MACchanger

macchanger
macchanger-gtk

• set specific MAC address of a network interface
  • set the MAC randomly
  • set a MAC of another vendor
  • set another MAC of the same vendor
  • set a MAC of the same kind (eg: wireless card)
  • display a vendor MAC list (today, 6200 items) to choose from

Мали програмчић који мења (лажира) MAC адресу мрежне или бежичне картице.
Може се користити из терминала или као програм са графичким окружењем.

1. sudo ifconfig eth0 down 2. gksu macchanger-gtk 3. sudo ifconfig eth0 up

Све се ово може ставити у једну малу скрипту.

Tor + macchanger комбинација која даје условно неку анонимост на интернету.
Многи форуми и интернет странице не допуштају преглед ако користите Tor

Користити у едукативне сврхе :wink:

sudo ifconfig wlan0 down
sudo ifconfig wlan0 hw ether 00:00:00:00:00:00

lakše je na ovaj način, bez potrebe za instalacijom [font=Ubuntu][size=3]macchanger-a[/size][/font]

Mint14-KDE dragan # sudo ifconfig eth0 down Mint14-KDE dragan # sudo ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00 SIOCSIFHWADDR: Cannot assign requested address Mint14-KDE dragan # sudo ifconfig eth0 hw ether f3:00:00:00:00:f0 SIOCSIFHWADDR: Cannot assign requested address

Све се ово може ставити у једну малу скрипту.

Meni je ovako lakse jer sam setovao eth0 , eth1, wlan0 i disable sambe
Skripta se startovala na klik i jedino sto je trebalo kucati je password
Cenim da je elegantnije setovati neki raspon vazecig MAC adresa manje bode oci.

[font=arial]@dragan99[/font]
[font=arial]@deno[/font]

[font=arial]MAC adresa ne može da se dodeljuje napamet, tu postoje neki standardi:[/font]

[font=arial]http://mac.freenetworks.org/[/font]

[font=arial]Programče macchanger, koliko vidim kroz primere, poštuje pravila[/font]

[font=arial]http://www.alobbs.com/macchanger[/font]

[font=arial]Imenjače, [/font]
[font=arial]00:00:00:00:00:00 MAC adresa je rezervisana za loopback, zato ne može da se dodeli eth0, probaj u gornjem primeru koji je dao @deno da staviš na primer prvih 6 cifara[/font]
[font=arial]00:07:0D[/font] (Cisco) ostatak po želji

Ok, ali zasto bi ja to radio kad su ljudi vec napravili program koji to radi i dali ako startujes GUI varijantu da pise kojeg proizvodjaca laziraz.
Ja sam taj post davno postavio, napravio skripte jos na staroj masini, meni je lakse da nesto sto postoji iskoristim a ne da pamtim kao sto ti kazes
da je [font=arial]00:07:0D[/font] (Cisco) ostatak po želji. :slight_smile:
U svakom slucaju korisna informacija pa sad ko zeli neka uci napamet i kuca a ja volim laksi nacin.

Mint14-KDE dragan # sudo ifconfig eth0 down Mint14-KDE dragan # sudo macchanger -r eth0 Permanent MAC: 8c:89:a5:9c:9c:c3 (unknown) Current MAC: 8c:89:a5:9c:9c:c3 (unknown) New MAC: bc:90:2b:63:55:73 (unknown) Mint14-KDE dragan # sudo ifconfig eth0 up Mint14-KDE dragan # ifconfig eth0 eth0 Link encap:Етернет HWaddr bc:90:2b:63:55:73 inet addr:192.168.1.6 Bcast:192.168.1.255 Маска:255.255.255.0 РАДИ ОГЛАШАВАЊЕ РАДИ МУЛТИКАСТ MTU:1500 Метрика:1 примљених пакета:47702 грешака:0 испуштено:0 прекорачења:0 оквир:0 послатих пакета:44186 грешака:0 испуштено:0 прекорачења:0 носилац:0 судара:0 txqueuelen:1000 примљених бајтова:46609912 (46.6 MB) послатих бајтова:8860224 (8.8 MB)

Edit
Bilo bi dobro ko zna gde su upisane adrese od proizvodjaca [font=arial]prvih 6 cifara [/font]pa da se taj fajl doazurira

Nije obavezno ništa da radiš, prethodno sam napisao samo zbog boljeg razumevanja problematike :wink:

Samo da ovu temu ne čitaju moje kolege sa posla, jer evo, nema 2 dana kako sam zabranio njihovoj wireless kartici, tj mac adresi da ide na net. redovno se konektuje, ali samo mogu da pristupe deljenim fajlovima. Na net ne može. Kad shvate da torenti nisu za posao onda će moći. Malo im svaki dan pustim, čisto da misle da njima nešto ne valja… Heheheh.

Nisam to ni napisao, samo biram za mene laksi nacin :smiley: u svakom slucaju korisna informacija, nista nije slucajno pa ni dodela MAC adresa, kad ne bi postojala pravila nastao bi haos.
http://www.coffer.com/mac_find/?string=8c%3A89%3Aa5
Malo je zastarelo moju karticu ne nalazi

Skoro sam negde procitao covek kuka kako mu zaposleni surfaju, vuku torrente a on je gazda firme. Mislim zasto kuka kad bi nekom zalepio kaznu od plate ili otkaz vrlo brzo bi se upristojili.

I ja bih lepio kazne da sam gazda, ili bilo ko da pita…

Onda dok te glavni ne prozove cutis, kad njemu zasmeta onda log ko sta radi i pokriven si.

Ma radi se o tome, da smo imali neka 3 računara, i onda smo dobili jedan mrežni štampač. A ti računari su trebali da dele neke fajlove, a i štampač je mogao da uleti u tu priču o deljenju pošto je laser u boji. I mi lepo skupimo pare i kupimo neki ruter i još neki svič i to povežemo. Nije prošlo mesec dana i stigne internet i naravno kod nas. e ko nam je bio kriv što smo kupili wireless ruter, pa sada svi hoće parče. Tako dolazimo u situaciju da ruter zakucava 3-4 puta dnevno zbog 15 korisnika ( a u pitanju je najjeftiniji model koji se mogao kupiti) i mi ne možemo da redovno koristimo štampač i šerovane fajlove. I još smo sada dobili još jedan mrežni štampač koji nije pomogao celoj priči. A kada se spomene da se skupe pare da se kupi neki bolji/skuplji ruter onda nikoga nigde nema. A firmi ne pada na pamet da nešto od mrežne opreme sama kupi.