[Manjaro] kako da restartujem dns

Elem povremeno se desi da dns postane nesto bezveze tipa 10.0.x.x
i sad nekad sam to resavao ubijanjem dnsmasq, ali sada ni restart
Network manager-a ne pomaze, samo reboot.
Posto ocigledno ne znam vise koji je servis odgovoran, molim za pomoc.

Sta ti je u pozadini (ruter, switch…)?

U mom slucaju kada sam imao ovakav problem da DNS se prebaci sa 192.xxx na 172.xxx (non-routable) uvek je slucaj bio da je izgubio konekciju sa DHCP-om i nije mogao da povuce odgovarajuce DNS-ove sa rutera.

E sad, ako si ti konfigurisao DNS ako vec koristis dnsmasq proveri podesavanja, jer ne bi trebalo sam od sebe da bez razloga menja IP.

Znam to samo nece da povuce osim ako ne rebutujem. Boze svasta nisam probao
da kliknem network on/off to mozda upali :stuck_out_tongue:

Možda imaš više servisa koji pokušavaju da menadžuju DNS, pa nastane neki race condition. Vidi u systemctl šta ti je sve aktivno, a da može pokušati da dira DNS podešavanja: NetworkManager, netctl, systemd-networkd, systemd-resolved, dnsmasq, neki standalone DHCP klijent ili neki drugi DNS server na localhostu… I onda deaktiviraj sve što ti ne treba, jbg :smile:

Na Manjaru sam najbolja iskustva imao sa systemd-networkd za network management i systemd-resolved koji šljaka kao resolver i caching DNS server.

Mialim da je NetworkManager, ali ne startuje vise zaseban proces dnsmasq. Kad restartujem nista se ne desava. systemd-networkd nemam instalirano… dakle ostaje da kliknem na net on/off
pretpostavljam da ce to da ga pogura ili da probam sa netctl?