Mint 13 LXDE RC1 Unofficial

Od drugara iz Poljske nam je stigao Mint 13 32bit, sa LXDE desktop-om, trenutno kao RC1.

Tema na oficijelnom Mint forumu:
http://forums.linuxm…?f=175&p=692860

Na poljskom forumu ( objava je na engleskom ):
http://www.linuxmint…1-released.html

Nisam izdrzao da ne probam u VBox-u, za pocetak. Boot za ~15sec, ultra brz odziv sistema, zauzece RAM-a 133MB. U poredjenju Lubuntu 12.10 = 190MB, - mozda nije fer poredjenje zbog verzije, ali samo sam njega imao pri ruci ).

Kako je vec u startu sve bilo odprilike jasno, pao je install na hard. Instalacija je naravno standardna za Mint, i prolazi bez problema. Restart, merim boot = 19sec, RAM=139MB. Instaliram Nvidia driver, 310 verziju, podesavam rezoluciju za GRUB i Plymouth, restart i voila. Sve i dalje radi, rezolucija korektna, Refresh rate korektan, Plymouth funkcionise. Samo sam DPI morao rucno da podesim u xorg.conf. Ono sto me posebno iznenadilo je vreme podizanja sistema i zauzece RAM-a sa instaliranim Nvidia drajverima, boot za 25sec, RAM=~150MB. Poredjenja radi, Mint 13 XFCE, koji je prethodno bio instaliran na istoj particiji, zauzimao je ~250MB RAM-a i trebalo mu je ~37sec za boot. :slight_smile:

Set software-a je manje-vise standardan za mint:
-Gimp
-Firefox, Pidgin, Thunderbird, Transmission
-LibreOffice, qpdfView
-Deadbeef, M Player, VLC, Xfburn
Od ne standardnog, tu su Links 2 i Midnight Commander, koji btw, odbijaju da se pokrenu iz menija, nego moraju rucno iz terminala, ne znam iz kog razloga, precice su korektno podesene, ali se samo pokrene terminal, ne i program.
Software manager je u staroj verziji, 7.3.9, a koliko znam novi iz 14-ice je backportovan na Mint 13, pa ne znam zasto nije ukljucen i zasto ga nema u repoima. Uglavnom, kome treba, moze skinuti v7.4.4 deb paket odavde: http://www.ubuntuupd…ase/mintinstall
Ja sam ga instalirao, radi odlicno.
Od ostatka, dodat Wine i VBox, oba rade savrseno.
Za pohvalu je i cinjenica da je PacmanFM u poslednjoj verziji, v1.1.0.

Ono sto nije tako dobro je tema, koja zapravo nije losa, zaista lepo izgleda, ali je lose podesena boja fonta, svetlo siva na tamno sivu pozadinu, pa su neke stvari teze citljive ( pogotovu Instalacija, Update i Software Manager, Synaptic ). Jos gore je to sto, barem u mom slucaju, tema jednostavno ne moze da se promeni. Bar odabir druge teme iz Customize Look and Feel menija, ne menja nista. Ali instalacijom GTK Theme Change programa, problem se vecim delom resava, izuzev sledeceg: Update i Software Manager, Synaptic, Backup Tool, Domain Blocker, Firewall i vecina programa iz System tools kategorije, kod kojih je tema jednostavno zakucana na default. Verovatno postoji nacin da se ovo resi, ali ja se nisam udubljivao dalje od instalacije GTK Theme Changer-a.
I jedna sitnica, posto je sistem pravljen na osnovu XFCE verzije, u GRUB-u se vidi kao Mint 13 XFCE, pa ko bude instalirao na hdd pored postojeceg Minta, da ne bude zabune sta je sta.

Sve u svemu, koristim ga vec oko nedelju dana, i odusevljen sam, brzina i stabilnost su neverovatni. Sem ovog problema oko teme, sve ostalo super sljaka. Izvarendan sistem.
Ne secam se da li je i koliko update-ova bilo odmah nakon instalacije, cini mi se da nije mnogo, izuzev kernela, koje se upgrade-ovao sa 3.2.0-37 na 3.2.0-38.
Vozi se na: Athlon II X2 245 2.9GHz, 2GB RAM, Nvidia 9600gt.

P.S Trenutno mi se mota neka mogucnost da nabavim neki stariji PC, P4 - Athlon XP era, za kevu, pa ukoliko dodje do toga, ovo ce leci savrseno na njega. Pisem utiske ako i kad bude gotovo.

:slight_smile: :drinks:

Odlično, pa morao je kasnije il pre nako da napravi MInt 13 Lxde. Ajde zipuj i okači tekst fajlove iz etc/apt/sources.list.d da vidimo koje repoe je ubacio.

Skoro sam na netbooku terao duže vreme Linux Mint 12 LXDE jer je to zadnja oficijalna verzija LXDE-a.

Čitam po forumu da se na par mesta traži tj da se uvede nazad verzija Minta koja će moći na dosta slabe računare da se vrti. Ovde XFCE otpada jer je postao čak i on dosta jak za slabije računare, daleko od toga da je loš samo nije više “light DE”.

Priča se da su u igri E17 i neka varijanta čistog OB-a sa najverovatnije starim LXDE-om kao nosiocem. Realno da se nije ukinula podrška za LXDE mint bi imao najkompletniju ponudu sistema za svačiji ukus.

@drinx
[ATTACH]1126.IPB[/ATTACH]

Ovaj njihov “mati 75” repo, koliko sam uspeo da ukapiram, sadrzi najsveziji LXDE i njegove komponente.
Mada mi nije jasno zasto je oficijelni izostavljen… :unsure:

mint-13-lxde-software-so.jpg

Realno da se nije ukinula podrška za LXDE mint bi imao najkompletniju ponudu sistema za svačiji ukus.

Bas vala. Uglavnom sad je i ima. Samo ove sitne bagove da kolege Poljaci isprave u finalnoj verziji, i imacemo jedan odlican LXDE Mint, dostojan da ga postave i na oficijelnom sajtu kao Community edition. :slight_smile:

Update:
Provalio sam kako resiti problem sa temom. Treba rucno uneti naziv odabrane teme u ~/.config/lxsession/Mint-LXDE/desktop.conf
U liniji: “sNet/ThemeName=IME ODABRANE TEME”
Nakon toga ce odabrana tema biti primenjena na kompletan sistem, ne delimicno kao sto sam opisao u prvom postu. :wink: :slight_smile:

[/size]
[size=4]Repo mati75 je u principu sjajan, nije baš sve najsvežije kao što bi moglo biti, ali je ok zbog stabilnosti. Uostalom ko želi, može i Lubuntu daily da ubaci i ima sve ažurno za Lxde.[/size]

Izuzetno brz.

@[member=‘Cofi’] Proveriću ga… Mint LXDE izostaje posle 12-tice što jednostavno ne postižu da urade u tolikom broju DE… po tvom postu je za svaku pohvalu :5:

^ Neces pogresiti. Aj pa javi utiske. :slight_smile:

Ja se iz dana u dan sve vise odusevljavam sistemom. Jednom recju savrsenstvo.
Smrkne mi se kad ponekad svratim u Win7 ( koji je usput realno i najbolji od svih do sad ) da odigram neku igru, i kad vidim koliko mu vremena treba da se podigne i da zauzima 1.2GB RAM-a, a da se pritom vuce kao prebijen. Mint susta suprotnost, 10x manje memorije a 5x brzi. I jos mi je instaliran na antickom Maxtor IDE hdd-u ( 50MB/s max R/W ), a Win na Samsung F3 koji je ravno 3x brzi od Maxtor-a… In your face MS! :smiley: :playboy:

Kako sam se koristeci Cinnamon, navukao na onaj Net speed monitor applet, i ne nasavsi nesto slicno za LXDE, pukne mi film, uhvatim pa instaliram XFCE panel i pripadajuce applet-e. Samo 2-3 dodatne zavisnosti povukao i to je sve, radi savrseno zajedno sa LXPanel-om, nikakvo usporenje nisam primetio u radu, sem +2sec za boot.
screenshot-03042013-1127.jpg
E to je Linux, to je Mint, modularnost i to je sloboda, a sve u sluzbi izmamljivanja osmeha pri svakom pokretanju! ::slight_smile: :connie_09:

^^ iskljuli “spell check” u hromu kako te ne nervira :smiley:

^^ to je FF sa hromeovim šeširom i mantilom :ph34r: