Menadžeri paketa

Predlozite jos neke alternative za instalaciju softvera ( software manager ), a da nije ovaj o kojem ste pisali, i synaptic. Jednom sam instalirao jedan softver, ali ne mogu da se setim kako se zove, nasto na A…arista valjda. Dajte nesto.

Postoji dosta menadzera paketa

apt-get

aptitude

dpkg

vise nacina instaliranja paketa…

Pakete tj. programe mozes instalirati naprimer dodavanjem PPA. Poseti Launchpad.net i tamo mozes da pretrazujes programe koje zelis…imas i spisak…i za svaki dobijes ppa koji treba da dodas u terminal i da instaliras…

sintaksa ide ovako

sudo add-apt-repository sudo apt-get update sudo apt-get install

Jos jedan menadzer paketa je apt-get

Pakete mozes pretrazivati iz terminala

apt-cache search 

kad nadjes sta bi instalirao onda kucas

sudo apt-get install 

aptitude je nesto slicno apt-get

instaliras ga ako ga nemas u sistemu

sudo apt-get install aptitude

Kad ga pokrenes pojavice ti se graficki program unutar terminala gde mozes pretrazivati pakete

programe mozes instalirati i samo komadnom

sudo aptitude install 

Takodje poseti ovu stranicu www.getdeb.net

Tu ima lep izbor programa i direkto se instalira sa sajta dodavanjem apt-url.

Synaptic za iskusne, Terminal za geekove, software manager za raju …

PacApt je Bash skripta koja uspjesno oponasa pacman - Arch linux-ov menadzer datoteka. Ovu skriptu mozete da koristite skoro na bilo kojoj distribuciji. Od ostalih menadzera datoteka pored pacman podrzava:

dpkg/apt-get - Debian/Ubuntu
homebrew - Mac OS
yum/rpm - RedHat, CentOS, Fedora
portage - Gentoo

Za instalaciju su potrebne dvije komande u terminalu:

wget https://github.com/icy/pacapt/raw/master/pacman -O /usr/local/bin/pacman chmod 755 /usr/local/bin/pacman

Ja prva dva vala koristim podjednako + dpkg, negde čak i muon, ali ovu software manager varijantu ne mogu da podnesem. Po mom skromnom mišljenju to je kretenski nekorisni menadžer, ali možda prija početnicima… neznam.

Ja sve isključivo u komandnoj liniji, apt-get, apt-cache i dpkg :slight_smile:
Nema smisla koristiti nešto drugo, sem ako neko baš voli grafičke interfejse (a ljudi ih obično mnogo vole, tako da ima smisla).

Posebno u poređenju sa vindouzom, bruka je koliko je ovako lakše i brže nego onako. Šta god mi treba, pronađem i instaliram u dve komande, ne moram ni browser da palim :))

Edit:
Mada, sad malo bolje pogledah ovaj synaptic, ima ovo smisla. Imaću ga na umu :slight_smile:

Jesi probao onda wajig :wink: jeste manje popularan, neki nisu ni čuli za njega ali eto postoji već više od 12 godina :D… on ti objedinjuje funkcije ovih i mnogih drugih sistem i paket menadžer komandi:

http://packages.debian.org/sid/wajig

Nego ja sam dosta koristio aptitude zapravo ranije, pa sam se odjednom razmazio sa synapticom… šta da se radi :D.

Ko se seća davno prošlih vremena, a ko se ne seća ili ne zna da ga podsetim/podučim - apt-get je zapravo utunte popularizovao, aptitude je više korišćen bio u Debianu u to vreme, a i dan danas je nezaobilazan u instalaciji iako je apt-get usled popularizacije ipak dosta napredovao ;).

Da, koristim i aptitude, to mi dođe isto ko apt-get.