Mint se zaledi i potpuno je neupotrebljiv do restarta

Desava mi se danas vec 6. put da mi se zamrzne i totalno je ne upotrebljiv. Danas sam 5. puta restartovao racunar za redom jer se pokrene i kliknem na mozillu i zamrzne se i ne reaguje.

Da li se moze izlistati neki izvestaj ili sta vec?

Cim ugasi monitor i kad treba da se ulogujem ostane samo crn ekran i nece da udje u sistem…

Nije ti kompatibilan sa ACPI, probaj iskljuci kroz grub ACPI ili neku varijantu toga, mozda ce da radi ali gubis neke funkcionalnosti koje su specificne za laptop.

Common Kernel Options

This list is not comprehensive but it contains some common boot options which may be added to the end of the boot command.
Option
Impact
vga=xxx
Set your framebuffer[/url] resolution to VESA mode xxx. Check [url=“http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_BIOS_Extensions#Linux_video_mode_numbers”]here for a list of possible modes.
acpi=off OR noacpi
This parameter disables the whole ACPI system. This may prove very useful, for example, if your computer does not support ACPI or if you think the ACPI implementation might cause some problems (for instance random reboots or system lockups).
acpi=force
Activates the ACPI system even if your computer BIOS date is older than 2000. This parameter overrides acpi=off and can also be used with current hardware if the ACPI support is not activated despite apm=off.
pci=noacpi OR acpi=noirq
These parameters disable the PCI IRQ routing
pci=acpi
This parameter activates the PCI IRQ routing
acpi_irq_balance
ACPI is allowed to use PIC interrupts to minimize the common use of IRQs.
acpi_irq_nobalance
ACPI is not allowed to use PIC interrupts.
acpi=oldboot
Deactivates the ACPI system almost completely; only the components required for the boot process will be used.
acpi=ht
Deactivates the ACPI system almost completely; only the components required for hyper threading will be used.
noapic
Disable the “Advanced Programmable Interrupt Controller (APIC)”.
nolapic
Disable the “local APIC”.
apm=off OR noapm
Disable the Advanced Power Management.
irqpoll
Changes the way the kernel handles interrupt calls (set it to polling). Can be useful in case of hardware interrupt issues.
acpi.power_nocheck=1 OR acpi_osi=linux
Disable the check of power state or changes the OS compatibility reported to the BIOS. Necessary on some broken BIOSes to make temperature/fan control work.

https://help.ubuntu.com/community/BootOptions#Changing_boot_options_Permanently_for_an_Existing_Installation

Nesto od ovoga je pomagalo ljudima npr. acpi_osi=linux ili apm=off OR noapm…

Ja sam pomocu Boot Repair alata obelezio ACPI=off i sad odoh da probam (restart)
Evo me, za sad nisam nista zeznuo.
Jedino sto mi se pojavljuje sad GRUB prilikom pokretanja sistema (a do sad nije se pojavljivao), videcu da li ce da se zamrzne. Onda javljam da li sam resio problem ili ne

Sad prilikom gasenje mi je izbacio sledecu poruku.

[code]modem-manager [934]: Caugnt signac 15, shutting down…
[2217.549711] System halted
I nije hteo da se iskljuci dok nisam ja pritisnuo dugme za gasenje.
Ne znam da li ima veze instalirao sam danas virtualbox?

Nema veze sa virtualboxom, meni isto ponekad javi tu poruku ali se masina iskljuci. Probaj i druge parametre

@k08r4
Nema to veze sa virtualbox-om

Mislim da ne treba isključiti mogućnost i hardverskih problema…
Signal 15 koji se kod tebe javio je naredba kernelu da odmah izvrši shutdown sistema, uz pokušaj čuvanja podataka…

Pomalo onako laički a vezano za prvi post, da se ta mašina možda ne pregrijava? Ta smrzavanja u momentu bez ikakve najave u kojima samo restart hardvera pomaže mi nekako baš mirišu na to. Možda bi jedna posjeta “vulkanizeru” mogla da rješi ovo. :chiffa:

Mene ovo zanima, gde je to zabelezeno i kako ja to da izlistam, odredim koji deo hardwera nije ok, dokazem prodavcu-skalpacu i reklamiram jer mi je masina u garanciji

@dragan99

/var/log/kern.log

Svi logovi su u /var/log dir-u
Ja logove izlistavam mc-om u terminalu…

EDIT:

Za KDE imaš KSystemLog za pregled logova…

E sad budi popo pametan, ovo svaki puta ispusuje u Mintu 14 KDE, jedini KDE koji radi kako treba isvi programi rade, u cemu je sad kvaka? Debian wheezy KDE to ne ispisuje kod gasenja, NetRunner isto ne ispisuje to kod gasenja ali ima u shutteru one fantomsk slike obicno je to njegov splas skrin, Chakra KDE toliko brzo pise svasta da i ne vidim sta pise ali nemaju pola programa, to je pravljeno izgleda za facebook i twiter, nemaju TV time, uzas

[cifre]modem-manager [cifre]:  Caugnt signac 15 i sistem se lepo ugasi

@dragan99

Zašto očekuješ od mene da poznajem sve kvake na tvom računaru?
Preneo sam ono što (mislim da) znam, ako uopšte nešto znam… :wink:
Prema tvojim porukama na ovom forumu, ti imaš specijalnu mašinu koja radi samo kad ona hoće, i uvek vrtiš jednu te istu priču…izlistavaš čitav spisak distroa koji rade, ili ne rade, onako kako si ti zamislio :wink:

Ne ocekujem ja nista, ja samo pitam, tvoje je da li ces da odgovoris ili ne, ti si admin pa prem tome ocekujem da ovo imas u malom prstu jer si kako pises godinama u unixu i linuxu.
Od koga da ocekujem odgovor? Od pocetnika u linuxu? Ja sam ovu masinu kupio samo zbog Vladimira koji je uvek kad sam imao staru masinu davao odgovore da su problemi
u Cinnamonu zato sto imam staru masinu. Bog mi je dao da dobije malo para i sve sam dao na novu masinu, sad mogu da instaliram vise distroa i probam. Zar ne smem da napisem
kako mi radi neki disto, zar mora da se laze da je sve idealno, nazalost nije. Uverio sam se i dok sam bio na Ubuntu forumu, kad ja napisem da nesto bas nije ok onda se tek jave i drugi pa priznaju da i kod njih nije bas ok. Napisao si to k08r4 pocetniku, ja sam se samo prisetio da i se to i meni pojavljuje. Ok vrtim istu pricu, smeta ti to, dobro, pozdravljam, boze moj pa necu umreti od tuge ako ne pisem na forumu. :wink:

@dragan99
Eto ga sad…odmah se uvrediš, k’o klinac :wink:

To što godinama koristim *nix ne znači da znam sve, a iako jesam admin na ovom forumu nisam baš uvek raspoložen da se udubljujem u problematiku svačijeg krša…dovoljan mi je i moj krš, mada, moram priznati, lepo radi :slight_smile:
Što se tiče pisanja na forumu, piši brate šta god hoćeš…moja konstatacija/viđenje tvog načina pisanja nije nikakva zabrana.
Zar ja ne smem da kažem…itd, ovako možemo do sutra :wink:

Sad se i ja uvredih jer mi komp nazva krsom (mada i ja tako zovem sve ostale kompove http://www.mint-srbija.com/forum/public/style_emoticons/default/9.gif ) zez

E odakla poceti,
Sto se prasine tice prilicno je cist (hladnjaci omogucavaju strujanje vazduha kroz njih)
Sto se masine tice solidna je nista wow (ako je potrebno mogu dati tacnu konfiguraciju)
Ja razmisljam o samoj distribuciji da nije do nje.
Niko od nas nije vidovit te cu ja okaciti logo

http://pastebin.com/kPFwXDVN

System: Host: lemi-H55M-S2H Kernel: 3.5.0-17-generic i686 (32 bit, gcc: 4.7.2) Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 14 NadiaGraphics: Card: NVIDIA GF104 [GeForce GTX 460] bus-ID: 01:00.0		 X.Org: 1.13.0 drivers: (unloaded: fbdev,vesa,nouveau) FAILED: nvidia Resolution: [email protected]		 GLX Renderer: GeForce GTX 460/PCIe/SSE2 GLX Version: 4.3.0 NVIDIA 310.14 Direct Rendering: Yes

Ne znam da li sam nasao problem, ali googlm i probam…
Moze neka pomoc, savet, sta i kako dalje?

@k08r4

Feb 21 09:16:43 lemi-H55M-S2H kernel: [   18.017170] EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro

Meni je ovo sumnjivo, ponavlja se nekoliko puta u logu…može biti zbog neregularnog shutdown-a, ali može biti i da je fs oštećen.
Ja bih probao da podignem u recovery modu, i uradim

fsck /dev/sda1

Probacu i to samo da kazem kad mi zaledi ekran ja sam ga na dugme restartovao

Prilikom pokretanja sistema usao sam u recovery i tamo je bila opcija fsck (za sve fail sisteme) i ja sam isao tu i on je odradio nesto.
Enter za zavrsetak i to je to.
E sad jedino mozda sam trebao iz terminala ovu komandu da uradim?

Kada odradiš sve što su ti savetovali, ako i dalje ne radi ubaci ovaj PPA i ažuriraj sistem

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa

pa zatim

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade

Po ispisima vidim da koristiš vlasničke drajvere za Nvidia, verzija 310.14, a u xorg edgers PPA za Quantal ima novija 313.18. Moguće da se problem koji imaš reši updateom drajvera. Cinnamon meni nije radio lepo sa slobodnim drajverima na ATI, te stoga stičem utisak da je probirljiv sa drajverima za VGA.

Ne treba ništa dodatno, i recovery mod je terminal :slight_smile:

Što se tiče nastavka praćenja problema, ne bi bilo loše da pregledaš ponovo kern.log, da vidiš da li se ponavlja greška, zatim da uradiš upgrade drajvera, koji je @[member=‘drinx’] preporučio, pa opet pregled kern.log

Upoređivanjem loga pre i posle neke operacije se najlakše utvrdi razlika u izveštajima, i ako se stanje popravi, ta razlika je skoro sasvim sigurno uzrok problema