cujem, ali se u poredjenju sa cinnamonom slazem sa sasom da xfce nije vise tako lightweight kao sto je pre bio.

XFCE kad se upali sistem, znaci bez programa mi trosi oko 180Mb ram memorije.

Poredjenja radi, Debian sa Xfce troši 95-100 Mb.

@Pavik, meni je bilo cudno tvoje pitanje koje si danas postavio u vezi one potrosnje rama. Zasto bi to pitao neko ko koristi Debian Wheezy, to je vise pocetnicko pitanje. Interesantno da Bridge linux sa xfce takodje trosi oko 100 mb, ali ne znam bas da neko ulazi u linux vode sa Debianom ili Archom. To ide kasnije.

@shankly, xfce je uznapredovao, to vise nije ono jednostavno radno okruzenje kao sto je nekada bilo. Ovde je druga stvar za mene iznenadjujuca, cinnamon je mnogo laganiji od Unity-a ili gnome shell-a, a spada u njihovu kategoriju, po nekoj logici stvari, spada u kategoriju iznad xfce-a, gnome je uvek bio negde u sredini.

Evo i na blogu: http://blog.linuxmint.com/?p=2077

A i još ponegde … http://news.softpedia.com/news/Linux-Mint-13-RC-Xfce-Edition-Has-Been-Released-278379.shtml

Iskreno, baš mi teško pada to što navodno neće više biti LXDE mint izdanja. Prvo navikao sam se na lxde, drugo niko ne može da me ubedi da je xfce pogodan za starije mašine ( jako širok pojam ), jedino mi lxde radi, donekle kako treba, na starijem hardveru.

Ali stvarno je xfce dosta uznapredovao, siguran sam da će biti mnogo zadovoljnih korisnika sa mint 13 xfce ( verovatno sam ja jedan od tih ). Možda čak više nego sa Mate ili Cinnamon.

Jedva čekam da pregazim Debian XFCE i instaliram Mint XFCE pre svega što dolazi sa 4.10 okruženjem koje je mnogo bolje od 4.8 koji trenutno koristim.

Za netbook-ove se XFCE pokazao kao definitivno najbolje rešenje!

Xfce je stvarno dobro rešenje za slabije mašine, imam iskustva Xfce 4 (xubuntu, mint, LMDE, Dreamlinux), Startuje sa 140-160MB RAM-a ! Trenutno vozam Peppermint 2 LXDE , startuje 115-120MB RAM-a… možete videti screen… ovde na forumu , druge distribucije, peppermint two !
:connie_jail: :wink:

Sa 3 različita USB-a ne mogu da pokrenem instalaciju na mom netbook-u :)) Čak odbija da butuje sistem