Mint se iznenada restartuje

Koristim GNOME 2.3, Mint 11

U zadnjih mesec dana desavama mi se da se Mint iznenada restartuje -> nakad se samo izloguje i pogasi mi sve app, a nekad restartuje…
Kada se izloguje to uradi za delic sekunde pa ne vidim sta ispise kao poruke na ekranu. Kada se restartuje ispise na ekran 2-3 sec, i jedino sto procitam na brzinu je da spominje batery status.
Koristim inace laptop i izgleda da ima veze sa tim jer u firmi na desktop racunarima ovo se ni jednom nije desilo. Laptom nikad ne koristim na bateriju , stalno mi je na radnom stolu pa vise deluje kao desktop. Redovno idem na update sistema, i mislim da je pri nekom update-u napravljen problem. Jel ima neko slican bug :slight_smile:

Mislim da moze biti sledece:

Imas malo RAM memorije,

Neispravna ti je RAM memorija ( modul, ako imas 2 ),

Nemas “swap”, nisi dodelio prostor na hardu za isti…

Ne može sistem zbog nedostatka SWAP-a da se restartuje.

Da li radiš neku određenu radnju u tom trenutku kada si primetio da si se komp restratuje?

Izvinjavam se, sirim dezinformacije ( vezano za swap) , meni se desavalo da na jednoj staroj masini 128MB ram, linux pogasi sve aplikacije, izloguje me, ali nikad ne restartuje racunar :slight_smile:

Imam laptop 2 GB RAM i procesor 2x 1.9 GHz
Bila mi ukljucena samo firefox, mozda jos nesto sitno. Kada sam pokusao da otvorim mislim 4 tab u firefox odjednom puklo… Ovo se desilo jos par puta ne mogu da se setim kada sve tacno (sta sam radio) ali cini mi se da je bila uglavnom razlicita situacija… I ovo mi se desava zadnjih mesec dana, zato sumnjam na update

Ovako, desilo mi se sinoc cak 4 puta za 2-3 sata… Jednom mi se desilo kada sam kliknuo na jedan link , koji mi je drug poslao preko shata u skype…
Drugi put kada sam otvarao tab u Chrome. Jednom kada sam pokrenuo openshot editor. samo se iznenada izloguje.
Pre toga ispise na ekran poruke… Ono sto sam na brzinu video, spominje se kernel u fatal error.
I u prvi red, nesto ovako ako sam dobro zapisao.
No device… vesafb.ko, , isto spominje tu kernel

Nema to veze sa Mintom…ja bi pre sumnjao na laptop…nego na mint…
Ovo bi mozda bilo tacno da imas jos jedan sistem, pa da se u njemu ne restartuje, a u mintu restartuje.

Kod laptopova, jako cest uzrok restartovanju moze da bude i pregrejavanje…ako stoji na neravnoj podlozi, pa nema dovoljan dovod vazduha i sistem se gasi…
Ili jednostavno pregrevanjem…pipni dal je vruc?
Udji u BIOS (kad restartujes racunar stisni F2) i tamo imas ocitavanja temperature…da nije to problem…

Da bi bio siguran da je mint problem…digni neki live sa flesha…ako ti se on ne restartuje…onda je mint…u ostalim slucajevima problem je do laptopa samog…

Onda cemo dalje…da vidimo sta dalje raditi.

Ono sto sam ja shavtio jeste da ti se svaki put restartuje u momentu kad nesto kliknes. U tom trenutku se aplikacija ili neki njen deo otvara i samim tim upisuje u RAM, tako da mi ovo 99% smrdi na problem sa RAM memorijom, jer da je u pitanju procesor/pregrevanje on bi se pre ili kasnije jedanput morao restartovati bez tvoje interakcije, tj. kad dostigne kriticnu temperaturu posle koje je podeseno da se sam ugasi (ne restartuje!) da ne bi istopio jezgro. Jesi probao da pri dizanju sistema odes u Recovery Mode i uradis memtest? I pusti ga bar sat vremena da drlja dok ne proveri sve adrese (samo ga ostavi da radi, nece stati dok ti ne prekines).

Sasvim moguce da je i ram…Nije isljuceno… Nek proba sa hirensom da testiram ram…Oni su najpouzdaniji memtest i memory gold i da pusti nekoliko krugova da prodju…da bi bio siguran.

Nisam radio ali uradicu…
Nije samo kada kliknem… jednom se desilo dok sam citao nesto sa net-a… Posumnjao sam na Firefox, pa ga ne koristim vise i za sada problema nema . ali ovo treba uzeti sa rezervom jer nisam dovoljno testirao a isto moglo se slucajno tako pogoditi. Gledajuci temperaturu primetio sam da je u jednom trenutku dostiglo iznad 82 C, kriticnih, pa sam napravio malo promaju i uglavnom je oko 50-60 C ( ne znam zasto se tad desilo). Laptop sam cistio u decembar, i planirao sam letos, inace uvek je na radnom stolu i uglavnom sluzi kao desktop.
Inace imam i windows xp na njemu i ni jednom se nije desilo tako nesto a podjednako koristim, znaci samo u Linux problem. Mozda linux dodatno opterecuje hardware pa raste temperatura, heh

Da li si testirao kako se ponaša sa Mint 12-icom?

Ne verujem da ti Linux napravi problem digne temp na 82 i resetuje ga…

Izgleda da cu morati preci na 12, posle novog update, bilo koju app da minimiziram ne pojavljuje se dole u statusnoj liniji pa mogu da se slikam…
Svi ovi problemi su se desili pre mesec dana kada sam isao na update, tako da u fimri moram da vodim racuna da slucajno ne uradim update… Ovo mi se stalno desavalao sa linux (bilo koja distribucija), da posle nekog broja update-a linux pukne skroz.
Nemam vise zivce da se majem sa bugovima.

Samo mi kazite koje okruzenje je najstabilnije za Mint 12 ?

82C? auuuu… znaci da ti je CPU u velikom problemu…proveri jel cooler radi kako treba…namesti mu u BIOSU da radi na max uvek…a ja da sam na tvom mestu isao bi i kupio novu pastu…

BIOS ti gasi racunar jer prelazi kriticnu temperaturu, ovakve temperature ostavljaju posledice na ploci i procesoru…

Samo mi kazite koje okruzenje je najstabilnije za Mint 12 ?

definitivno Gnome

Ovako,

1. laptop imam nepune 2 god
  2. Samo se izloguje , par puta bilo samo restart, znaci samo se izloguje
  3. U win se to ni jednom nije desilo
  4. Desava se u Linux od skoro, a od kako ne ukljucujem Firefox za sada sve ok. Koristim kao zamenu Chrome i Operu

Kada si rekao za Mint 12, jel si mislio na gnome 3 ili gnome 2. svi kazu da je gnome 3 bagovit i da na njemu tek treba da se radi, pa mi malo cudno da je izbor gnome 3.

Pricao si gore u postu da ti se dize temperatura na 82C. Ja sam posumnjao odmah na neispravan CPU, dotrajalu pastu, ili previse prasine u kuleru.

Da li mozes da nam kazes kolika ti je sad temperatura? To mozes u BIOS-u da pogledas. Restar racunara i tipkom F2 ulazis u BIOS.

Trenutno jedino cega mogu da se setim ovako napamet, je da nam kazes koji kernel trenutno korisits, mozda da stavis poslednji stablini 3.3.4. ukoliko ga vec nemas.

Verziju kernela mozes da vidis komadnom iz terminala

uname -r

Kernel 3.3.4 moze da se preuzme odavde http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.3.4-precise/

Kakav god bio Gnome 3 on je ipak budućnost okruženja, za Gnome 2 je podrška prestala i prestalo je razvijanje kompatabilnosti aplikacija sa njim. E sada to će još neki određen broj meseci raditi kako treba, svaki sledeći update može da uzrokuje da ti nešto ne radi, tako da je najbolje da instaliraš “Linux Mint Gnome dvd” on dolazi sa Gnome3 + Mate okruženjem. Pa ako ti se svidi Mate zadrži se na njemu.

Mate je okruženje koje je najsličnije Gnome 2 okruženju i vrlo je udobno, preporučujem ti ako si navikao na G2.

Kernel : 2.6.38-14-generic

Sada mi je temperatura 49-50 C, i ide do 60 C. Tako je uglavnom. Ocisticu od prasine ovih dana, mada za 4 -5 meseci nebi trebalo da se vec nakupilo. + Lenovo g550 je poznat kako dobro podnosi temperature.

Kad budeš čistio, proveri usput da li se kuler (osim ako nemaš pasivno hlađenje) vrti normalno…

Ako nemozes da mu snizis temperaturu, jako dobro resenje je da mu kupis podlogu za hladjenje…
To je sad dosta popularno resenje za notebookove, a nije skupo… Podloga ispod laptopa se stavi sa kulerima koji duvaju ispod direktno u njega, dosta umeju da snize temperaturu.

E kad smo vec kod toga, posto sam i ja imao problema sa groznicom lap-a, da preporucim ono sto vec duze vreme koristim za svoj lap, a nije tako skupo:

http://blog.laptopmag.com/cooler-master-notepal-u2-cooling-pad-saves-your-fingers-from-the-fire

super je stvar sto mozes da setas kulere, to jest da ih pozicioniras gde se greje najvise.

Osim toga, ova gril podloga i sama po sebi, bez rada kulera (koje mozes skinuti) mnogo pomaze.