Mint bez instalacije?

Pozdrav svima.

Postoji li mogucnost da koristim mint bez instalacije? Npr. bootujem ga sa flesa, instaliram chromium, skype itd, i da mi pri sledecem bootovanju ostanu te aplikacije. Ovo pitam zato sto mi je riknuo hdd, pa nemam na sta da instaliram…

Možeš podići Linux mint Live i koristiti ga tako, instalirati chromium i par manjih stvari medjutim kada resetuješ komp gubi se sve.

To što tebi treba radi distribucija po imenu PuppyLinux. Snimiš ga na USB, bootuješ, radiš, prčkaš koristiš sistem skineš instaliraš pirlikom isključivanja sistema on te pita d ali možda želiš da sačuvaš podešavanja na USB.

Sledeći put kada podižeš Puppy sve je ponovo tu.

Koristio sam Puppy, ali mi bas i ne odgovara… Vise mi se svidja Mint :slight_smile:
Da li postoji bilo kakva sansa da odradim ovo, ili mozda neka druga distribucija osim Puppy-ja?

Da puppy jeste malo “čudan” za korišćenje ali nažalost na minut to ne može da se uradi.

Ja lično ne znam ni jednu drugu distribuciju osim psića da to radi…ne volim nikome da priča koliko nešto košta i da li je to nešto skupo jer nekom je 100€ ništa a nekome je 100 dinara dnevni obrok… nove HDD-ove od 160gb imaš da nadješ već po ceni od 35-40€ polovne i za upola te cene.

Može Knoppix da posluži. Nisam nikada tako radio sa njim, ali mislim da može to što treba, da snimi u presistent.

http://www.knopper.net/knoppix-mirrors/index-en.html

http://www.pendrivelinux.com/knoppix-linux-live-cd-and-usb-flash-drive-persistent-image-how-to/

Mozes da nabavis fles memoriju od recimo 16 giga, da je prikljucis na racunar i instaliras linux Mint na tu fles memoriju, onda u biosu podesis da se sistem prvo butuje sa flesa i koristis tako neko vreme. Sistem ce raditi nesto sporije, ali ces moci da instaliras sve programe koji su ti potrebni.

Компликујете. Може да се користи лајв флешка, све што се инсталира остаје за даље коришћење. То са псићем је из друге приче, у питању је (ако се добро сећам, само сам пар пута пробао) рад са оптиком која ипак није планирана за нормално уписивање па се конфигурација упише негде на хард и после користи.

Боља варијанта је из претходне поруке, линух се нормално инсталира на флешку, као и на било који хард, па је то ипак реалније окружење. Мени се са нормалном лајв флешком дешавало да се по инсталацији неког програма и избацивању икона на десктоп оне помешају или преклопе, зато је нормална инсталација на флешку право решење.

Биће спорије, са USB 3.0 и флешком од 32, 64 или више гига би било сасвим ОК али нисам сигуран да је то јефтино решење. За неки привремен рад ће и 16 гига USB 2.0 да заврши посао.

Zavisi od kapaciteta fleške! Možeš probati instalaciju Peppermint 3 linuxa ! Potpun op. sistem sa lxde okruženjem Ubuntu derivat a radi ga Mint LXDE developer kao osnivač ima dosta toga zajedničkog sa Mintom… Sve skupa staje na nekih 500MB iso a možda i manje… Probaj ! http://peppermintos.com/

Ја сам УСБ од 16ГБ користио као диск, код процеса инсталације ставио сам да се инсталира на УСБ, имао је и свој груб на УСБ.
То сам урадио са Дебианом тестинг прошле године, инсталирао програме радио упдате итд… Нормално то све ради много спорије али ради

Hvala svima na odgovorima!

Probacu ove distribucije koje ste mi preporucili.

Ako sam dobro razumeo ovaj deo, mogu bez instaliranja da koristim Mint i da mi posle restarta ostanu programi koje sam instalirao… Kako?

Imam Kingston flesku od 4GB, predpostavljam da ne bih mogao da instaliram Mint na nju?

Nije ovde reč o instalaciji Linux-a na fleš, već o linuksu koji ne treba da se instalira a čuva podatke (kao puppy).

Ako instaliraš, a ne ako bootuješ sa fleša, razlika je! Niko ovde ne komplikuje već odgovara čoveku na pitanje, jer nije pitao KAKO DA INSTALIRA već da li sa live distribucije može da sačuva podešavanja, sa Mintom/Ubuntu to ne može, kada je LIVE U PITANJU!

Ukoliko hoces da uradis instalaciju na fles memoriju od 4 giga, onda bi morao uzeti Linux Mint 12 lxde, Lubuntu ili Peppermint 3. Po instalaciji, uzeli bi 2,5-3 gb na fles memoriji.

Ok. Probacu Mint ili Pepermint…

Mint 12 lxde ima sve potrebne programe odmah nakon instalacije, tu ne bi morao skoro nista da dodas, peppermint 3 bi zauzeo najmanje prostora na fles memoriji, jer po instalaciji nema mnogo programa. Tu bi mogao da dodas nekoliko bitnih aplikacija, i ostalo bi nesto slobodnog prostora. Izaberi sta ti najvise odgovara.

Слабо пратиш моје писање. :wink: Прво (тј ово што си цитирао) се и односи на лајв флешку. Направиш лајв флешку, бутујеш је и онда инсталираш програме које хоћеш. По рестарту су сви ту, једино што се мени дешавало да ми помери иконе на десктопу. Још једном, не инсталира се на флешку него се стартује обична лајв флешка, инсталирају програми (не линух) и користе и после рестарта.
Пупи је из друге приче, не може да се сачува ништа ако је лајв на оптици на коју не може да се уписује па пупи све конфигурационе фајлове баци негде на хард и онда се касније они користе. Нисам пробао али је вероватно применљиво само на тај комп на чијем су харду снимљена подешавања.

Други мој предлог је био да се неки линух инсталира на флешку. Мало лакше, личи на класичну инсталацију само што је спорије.

А да неко проба ово, није тешко, не боле леђа и не мора да се пише из главе и искуства из времена пре него што су флешке (на којима је могуће нормално уписивање) биле у употреби??

Puppy moze da sacuva i da upise promene, na live cd koji se koristi. Nakon zavrsetka sesije, postoji opcija save, i onda ponudi mogucnost da se sacuva na cd-u ili da napravi folder negde na hdd-u. U temi o Puppy linux dodao sam sliku stare verzije 5.2.5, na kojoj su sve promene snimljene na live cd disk. Vidi se dodatno instaliran Wbar.

Могуће, написао сам да нисам нешто пробао. Теоретски је могуће и уписивање на CD али је мало компликовано да се тако одради па сам мислио да је само упис на хард. Баш ћу ових дана да проверим.

Jednostavno je, izabere se opcija da se promene sacuvaju na cd disk, ukljuci se cd rezac ili dvd rezac, sta vec ko ima, promene se upisu za par sekundi, i pri sledecem pokretanju svi novoinstalirani programi su tu.

То је могуће само ако је направљен multisession диск или је форматиран као UDF и може да се уписује као и на хард. Баш ћеш да ме натераш да проверим који је начин коришћен. :slight_smile:

Да, као што сам и мислио …

Great stuff, but we can do some more exotic modes of installation. Puppy is actually capable of booting off a CD/DVD and save back to the CD/DVD, which is what we call multisession Puppy.

Sistem narezan na disk, ima u startu oko 150 mb, kad se lepo sredi i doda svasta nesto, popuni se oko 500 mb na cd-u. Dovoljno da sistem zadovolji osnovne korisnicke potrebe.