Mint drajveri

Vec godinu i vise mi Mint, Ubuntu i slicne distribucije daju u driver manager driver za Nvidia Geforce 820M verziju 340.xx … Posto je laptop intel + nvidia koristio sam prime i onda preko panela switchujem graficke, ali je taj drajver uzasan tearing nevidjen takodje nisam uspeo da resim to. Bumblebee nije bilo moguce instalirati jer da milion errora, probao milion tutoriala i odustao. Ali onda probam Manjaro i on mi da opciju “video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee” i drugu opciju “video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee” prvi put sam naravno instalirao ovaj 340xx jer kako znam za sebe taj drajver koristim… I koliko se secam radio je bumblebee sto me prvo iznenadilo ali naravno opet tearing uzasan kvalitet pa resim da probam ovu drugu opciju “video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee” i jako sam prezadovoljan radi savrseno, bas kako treba. Koliko sam zakljucio taj drajver je 390.25 verzija ili tako nesto. Zanima me sad zasto meni Manjaro nudi taj drajver a u Ubuntu (i familiji) dobijam ovaj budjavi drajver. Takodje sam probao rucno da instaliram taj 390 drajver na bilo kom od Ubuntuovih ali svaki put se X crashuje i jednostavno taj drajver nece tamo da radi.

Driver Manager мало зеза… Јел’ си пробао да инсталираш nvidia-384?

sudo apt install nvidia-384

Vala zeza malo otkako postoji. Koji je pa sad taj 384 :D… Nisam probao taj, probacu uskoro.

Тренутно најновији у Ubuntu-овим репоима (што уједно важи и за све дистрое базиране на њему).

Svi Debianoidi zavise od Debiana, a dotični je prilično konzervativan po pitanju drajvera…

Npr…390 nije još ni u sid/unstable grani, pa se ni ostali koji “jašu” Debian ne usuđuju da ga ubace u repoe…ili ih mrzi :smiley:

[[email protected]][~/Desktop]$ rmadison -a amd64 nvidia-driver
nvidia-driver | 340.102-1~bpo70+1 | wheezy-backports/non-free | amd64
nvidia-driver | 340.102-1 | oldstable/non-free | amd64
nvidia-driver | 375.82-1~deb9u1~bpo8+1 | jessie-backports/non-free | amd64
nvidia-driver | 375.82-1~deb9u1 | stable/non-free | amd64
nvidia-driver | 384.111-3~bpo9+1 | stretch-backports/non-free | amd64
nvidia-driver | 384.111-4 | testing/non-free | amd64
nvidia-driver | 384.111-4 | unstable/non-free | amd64
nvidia-driver | 390.25-1 | experimental/non-free | amd64

ja sam instalirao drajver za grafičku preko repository
sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
meni tako grafička radi odlično i odlično mi radi i igranje igrice na steam preko toga xserver-xorg-video-nouveau da li si probao to?

Nouveau je mnogo napredovao, secam se kad nije mogao ni u obicnom radu da izdrzi a da se ne crashuje. Ali ipak sam za nvidia driver. Nego neka nema veze ostacu ja na Manjaro-u tu mi je lepo. Nego jel sam to dobro video sliku ili Trios ima nvidia-390 u repou?
BTW nvidia-384 mi je dala crn ekran kao i bilo koji driver osim 340 koji sam probao da instaliram. Sto je najveca fora uzmem obrisem ga i probam da ispravim situacija instaliranjem nvidia-340 al crn ekran ostane. Verovano xconfig treba da se podesi ili tako nesto a za to stvarno nemam volje. Ali hvala svima na odgovorima :smiley:

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
Postoji i ovaj repository, taj je isključivo za grafičku, video sam da je zadnje ažuriranje bilo na 390. Ja koristim Linux Mint Cinnamon, isprobao sam taj 390 nisam bio oduševljen, nekako mi delovalo kao da je delimično instalirano, meni extra radi na xserver-xorg-video-nouveau

Nema tog drajvera u trios repou, mada…nikakav problem nije da se ubaci, ako ostali korisnici budu to tražili :slight_smile:
Ono što sam gore okačio je ispis rmadison komande…skripta koja je deo devscripts i prikazuje sve verzije određenog paketa, koje pronađe u debian arhivi.

Debian – Details of package devscripts in jessie-backports