nestabilni..

odlucio sam da na stari thinkpad stavim jednu od ove tri distrotchke bazirane na sidu: aptosid, siduction ili semplice…
malo sam proguglao i plan mi je da testiram na blitz sve tri, na metalu… pa se odlucim…
iskustva, saveti, i sl. iskusnijih kolega su vrlo dobrodosli…
povremeno cu reportovati sopstvene nalaze…
cilj mi je pre svega da naucim vise o ovoj turbulentnijoj strani debiana, na hardwareu koji nije pitanje zivota ili smrti, ali je u upotrebi… da predjem na “straight” sid mislim da nisam (jos) spreman… uglavnom… sledecih dana cu se pozabaviti ovim stvarima, nadam se uz povremenu razmenu misljenja, ideja, saznanja ovde…

tema bas i ne pripada pod razvoj debiana… veliki korak za mene ali mali za covecanstvo… :slight_smile: predlazem da se pomeri pod kutak za pocetnike npr… sorry, nisam razmisljao, bio sam tu na temama o sid districama i automatski tu i poceo… hvala…

Evo ako treba motiv malo :slight_smile:

[ATTACH]1702.IPB[/ATTACH]

Uglavnom aptosid, siduction i semplice ti nude skockano neke stvari, na čistom sidu sam skockavaš :). Ali i to ne mora da znači, uglavnom ako koristiš ova glavna DE ona su skockana a la Debian way tako kako jesu.

Siduction je nekako najzgodniji možda za početnike i ima mnogo dodatnih paketa (nešto novije verzije DE, skoro pedesetak kernela verzija i svačega koječega :connie_pumpkinsmile: …), mada to ti je sve više za učenje, sigurno da je čist sid najbolji za kontrolu i samo zbog toga što nema viškova ali po nekima ima manjkova - zato uglavnom i ovi ostali postoje.

Sid je gde se Debian development obavlja, tako da može i ovde u razvoj da ostane tema - nije greška :).

Inače, ako voliš gotove sličice sa machinebacon roštilja uglavnom sid based pogledaj i linuxbbq:

bac.jpg

http://linuxbbq.org/wordpress/

provozao sam neke od “distribucija” baziranih na sidu i ostao poprilicno, uslovno receno, razocaran…
najbolji utisak mi je ostavio, suprotno ocekivanjima, semplice, ali josuvek ispod crte dovoljnog…
tako da se odlucujem na “tezi put”, odnosno cisti sid…
nekoliko pitanja za dobronamerne iskusnije sidashe :D…

1. koliko razumem, nacin “po knjizi” da stable “podignem” na sid je da u sources prepravim stable u unstable i wheezy u sid i uradim dist-upgrade… tako?? ili treba da dodam dodatni source (nestabilni i stabilni repo u "koegzistenciji) i podesim “prioritet”??
  2. generalno, da li je bolji pristup da prvo predjem na sid sa sto jednostavnijim stable, pa tek onda da podesavam stvari (instaliram programe i slicno) ili da podesim stable pa tako sa svim tim da napravim dist-upgrade??
  3. posto sam zamislio da sistem ima tri okruzenja (xface, fluxbox i i3) da li je, i da li uopste ima razlike ako, instaliram “standardni wheezy xfce 7.1” kao bazu pa dodam fluxbox i i3 (prednost bi bila u svim aplikacijama koje dolaze sa xfce kao thunar npr. u odgovarajucoj verziji itd) ili je “bolje” da stavim “goli” 7.1 (bez grafickog okruzenja) pa da polako dodajem sve potrbno za ova tri okruzenja, kao i, povezano sa prethodnim pitanjem, ako je to slucaj, da li da prvo predjem na sid pa onda instaliram xorg itd ili da podesim sva tri u wheezyu pa “skocim” na sid??
    postenom pomagacu zahvalan…
    svestan sam da je na vecinu mojih pitanja odgovor otprilike, “moze proza a moze i poeazija”, ali neke vrste smernica ce mi dobro doci u prvim koracima u nastabilno podrucje…
    hvala…

Super što si postavio 3 tačke, pošto i ovde ima tri tačke :smiley:

http://wiki.debian.o…22sid.22.29.3F

Sad šta je bolje zavisi od tebe, šta je tebi zgodnije :). Čak i da izabereš instalaciju sa mini.iso (tačka 3) nije greška a i time možeš da ideš direktno u sid.

Use netboot “mini.iso” image. You will find it on any of the Debian mirrors under debian/dists/unstable/main/installer-*/current/images/netboot/mini.iso. During the installation choose “Advanced options” -> “Expert install”. In the step “Choose a mirror of the Debian archive” choose version “sid - unstable”.

http://ftp.us.debian…etboot/mini.iso

Otkud znam, možeš odatle označiš na kraju xfce i ideš na xfce 4.10, ove fluxbox, i3 su lagani možeš i posle da ih dodaš. A možeš i da ne označiš ništa pa da intaliraš samo base, pa posle sve ručno ako već voliš KISS princip, možda sa --no-install-recommends da ideš ako voliš tako non automatic.

U tome te niko ne pita dalje kako ćeš, nego odlučiš sam kako ti odgovara, možeš odmah i systemd da setapuješ, a možeš i da setapuješ apt-build pa da rebuildaš pakete sa optimizacijom slično kao na gentoo, itd… postoji gomila standarnih i nestandradnih načina što možeš i da vidiš kako se igraju na linuxbbq sa svim i svačim, već imaju sličke sa systemd, itd.

Možda najbolje da se igraš sa mini.iso u vm pa vidiš kako to ide i šta ti odgovara, pa ga posle uradiš na real hardveru :).

hvala…

ova recenica mi je [size=4]dala informacije z[/size]a formiranje odluke otprilike:

[size=5][font=sans-serif]To avoid unnecessary downloads and package upgrades, it is advisable to install a minimal “testing” system first and only to install most of the software (e.g. desktop environment) after the switch to “unstable”.[/font][/size]

[size=4][font=sans-serif]hvala o5 dvajedan[/font]
[font=sans-serif]e sada, manje vise pitam tebe, jer jedini ovde koliko vidim ganjas sid i znas sta radis, ali i druge, ako vas ima, plus, imate volje da se tu samnom nastavljate, najiritantnije moguce pitanje, pokusacu da ga formulisem sto blaze, ali, to je sta je u sustini…[/font]

[font=sans-serif]posto sam u zivotu tri puta pokusao da, vrlo uopsteno receno, koristim “slican” operativni sistem, u smislu, rolling release, arch oko dve i po nedelje, iz slicnih motiva kao sto sada nameravam sid, vrsta “samoedukacije”, njegov derivat manjaro oko mesec dana dok sam bio upetljan u konceptualizaciju sta je danas manjaro ob i napusteni ob lite, kao dogfooding, i fedora, pre svih ovih, koja je bila i najbliza funkcionalnom osu u mojim rukama i za moje potrebe… pitanje od milion dolara je… [/font][font=sans-serif] :connie_6:[/font]

[font=sans-serif]subjektivno, nesluzbeno, off the record,[/font]
[font=sans-serif]generalizujuci grubo, poredjenje debian sida sa archom, odnosno, “stabilnost” i nacin odrzavanja…[/font]
[font=sans-serif]moja avantura sa cistim archom nije bila nimalo prijatna… iako mi system nije nijednom puk’o, ja sam puk’o vrlo brzo… manjaro, u teoriji, pokusava da upakuje sve to u prihvatljivije iskustvo i, iako neke stvari radi “dobro” u mom misljenju failuje jer nema pravu viziju razvoja ni fokus tima… nasuprot kompleksnoj podmazanoj masineriji koja nam donosi debian kako je ja vidim… posto je proizvod te masinerije debian (stable) naspram archa koji jeste proizvod takav kakav jeste, nad glavom mi je veliki znak pitanja koji ce se smanjiti samo posle licnog iskustva, ali pitam kao deo pripreme na sve to, vasa, josjednom, subjektivna misljenja…[/font]

[font=sans-serif]kada sam konacno na sidu, odrzavanje podrazumeva::[/font]
[font=sans-serif]a) sto cesce- to bolje updateovanje svega i svacega, nekada svakodnevno, podrazumeva dublje interesovanje korisnika za novi “sadrzaj” i verovatnoca loma je poprilicna… dakle scenario uporediv sa archom… odete na odmor na dve nedelje, vratite se, uradite pacman -Syyu i odeeeee sve u personal message, a zajednica kaze, pa to tako ide, moras biti prisutan i angazovan konstantno, nema odmora dok traje obnova, a obnova je vecita…[/font]
[font=sans-serif] B) situacija je “humanija” i vise u skladu sa, bar kako ja zasada dozivljavam, debian wayom… dakle, odete na odmor, preskocite nakoliko neverovatno bitnih updateova, vratite se i onako pocrneli i ignorantni, bez citanja ni “sidove musice” ovde a kamoli nesto “zvanicnije” lenjo izvrsite apt-get update && apt-get update i, sistem uglavnom prezivi, resi sve to neka tamo debian magija iza scene, mozda vas pecne ili upozori malo na (ne)odgovornost, ali ne na archway, “eto, vidis kad ne citas pre updatea sta ima bar dva sata, kaznjavam te, za tvoje dobro, potpunim lomom”, vise kao “eto, nisi bas prisutan, ovo, ovo i ovo si propustio, posledice su to, to i to, ali ovo je ipak debian, tako da, imas iako malo osakacen, sistem, i imamo contingency plan”…[/font]
[font=sans-serif]bla… pitam ne iz prakticnih razloga (mada idem na odmor za koju nedelju) i ne da bih saterao bilo koga u cosak i iz odgovora doneo bilo kakvu odluku jedan na jedan, vec bas kao, subjektivna misljenja i razlicita iskustva sa debian sid upotrebom kao operativnim sistemom sa naglaskom na “rolling” prakse…[/font]

[font=sans-serif]u slucaju da iko ikada ista postuje ovde, zahvaljujem se unapred na trudu… odoh sada da se poigram sa mini.iso…[/font]
[font=sans-serif] :connie_finishline:[/font][/size]

*pod b se pretvorilo u B) ^

*i hvala Cofi za pomoc oko fonta, opet “bug” nad kojim nisam imao kontrole sa mobilnog uredjaja posle paste sa debian installfaq…

Arch je, kada radi, stabilniji nego sid. To je neko moje licno iskustvno, ne misljenje, posto nijedan ni drugi ne koristim dugo i aktivno. Donekle sam i “baksuz” sa Debian-om, izuzev Squeeze-a koji savrseno radi, sa svim ostalim sam uvek imao nekakav problem, i to uglavnom sa desktop-ovima.

Nisam se nesto dugo zadrzavao u Sid-u da bi iskusio probleme oko update-a, doduse skoro je bilo nekoliko, ali i ocekivano, posto je Sid skoro izasao iz freeze-a posle izlaska Wheezy-a.

Sa Arch-om imam malcice duzi staz, i nisam imao problema oko update-ovanja. Da pojasnim sta sam mislio u prvoj recenici, kada god sam instalirao Arch od nule, sa bilo kojim desktop-om, nisam imao skoro nikakvih komplikacija sa konfiguracijom desktop-a, drajvera, estetike, dok sa Debianom ( Sid i u manjoj meri Wheezy dok je bio testing ), gotovo uvek je nesto zezalo. Mada opet napominjem, izgleda da sam baksuzcina sto se njega tice, a sve sto napisah najmanje znaci da je Debian los, ili da imam nesto protiv njega, jednostavno do sad nikako da se slozimo nas dvojica! :slight_smile: :smiley:

Malo da odem u off, sto se Manjaro-a tice, misljenja sam da ima veliki potencijal, sistem je sasvim solidan ( XFCE verzija, koristim ga povremeno vec oko mesec dana ), i imam samo reci hvale. Jedan od retkih distroa koji uspesno balansiraju stabilnost i rolling model. Jos malo neke stvari da se ispeglaju/unaprede ( ipak je jos sve to mlado i zeleno ), bice super. :slight_smile:

Tako da, mene kad bi pitao ja bi pre preporucio Arch, no uglavnom svako ima razlicito iskustvo ( kada govorimo o rolling distroima ), jer slozices se svaki stable distro je vecini ljudi zaista stable, dok rolling drasticno varira od coveka do coveka, tako da poenta je probati i videti. :slight_smile:

Btw, evo na !# forumu tema vezana za tvoje pitanje:
http://crunchbang.or…ic.php?id=23622
Posebno interesantno vidjenje stvari u postovima #5 i #7

:slight_smile: :drinks:

Ja ću pre da instaliram sid, nego da pročitam ovu temu :D.

Ako je Fedora bila najbliža, onda Fedora :).

:slight_smile:
nije fedora opcija uopste za ovo sto pokusavam “da uradim” (mozda da manje pisem gluposti po forumu, vec bih i zavrsio)…
da ne duzim… :stuck_out_tongue:
posle napustanja ubuntoida (koji su me i “doveli” na ovaj forum dok je jos bio mint srbija) i sirokog distrohoppa u ritmu “djoka sam al’ svakoga dana u svakom pogledu” pronasao sam ponovo debian i na njemu i ostajem…
e sad… moje zanimanje za gnu/ linux je dvojako… kao fenomen sam sebi dovoljan, tehnolosko sociopoliticki, tako je i pocelo moje zanimanje, i kao operativni sistem na kojem pokrecem aplikativni software u kojem zavrsavam vecinu svog posla… za ovo drugo je debian stable, nemam dovoljno izrazajne reci… za igranje, ucenje i uopste, ganjanje linuxa radi linuxa je ova druga masina na kojoj cu da rolam sid… tek sada kapiram koliko je genialna ta organizacija razvoja i izdanja (oldstable, stable, testing, unstable, experimental) koja mi je prvobitno delovala nelogicno… nu… ovo nije moj quest u potrazi za distribucijom tipa arch, fedora ili sid nego sid u svakom slucaju u svrsi izucavanja i sticanja iskustava unutar debian “univerzuma” pa eto caskam(o) o tome tu malo…
hvala dvajedan i Cofi za pomoc i podrsku do sada… nadam se da ce se ova moja avantura nastaviti i da cu imati sta jos zanimljivo da pisem o tome ovde…

Yep i onda imamo i ovakve cool recenzije :connie_pumpkinsmile: :

http://www.linuxinsider.com/story/Debian-7-A-So-So-Distro-Not-Worth-Switching-For-78301.html

Ako će neko da donira 500 evrića, mogao bih da napišem još gori :p.

ako se iko zainati da procita (celu) ovu… recenziju…^ iscitajte i komentare obavezno…
$trahote…

Ah ima i malo na forums.debian.net :connie_pumpkinsmile:

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=20&t=105286

[ATTACH]1732.IPB[/ATTACH][ATTACH]1733.IPB[/ATTACH][ATTACH]1734.IPB[/ATTACH]

Ono jeste covek u pravu za vecinu napisanog ( mislim na flash, zastareli software itd ), samo sto je promasio poentu i sustinu 1000%.
Sve napisano ima smisla koliko i kad bi neko napljuvao Arch, zato sto mu se ISO podigao u CLI, mislim kakav je to bleeding edge distro a nema ni desktop ni GUI instaler i sve moras sam. :connie_jackinabox: :sarcastic:
Valjda je osnovna stvar prvo saznati sta se zapravo instalira i o cemu se pise review, pogotovu sa obzirom na “iskustvo” koje ovaj tip navodno ima!? :slight_smile: :fool3: :smiley:

Pa ni za to nije u pravu, za Debian je poznata stvar da stable ima stariji softver i za Arch koliko vidim ima stable kernel 3.0.neki jel? I sad neko piše Arch je star zato što ima taj star stable kernel :D. I još je stariji i od Debianovg stable jer je on 3.2 :sarcastic:. Flash isto, kao i ostali non-free nikad i nije išao namerno by default :).

Mislim ni wireless mu ne radi, da bog da mu nikad i ne proradio :smiley: .

Jašta Cofi neki tamo očekuju i od Gentoo, da mu odma izleti neki full blown desktop ootb pod ruku kako je zamislio da biva pogođen i da ga ništa ne pita, nego da ga prati u stopu kako mu se menjaju žeje i potrebe :connie_31: - ultimativni robot za ultimativnog gotovana :connie_5: . Ki da ga je ono iZDroid dete pisalo :D.

Pa ni za to nije u pravu, za Debian je poznata stvar da stable ima stariji softver i za Arch koliko vidim ima stable kernel 3.0.neki jel? I sad neko piše Arch je star zato što ima taj star stable kernel :D. I još je stariji i od Debianovg stable jer je on 3.2 :sarcastic:. Flash isto, kao i ostali non-free nikad i nije išao namerno by default :).

To sam i rekao/hteo reci. :slight_smile: Drugim recima, u pravu je on da su to mane Debian-a u odnosu na recimo Mint ili lupam Suse, sem ako izuzmemo da to i nije za poredjenje i da je covek promasio sustinu totalno. Kao fazon, navikao covek na Unity, pa mu je Mint s*anje zato sto nema full screen glavni meni ili panel sa strane i obrnuto :slight_smile: :smiley:

More nije taj ništa ni poredio ne vidim, nego seo da napiše review dok je jeo čips i napisao ga je :sarcastic:. Bolje mi je da gledam kako se Mama snalazi :).

https://www.youtube.com/watch?v=kl1Y4Jo3Asc

Brajan je puko :sarcastic:

https://www.youtube.com/watch?v=YxOBVV9fDcM

…od kako sa Stoletom pričao :scare: Preporuka za gledanje, ko je omašio a i sledeću epizodu posle ove :sarcastic:

https://www.youtube.com/watch?v=radmjL5OIaA

Nisam ni znao da je zbog njega puko, pa napustio las, sad gledam i umirem od smeha :biggrin: .

0:55 počinje pucanje :dash2:

Pa onda i u sledećoj epizodi od 36:15 počinje retrospektiva, jes da je od prošle godine ali interesantno :biggrin:
http://youtu.be/Fn9WWVmINGg?t=36m15s