Mint i WIN7 razlicite particije

pozdrav. U laptopu mi je disk 500gb. Prije su mi bile tri particije :79gb,200gb,201gb. Pa sam tu prvu smanjio da imam mjesta za sedmicu i za mint, te reinstaliro win7. I nakon instalacije win7 pokrenem mint da instaliram i njeg, te mi tada ocita normalne particije ali ga neinstaliram. Pa kad sam ponovno pokreno, desava mi se cudna stvar, windows normalno ocitava particije a mint(livecd) cudno: razlicite velicine i tako to.
Unaprijed zahvaljujem…
evo slike pa ce vam biti jasnije :slight_smile:

http://imageshack.us…creenshotkn.png

http://imageshack.us…7746/part1x.png

@schumo,

slika iz windowsa, C particija je win 7 sistem, kakva je ovo particija G od 14 GB sta si planirao sa njom,? D particija bi bila Local disc D, a na E particiju od 200 GB bi isla instalacija Linux Minta.
Pokreni opet live cd disk sa Linux Mint distribucijom, otvori Gparted i u gornjem levom uglu imas opciju za refresh particija. Odradi refresh i vidi da li ce se promeniti prikaz particija u Linuxu.

D i E su mi particije sa podatcima koje nesmijem dirat. A ta G je bila namjenjena za mint, mislim da mu je dovoljno. A probat cu to dok dodjem kuci.

Ne bi bilo lose odraditi backup podataka. Ako ikako mozes. Ima tu dosta toga, koliko shvatam.
Morao bi kod instalacije ici na opciju Manual, odnosno Something else .
Tu bi morao napraviti jednu root particiju od 12 GB, formatirati u ext4, mount point - / (root), i jednu swap particiju, neka bude oko 2GB, od tog prostora koji ostane, s obzirom da ne znam koliko imas fizicke ram memorije. Nema dovoljno prostora da se pravi home particija za cuvanje podataka, tako da ce sve ici pod root particiju.
Ukoliko nisi siguran u nesto slobodno pitaj, bolje da se na vreme informises, nego da izgubis nesto od podataka sa racunara.

Aha. A imam 4gb rama. A bi ja to odradio taako, al kad mi nako prikaze nesmijem radi podataka. A uradit cu backup pa cu onda opet probati

edit:
evo probao sam refresh-ovat ali opet mi isto ocitava

a dali moze bit do tog sto pokrecem mint u compability modu? verzija minta je 13 x64 maya

Moj ti je savet da NIŠTA sa particijama ne radiš iz Gparted-a, verzija 0.14.0, koja dolazi uz Mint 13!
Sinoć sam sasvim slučajno otkrio da strahovito brlja…nisam imao vremena, pogledaću večeras tačno o čemu se radi, pa ću javiti kasnije rezultate…

Evo slikica:

Levo je Gparted koji ne prepoznaje linux particiju na usb disku!
Desno je disk utility koji radi normalno…

[ATTACH]710.IPB[/ATTACH]

@schumo

Pokreni neku drugu Linux distribuciju u live modu, ukoliko imas kod sebe, i onda Gparted, i okaci sliku na forum. Da vidimo kako izgleda raspored particija, odnosno kako linux vidi te tvoje particije.

@schumo

Malo sam čeprkao…za brljotinu, bar kod mene, a verujem i kod tebe, definitivno krivac je “parted”, na kome je i Gpatred zasnovan…

Levo je startovan parted iz terminala, a u desnom terminalu klasičan fdisk

[ATTACH]712.IPB[/ATTACH]

Vidi se da parted prepoznaje disk, tip particije, ali ne i fajl sistem na njoj…prema tome, ostaje moj savet da parted, za sada, ne koristiš.
Neprepoznavanje fajl sistema, i to ne nekog egzotičnog, nego klasičnog linuxfs, je vrlo, vrlo ozbiljan bag… kao i kod tebe, neodgovarajuće veličine particija…

Probaj i ti , ako možeš, ovo što ti je sasa savetovao, a ja ću to svakako uraditi…ne mogu da verujem da im je nešto ovako promaklo.

Да се ја питам, прво бих одрадио бекап а онда бих се запитао откуд су партиције динамичке и како то постоји 5 примарних. Јесте једна од њих она windows од 100МВ али ми се чини да би и њу требало рачунати.
Немам искуство са динамичким партицијама али се сећам да је то углавном завршавало лоше.

Мада сам малопре пробао и Минт 13, стартовао са флешке и све партиције и на хардовима и на флешкама је нормално пријављивао. Можда је овај последњи случај због чудне Suse инсталационе флешке где је део флешке линух, остатак неодређен.

Како год, ја бих онај хард са почетка преуредио и поново партиционисао са basic партицијама. После тога неће да буде тешко да се направи комбинација са разним ОС, бар ту имам велико искуство.

Mislim da nisi dobro pogledao slike koje je schumo postavio…vic je u tome da je njegov disk organizovan drugačije, kao dynamic disk (grubo poređenje je LV pod linuxom)…odatle više “particija” nego što obična organizacija (max 4) dozvoljava.
U suštini, dinamički disk je samo jedna extended particija na čijem se početku nalazi MBR, a na kraju LogicalDiskManager baza(ekvivalent Partition Table) koja sadrži podatke o svim particijama koje se nalaze na disku.

Zato ih klasični PM, poput narečenog parted-a ne vide kako treba, ali ih to ne opravdava da brljaju :wink:

Usput, Suse fleška nije ni malo čudna, sistem se podiže bez greške, al’ dotična mož’ da se organizuje i nestandardno… ono što ni linux ne vidi na njoj, i ne treba da se vidi :wink:

Можда ту и јесте проблем, динамички дискови умеју да буду мало другачији од обичних а можда је само gparted сабрао три комшијске партиције које се исто зову не би ли цео хард заокружио на укупно 4 партиције. Не би ме чудило да и било који други линух менаџер партиција види исто као и овај.
Немам искуство са овим, нисам никад правио динамичке партиције а и ако би се грешком направиле, одмах сам их враћао.