mint 13 kde i problem sa geforce 6800

Pozdrav!

Zao mi je sto se javljam prvi puta na forum, i to bas danas, i to bas sa problemom- al kad moram! :slight_smile:
Evo, ovako je to bilo: prije neki dan uspio sam napola srediti casnu starinu od ati-ja 9600. juce definitivno. ventilator mu poceo da steka, pa sam kupio neko kinesko cudo kao zamjenu.Naravno, sa rupicama za pinove izbusene na pogresnom mjestu. I, vracajuci stari ventilator (usput, samo sam ga podmazo sa wd-40 i radio je opet ko podmazan) stavim (nesto duze) kineske pinove, koji dignu doticno okretalo za 1-2 mm…temperatura veca za 4-5c. I tako, juce probo to da spustim i -ode graficka. Jutros naletim kod poznanika na polovnu geforce 6800 LE. Instaliram drajvere, radi na xp (dual boot, inace). Radostan upalim mint, sve lijepo krene da radi i…sve se pokoci. Nakon par restarta, svaki put je sve isto: dakle, sistem se digne, sve pocne da radi, aplikacije odgovaraju na klik i daju se pokrenuti. Ali to traje 5-10 sekundi, potom opste zaledjenje, ko da je Ledena Kraljica prosla preko desktopa. Mis doduse slobodno seta po ekranu, ali nikakve fajde od toga.
Ovako laicki, koliko sam napipko po forumima- a gotovo nista nisam naso na tu temu- treba instalirat nvidijin drajver, mislim ja. Samo, kako?
Da ne lelecem i ne kukumavcim sad kad svi slave- svaki prijedlog unaprijed prihvatam. I to besplatno! :slight_smile:

Jos jednom puno pozdrava linuxsasima i mintasima, a usput i sretno novo ljeto i sve ostalo i puno zdravlja u novoj.

Mislim da bi trebao ako postoji da sklonis xorg.conf od ATI i da instaliras slobodne drajvere za NVidia, ako postoje neki slobodni trebalo bi da se nadju u meniju Preferencess >software sources> Additional driver i tu nadjes slobodne Nvidia drajvere. Posle toga trebao bi da izgenerise novi xorg.con za Nvidia karticu.

nvidia-xconfig

Verovatno, gotovo sam siguran, @sladjo nije ni imao xorg.conf, to je sve lepo radilo sa generičkim drajverima za ATI, ipak je to bila starija grafička.

@sladjo

Probaj prvo sa isključenim efektektima u KDE

system settings->desktop effects

Ako i dalje ne radi, odnosno " smrzava ", možeš da probaš sa vlasničkim drajverima, ali veoma je rizično. Ja sam probao na jednoj mašini sa Gforce mx440 i nisam mogao da uđem u sistem posle instalacije drajvera. Lutrija, nekome radi iz prve, a nekome ne baš :slight_smile:

http://forums.linuxm…p?f=42&t=102602

To bi bio jedan od načina instalacije za nvidia 173, drajvera za tvoju gravičku.

Ja sam malo priolupao covek je u KDE a ja sam mu dao putanju za gnome, treba da nadjes menu Additional driver i tu ces imati ponudu drajvera. Nemam iskustva sa Nvidia tako sto rekao @drinx
oprez sa vlasnickim drajverima.

Vec uradjeno! (…pa, nesto od toga :slight_smile: Dakle, vako: uspio uc preko recovery moda i instalirat nvidijin 304.xx drajver (preporucen od minta, preporucen na nekim forumima kao legacy drajver), i posto nije radilo kako treba instalirao 173-ojku, po savjetima sa linka koji je drinx gore stavio. Sve proradilo, video efekti ok. Sve osim rezolucije- (1024x768x)50MHz. Probao to promijenit preko “nvidijinog x server settings-a”, ali traje do sledeceg paljenja. Sad sam nabasao na savjet da pokrenem nvidia x server preko konsole, pa tako namjestim na 85 MHz.Evo, namjestio, sejvovo, pa cemo vidit posle restarta hoce li to da se zadrzi ili to nece da se, blago meni, zadrzi.
Medjutim, nesto drugo mi se pojavilo pri butanju, sistem javi: “xsession: unable to launch ““xsession–”” not found; falling back to default session”. Kliknem na ponudjeno “ok”, nastavi se butanje i potom udjem najnormalnije u normalni kde desktop. O cemu se radi tu? Eh, da- ako sta pomaze, nisam maknuo stari ATI-jev xorg.conf prije instalacije nvidijinih drajvera, kao stoje savjetovao dragan99. (nisam procitao post na vrijeme…). Juce sam bio u frci, pa…
Usput, nakon dizanja sistema sa ovom 173-ojkom instaliranom, sistem trosi 247mb.Kod stare atijeve grafe uspio sam skinut na 180-190mb. Ma jel’ to uobicajeno? (Dosad sam jedino koristio genericke drajvere, i to na atijevim grafickim.)
P.S.: sad vidim da sam u prvoj recenici prvog posta napisao da mi je zao sto se javljam prvi puta na forum…tu posle foruma trebalo je stajati nesto kao “ovako” ili nesto slicno…:slight_smile: Ma frka juce bila- a ni danas nije nesto nefrkastije :slight_smile:

Mozda ti je nesto ostalo od ATI kartice (skoro sve greske tog tipa koje su prijavljenje odnose se na ATI) a nalazim i kao neku gresku ako kdm nije default manager.
Prvo mislim da ulaskom u synaptic i pretagom na ATI i deinstalacijom tih fajlova moze da se resi. Ovo drugo se odradjuje sudo dpkg-reconfigure kdm

I zadrža li se podešavanje ? Mora da pokreneš podešavanja kao root. Pogledaj

http://www.mint-srbi…dia +rezolucija

Obzirom da koristiš KDE meni tu ništa nije čudno, kod mene je prosečno 250 ~ 300 MB pa i više pod tim okruženjem.

@dragan99
Probo ja prvo nesto drugo. Nadjem na netu polovicno rjesenje, koje me je, istina, oslobodilo poruke pri butanju o nepronadjenom “xsessionu”. Da sam malo bolje cito sta pise, samo jos par onih cudnih znakova zvanih “slova” do kraja “rjesenja”, ne bi mi se dogodilo sad da NE mogu startovat firefox.
“… [font=Ubuntu Mono’][size=3]Ivan Firago’s suggestion ([/size][/font][font=Ubuntu Mono’][size=3]chmod -x /usr/bin/which[/size][/font][font=Ubuntu Mono’][size=3]) and it DID work, but since some programs need it, like firefox’s lauching script, that will not solve the problem…” [/size][/font]
[font=Ubuntu Mono’][size=3]([/size][/font]https://bugs.launchp…org/ bug/710144)
Dakle, u terminal ukucate " [size=3]chmod -x /usr/bin/which" i evo…[/size]
I evo sad- kako sad da vratim firefox ? Ima li neka kontra-komanda? (Il neki rodjak na visok poziciji? Pa sta ja znam, danas samo preko rodbine…)
Usput, deinstalirao po synapticu sta je bilo od ati-ja. Sta nakon toga nece da radi, vidicemo. Ko zna sta sam ja cito…

@drinx
Ne zadrza se. Tj, ne pise tako, ali izgleda tako (ko da se zadrzalo) . Probao sam preko terminala- ko sto sam vec napisao gore-pokrenut nvidia-settings, on odradi poso, sejvam, ali pod sistemskim postavkama i dalje mi staji 50MHz , sa ponudjenim rasponom od 50 do 56 MHz.
Nvidia-settings, medjutim, pokazuje 85MHz.
S druge strane, kad kliknem na 50 MHz pod sist. postavkama, pa potom na apply, slika se suzi. Ovo sto ja sad imam meni lici na 85MHz i tu je nakon svakog restarta. Ocima ne smeta, izgleda skoro potpuno isto kao i kod atijevih 85 MHz, uz par sitnih razlikica. Zasad, nek staji ovako.
( Slicnih problema sa ovim ekranom-stari syncmaster 765mb- sam vec imao sa open suse 12.1 i sabayonom (predzadnjim). Ne znam koliko mi moze koristiti xorg. conf, koji su mi na suseovom forumu napisali ( za ati karticu), ali je na sabayon mania forumu grupa uspjela da mi nadje rjesenje na nekoj stranice korisnika ubuntua, kako li se vec zvala, gdje je opisan vrlo jednostavan nacin kojim se sa par komandi u terminalu utvrde sve podrzane rezolucije pojedinog monitora i potom se samo u xorg.conf dodaju ti podatci. Steta sto su se pokretac sabayon mania foruma (koji je nesluzbeni forum) i sef sabayona izgleda nesto zestoko posvadjali, tako da je tek par dana nakon sto sam se uopste prijavio na forum, onaj prvi jednostavno ukinuo citav forum i izbrisao sav sadrzaj. (Obojica su, naravno, Italijani. ). Tako da nisam nista sacuvao od toga slavnog prostog rjesenja. (Nadam se da nece i ovaj forum da dozivi, Boze sacuvaj, nesto slicno. Onda bi moglo biti da je ipak do mene :connie_pumpkinsmile: )
Koristim mint 13 kde od objavljivanja, ni jedan problem od tada, ako se sjecam (osim par krasiranja firefoxa), zaboravio sam sta znaci nastimavati rezoluciju ekrana i sl muke (a open suse me je poseeebno izmucio), tamam pomislih namirio se na mint- i evo, kazem, sad.

A i sto se tice 304.xx drajvera, jedan od njih sam probao- a isto u prijasnjem postu i to napisao- i nije radio kako treba (nema 3D, 300mb pri dizanju sistema…)- ostacu zasad na ovom 173.

Dakle, ostao mi firefox. Pa sta cu sad?

Firefox ima svoj skriveni folder u home zvani .mozilla u njemu su sva setovanja. Firefox staruj u safe modu, sacuvaj bookmarks,
U terminalu kucaj

firefox -safe-mode

obrisi skriveni dir .mozilla , posle toga trebalo bi da se firefox startuje normalno.
Ovo sve vazi pod uslovom da nisi ostetio neka sistemska podesavanja ali uvek mozes da uradis install-reinstall firefoxa.
Ovo radis na svoju odgovornost, ja praktikujem da uradim rename .mozilla dira za svaki slucaj a onda ponov instaliram Firefox koji napravi novi .mozilla dir.
Iz ovog sto si napisao ne kapiram uopste sta si cackao oko Firefoxa.
Koristi tagove za delove poruka

Edit

chmod -x /usr/bin/which

Zasto si ovo kucao i u kojem si statusu bio kao root ili obican
bez udubljivanja ako je chmod -x /usr/bin/which napravilo problem onda bi chmod +x /usr/bin/which vratllo na staro pod istim uslovima u kojem si statusu bio i gde si bio kad si to kucao

@dragan99
“sudo chmod +x /usr/bin/which” je bilo dovoljno, firefox radi. :slight_smile:
(nisam cackao oko firefoxa, usput, samo nisam znao sta ce tacno uraditi ona komanda sa -x)
Ostaje mi jos da vidim hoce li se pri butanju ponovo javiti poruka o xsession.
Veliko hvala i tebi i drinxu na pomoci.

Zanimiljivo,inace, pokusao sam podici live cd-ove od minta 13 kde i opensuse-a 12.2 i pokoce se tokom butanja, mint 13 cinnamon dodje do desktopa i onda se i on smrzne, mint 13 mate radi ok, kao i kubuntu 12 ali bez 3D efekata. Da instaliram bilo sta od ovoga, morao bih opet, izgleda, preci na vlasnicke drajvere. Sa ati 9600 je sve normalno radilo.

Možeš da pokreneš komandu xrandr u terminalu, i u spisku rezolucija ( * ) simbol ti označava validnu trenutnu rezoluciju i osvežavanje monitora u Hz, ili uđeš u Menu od monitora pa u Info, takođe treba da ti prikaže trenutne vrednosti na kojima radi.

Da rezimiramo

Kako i sa kojim drajverima ti sada radi Gforce 6800 na MInt 13 KDE ?

Ovo mi pokaze nakon xrandr: 1024x768 50.0* 51.0 52.0 53.0 54.0 55.0 56.0
Isto se pokazuje pod sistemske postavke-monitor ili kad pokrenem KrandrTray: 1024x768 x 50
Medjutim, nvidija settings pokazuje: 1024x768x 85 Hz (hm, ja piso MHz gore. hajde de…)
Dakle, sta je tacno od ovoga? Da ponovim, okom mi se cini da je 85 Hz ( mozda i mhz…). Kliknem li pod namjestanjem monitora da promjeni osvjezavanje na, recimo, 56 Hz, slika se smanji, kliknem li ponovo na originalnih 50Hz, isto se pojavi manja slika na ekranu. Preko nvidijinog programa ( i terminala) namjestim na 85Hz, save, slika je preko citavog ekrana- kao sto je i bila na atijevoj grafickoj-i takva ostaje nakon restarta.

Pa dobro, da reMiziramo: nvidia 173.14.35. Dobro radi zasad (3d i ostalo), fala Bogu. S 304.xx ( ne bih se mogo sjetit koji tacno broj bjese umjesto ova 2xx), kazem, a kojeg sam instalirao prvo, nije radilo dobro. Maloprije sam digao live cd od pclinuxos-a i tamo mi je sve prepoznao odmah, svi efekti rade, a drajver je nvidijin 290.10.
Zanimljiva distribucija, ovaj pclinuxos, posebno fullmonty izdanje. Mozda neko ima iskustva s njim?

Tako i treba sa nvidia-settings da se podesi sa root privilegijama, to je onda OK. Kažem ti nađi u meniju monitora Info, gde kaže koja je rezolucija i Hz trenutno aktuelna na ekranu.

To je najbitnije, dakle radi sve ( ne smrzava,efekti…) sa vlasničkim drajverima. Tema ide na rešeno.

Ima sigurno. Najbolje otvori novu temu pod Ostale linux distribucije, pa prenesi svoje utiske i zapažanja.

Izvini, gdje da nadjem info u meniju monitora? Inace su mi svi pojmovi na ovom kompu na stranom jeziku, ali ne mogu naci meni monitora nikako, kako god da probam.
(i ona poruka o xsession sto se pojavljivala pri butanju je nestala, hajde i to da javim.)

Hvala obadvojici jos jednom!

U meniju monitora… :chiffa: imaš Info sigurno negde, potraži.

[ATTACH]906.IPB[/ATTACH]

Ah, tu! Hahaha…nikad se ne bih sjetio!
Evo, naso: 85 Hz 1240x768. Ipak 85 Hz.
Zadnja tipka desno, Display Timing. Ko bi reko…:slight_smile: