Manjaro

kao prvo, nisam siguran da li je ovo primereno mesto, ako nije- pomerite… :slight_smile:
manjaro je distribucija bazirana na arch- u, koja koristi svoje “pripitomljene” repozitorije da bi postigao stabilnost dok cuva bleeding edge rezultat (kasnjenje je neznatno, rizik kidanja sistema od strane neiskusnog/ nemarnog update- a minimalan) i spada zbog toga u kategoriju negde izmedju derivata i forka… rolling release, naravno, trenutno je u 0.8.4 stabilan, razvija se brzo, zajednica agilna, 1.0 predvidjen za praznike (bozic) 2013…
trenutno su u fokusu razvoja graficki instaler (vec postoji u 0.8.5 testing) i pamac (vrsta grafickog frontend- a za pacman)…
sta jos reci?? vrlo je friendly… instalira se brzo i lako na sve i svasta i sa trenutnim cli instalerom zahvaljujuci hardware detection scriptovima… performanse sistema su stabilne i odlicne iako se radi o predizdanju… ja ga testiram vec par nedelja u dosta extremnim uslovima (cuda, blender 2.66/ cycles) i nije ni zaskripao, ako nesto nekom znaci…
ja sam se odlucio na cinnamon ukus, postoje jos xfce (default, ako se moze reci) kao i vrlo zanimljivo openbox izdanje i netedition, odnosno, base, u “zvanicnim” izdanjima, a tu su i mnostvo izdanja zajednice, kde, e17, lxde i mate…
eto… ako neko zeli da proba arch bez muke (diskutabilno, ali to bi bila misija u dve reci)…
over and out…

Zvuči interesantno i primamljivo. Nisam se igrao sa Arch i Arch baziranim distroima, ovaj Manjaro bi mogao da bude No:1 za probati od nekih baziranih distroa.

Koristim manjaro već neko vreme.odličan distro. Ne toliko brz kao čist Arch ili kao npr ArchBang ali je ipak dovoljno brz.
Ukoliko neko želi da uđe u Arch svet a nema neko predznanje ili ga mrzi da se uči,ovo je pravi izbor,naravno potrebno je pročitati Arch i pacman wiki.

Pozdrav!
Malopre sam instalirao Manjaro, kde verziju. Utisci su i više nego pozitivni, naročito posle nekoliko neuspelih pokušaja instalacija Archa :slight_smile:
Kao što je simaco11 rekao, odlično za početnike na archu.

^^ koliko vidim Manjaro se dobro kotira po internetu sve više i više pozitivnih iskustava i dobrih recenzija o njemu. Drago mi je da ljudi prepoznaju dobre i stabilne sisteme.

Sada i mene svrbe prsti da ga instaliram :slight_smile:

@Commander Probaj,nećeš se pokajati. prvo zbog toga što je Arch based,roling release,stabilan,brz i po meni u ovom trenutku najbolji disto.

Samo kad budem ugrabio prilike eto mene da ga testiram. Trenutno se zanimam sa OpenIndiana :slight_smile:

nadam se da ce biti necega za citanje o openindiana ovde…
izgleda zanimljivo…

Čim uspem da malo više vremena posvetim Indiani napisaću još nešto. :wink:

novo openbox ‘lite’ izdanje, skroz sveze:
https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.4/Openbox-Lite/
64bitno uskoro, mozda jos veceras…
probajte i pisite prve utiske…
hvala…

Evo i objave za MOL

http://manjaro.org/2…-been-released/

Svidža mi se ovaj Manđaro ovako na slici :playboy:. Ili je to više zbog OOTB openbox technology :slight_smile: .

Da umeju da ga našminkaju i srede artwork… da :chiffa:

Pa to i gledam najviše, podseća na mint + crunchbang look - to zeleno, pa sivo ::slight_smile: .

Upravo instalirah manjaro 0.8.4 cinnamon stable i naleteh na problem. Naime, radi se o tome, da ne mogu da update-ujem sistem (scrrenovi u prilogu), kao ni bilo sta iz software managera…znaci, instalacija prodje regularno, bez problema i error-a i nakon restarta…problem
Da li je neko naisao na slican problem i kako ga prevazici? :connie_duckywalk:

[ATTACH]1241.IPB[/ATTACH][ATTACH]1242.IPB[/ATTACH]

[ATTACH]1243.IPB[/ATTACH][ATTACH]1244.IPB[/ATTACH]

[ATTACH]1245.IPB[/ATTACH]

Iebem li ga, u terminalu ukucaj (kao root) pacman -Syu pa da vidimo šta će da kaže.

Imaš distribuciju sa najboljim paket menadžerom i glupo je da pored njega koristiš neke druge varijante. Istina, konzolni je ali je prilično lako za korišćenje. Ako se potrudiš i odvojiš pola sata da ga ukapiraš višestruko će ti se isplatiti. :wink:

Evo pacman wiki:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman

evo sta kaze

[ATTACH]1247.IPB[/ATTACH]

umor cini svoje :frowning:

edit:

Reseno: ukucati u terminal (kao root) -> sudo rm /var/lib/pacman/db.lck, zatim -> pacman -Syu -> restart…i to je to :slight_smile:
http://wiki.manjaro.org/index.php/Pacman_troubleshooting

@rapha, tnx :wink:

Pa da, to ti je i pacman “rekao”. Ukloniš to, ponovo -Syu i sve šljaka. :wink:

Sve ti Pacman sam kaže :morning2:
I kao što @[member=‘rapha’] reče,pročitaj Pacman wiki.

@simaco11, da, na to mi je @[member=‘rapha’] vec ukazao, tako da ne vidim potrebu za ponavljanjem?! Ne sumnjam u tvoje dobre namere ali smatram degutantnim reci nekome ko se prvi put srece sa Arch based distroom, (ili bilo kojim drugim) i ima konkretan problem, da procita wiki…pa, zvao se on i Pacman. :chiffa: (svaka cast wiki-ju, ali “ziva rec je ziva rec”).
Posebno u slucaju ovog disto-a, jer nakon instalacije, u startu postoji problem sa updateom, koji ce verujem biti resen u narednim izdanjima.
Za mene Mint korisnika, ovo je zaista bilo neprijatno iznenadjenje.
Manjaro jeste baziran na Arch-u ali koliko vidim “samo je baziran”. Bug-ova ima ali s obzirom da se radi o predizdanju i malom broj ljudi koji radi na njegovom razvoju, mogu samo da kazem: “Svaka cast, samo napred, radite pravu stvar”!

Rekao sam ti da pročitaš Wiki jer tamo sve piše. i tu se edukuješ ukoliko želiš da koristiš Arch. Dakle da ne bi postavljao “dečija” pitanja onda pročitaj wiki. Bez toga ne možeš. A sad,ako ne voliš da čitaš i da učiš to je tvoj lični nedostatak. živ bio
I da,taj problem sa updateom ne postoji od starta kod svakoga. reinstaliraj manjaro i taj ti se problem neće javiti,to se dešava “na random” i obično nakon toga ume da bude i sitnih bugova.