Microsoft Office to Linux?

…da li je ovo početak kraja M$-a u dosadašnjem obliku, ili najava konačnog “Linux to desktop” proboja…zaključite sami :slight_smile:

http://www.techrepublic.com/blog/opensource/microsoft-office-to-linux-outlook-doubtful/4159?tag=nl.e011&s_cid=e011&ttag=e011

@[member=‘Dragan’] Nemam pojma :smiley:

Nesto ce po tom pitanju morati da odrade. Svesni su i oni cinjenice da je OpenSource sve popularniji, i ako ne ubrzo, ali relativno skorije vreme sve vice krajnjih korisnika ce da prelazi na Linux i upotrebu Open Office-a.
Ali kontam ako budu portovali, to ce biti neka jadna verzija MS Office-a, tipa nesto slicno MS Office starter ili kako se vec zove ona najniza edicija, koja je mislim i besplatna. A ako budemo hteli da to lepo lepo radi, tj da imamo barem Word, Excel, Power Point i Access zajedno, opet ce morati da se plati. To je ipak M$.

@[member=‘Djomlatan’] Ma deo cene već platiš… ukradeš $ iz imena… posle ostane M… zapravo, M$ može značiti milion dolara… :smiley:

Zasad nema šanse za ovo bez visoke cene…

Moze da se desi da to bude dobra verzija. Mimo svih ocekivanja, Skype je stigao na linux u veoma dobrom izdanju. Moze se isto desiti i sa Microsoft office. Vecini korisnika je sasvim dovoljna i verzija tipa starter. Ko se ozbiljnije bavi nekim poslom i od toga zaradjuje za zivot, moze sebi da priusti i nesto kvalitetniju verziju programa.

@[member=‘sasa_’] Ta kvalitetnija verzija se zove LibreOffice 4.0, „of course“. :stuck_out_tongue:

ja na poslu imam legalan office 2010 koji nešto mnogo i ne koristim.
word da iskucam neki dokument, excel za neku prostu tabelicu i outlook za mail koji koristim najviše od svega.
za moje potrebe i libre office je dovoljan.
mogli bi da puste neki autocad za linux to bi mi više leglo :slight_smile:

@ZDroid

ipak ostaje problem kompatibilnosti. Ovakav transfer bi uveliko olaksao posao poslovnim ljudima, a sto se tice obicnih korisnika, to i nije neko vazno pitanje. Moze se raditi na bilo cemu. Libre office, Open office, Abiword…

@[member=‘sasa_’] Ne mogu sebe nazvati običnim korisnikom. I M$ i Libre/OpenOffice koriste Markup za svoje dokumente. Ali… specifikacije nisu iste. Pritom, uvoz i izvoz je testiran i ponovo slobodni i otverni office pobeđuju… ajde da ne zamaram ljude sa markup jezicima :smiley: dovoljno je znati da postoje HTML i XML, zar ne (zezam se :D)?

Skype je postojao u Linux verziji davno pre nego ga je kupio M$, i radio je sasvim dobro

Koristio dugo takav skype. U verziji 2. Ovaj je ipak malo bolje odradjen. Po prvi put proradilaaa na njemu kamerica CANYON
CNR-WCAM4 3G. Pre toga nisam mogao nista da ucinim sa starijom verzijom Skype programa. Prisecam se i par tema da je sa prodajom Skype-a, za linux zavrsena prica. Medjutim nije. Krenulo na bolje, moram priznati i mimo mojih ocekivanja.

Sigurno koristis i UML i xUML :wink:

@[member=‘dragan99’] Ma HTML, XML, Markdown, YML, OpenOffice skup (ima više)… http://webserveri.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=182 ^^

@[member=‘sasa_’] Naravno da je krenulo na bolje, M$ mora da ima bolju aplikaciju za špijuniranje korisnika i praćenje… :smiley:

@ZDroid

ne brini se mnogo , i linux ima Zeitgeist, koji sakuplja sve i svasta o korisniku, a mi to ne znamo, a ne znamo ni da li je nesto ubaceno u kernel, pa to sto skupi Zeitgeist, ode negde dalje. Ja se ne brinem mnogo, nemam sta da krijem…

@[member=‘sasa_’] nije linux, nego gnu/linux xD

ma nek skuplja kod, ionako je open source :smiley:

M$ tek može da skupi… ništa! :smiley:

[/size]

[size=4]I jedno i drugo :slight_smile: istovremeno. M$ je mogao da izbaci office verziju za linux još pre XX godina, al verovatno nije iz inata. Sada im treba još novaca, pa ciljaju na procenat od miliona linux korisnika. Kada su mogli da naprave verziju za Mac, znači može i za Linux.[/size]

Naravno da može, može MS i neki distro da ponudi žeđi gladnom tržišču :connie_lemon: - niko im ne brani ::slight_smile: .

Dok se tako nešto ne desi biće ovakvih akcija posve legalnih radi podsećanja da slobodan softver postoji:

http://www.fsf.org/news/gnu-comes-bearing-gifts-draws-shoppers-from-windows-store

Diskutujemo o nečemu što se još nije desilo, i što će biti (i kada bude) dosta skup vlasnički softver.
A mnogo vlasničkog softvera, posebno skupog, nije baš mnogo prolazilo na Lindži sa možda izuzetkom Serverskih kupaca
(mada je pitanje i koliko oni imaju potrebu za Ofisom)

Da ne pričamo da ja recimo volim i pomalo učim Libre samo zato što više liči na Office 2003 - apsolutno mi je gadljiv ribon koncept
koji se nasilno gura kroz Office 2007 i 2010

Moraju nekako pravdati svaku novu verziju offica i ljudima otimati pare iz dzepova. Danas ribon sutra ikona, prekosutra drugačiji logo…

[font=arial]Moje mišljenje je da se svi koji rade i koriste linux u bilo koje svrhe ostanu na linux-u i da ih baš briga šta sve radi Microsoft. Jedna od ideja linux sitema i gnu gpl licence je da se razbija monopol i kupovina bezvrednih licenci. To je dobro jer bi se time sofware i sistemi prebacili na korisnike koji bi ga besplatno koristili i održavali i time produžili vek trajanja i vek korišćenja. Prosto mi koji koristimo linux sitem i njegove programe, razna udruženja za slobodan softver i svi koji imaju direktne i indirekte veze sa linux sitemima i linux programima bi trebalo da vršimo veću promociju open source sisteme i programa. I sam Microsoft ako bude hteo da napravi office za linux on će i napraviti, ako neće neće praviti makar mu i platili da napravi. Microsoft-u je pored novca i najbitnije da ima monopl, a u linux sistemima nema monopla zbog gnu gpl licence.[/font]