Nevidljiv Cursor...Linux Mint 14 Cinnamon

Posle instalacije primetio sam da nesto nije u redu sa drajverima za graficku, low fps, flash player sporo ucitava, Movie player secka, pa sam u Software Source izabrao drivere proizvodjaca tj. drivere koji nisu open source. Nakon restarta racunara sam primetio da je sve u redu osim sto je Cursor postao nevidljiv. I dalje imam opciju da pokrecem programe preko misa,ali to radim napamet ( i corava koka neko zrno ubode). Kada vratim Open Source drivere slika se vrati na staro (low fps, itd.) i pojavi se mis.
Nov sam u svemu ovome i nemam ideju kako da vratim Cursor.
Zamolio bih za pomoc i nadam se da neko zna o cemu se radi.

Hvala!

Prvo i osnovno nisi naveo cak ni koju graficku karticu imas a kamoli opis konfiguracije. Kako uopste neko da ti pomogne kad su jedni drajveri za Nvidiu , jedni za Intel, jedni za AMD.
Plus postoje masine koje imaju dve graficke, jedna je u samom Intel procesoru CPU a druga je zasebna GPU jedinica.

Ima Radeon 7750.

Mozda da promenis temu za kursor misa. Jednostavno pokusaj i tu mogucnost, ili skini jos neku temu i pokusaj sa tom opcijom.

Ne znam zasto sam uopste izostavio tako vazan podatak. (facepalm)
Kao sto Chavez kaze,imam AMD Radeon HD 7750. Probao sam sa promenom teme za kursor i probao sam sa promenom teme okruzenja. Nista nije pomoglo.
Nisam siguran da umem da instaliram drajver sa oficijalnog sajta. Neki tut. bi dobro dosao. Hvala ::slight_smile:

Uf sto mrzim kad pisem po 10 putaja jedno te isto jer me zezne Firefox ne otvorim novi tab
Instaliraj iz synaptica fglrx i fglrx-amdcccle
Napravi xorg.conf kucaj u terminalu

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Sadrazaj fajla

Section “Device”
Identifier “ATI radeon HD7750”
Driver “fglrx”
EndSection

Zapamti
Restart

Nisi napisa ni sta si instalirao koji Mint 13 ili 14? Cinnamon? Mate? KDE beta? XFCE beta?

Gledaj naslov teme dragane :slight_smile: .

Vidim :slight_smile: moja greska zurim iskecam se sa FF i tabovima, zaboravim da otvorim tab a kad uradim back ono sve sto sam pisao nema, to je specijalitet linux foruma. Mozda zeza i sam mis ako je neki gejmerski ili ima neka sorta miseva koji linux ne podnosi bilo na ubuntu.rs

Koliko sam malo pogledao po netu to i nije cudo, veciti problem linux i AMD drajveri i covek jos ima modernu GPU HD7750
Mozda ovo pomogne link za Arch
https://wiki.archlin…ore_information

Yes, I got this problem yesterday on GeForce 6150 and the latest nvidia driver from repo. This computer was running Gnome and Cinnamon. It’s also on a kvm switch, which surely doesn’t help. No solution. I had to reboot it. sad.jpg

In similar situations - under Unix - I used to disable the hardware cursor. It used to help with nv, but should also work with nvidia. At least the option exists.

Option “HWCursor” “off”

Ima i ovo predpostavljam da bi trebalo da se to cusne u xorg.conf ali gde nije dat ceo file kao primer. Mozda ovo
Section “Device”
Identifier “ATI radeon HD7750”
Driver “fglrx”
Option “HWCursor” “off”
EndSection

Hvala za savete,narode. Ne znam koji je fazon,ali mi u terminalu trazi pass za sudo,a ne da mi da uopste nesto ukucam. Skidam Linux Mint 14 MATE.
Je l’ moze neka preporuka na cemu da pocnem da ucim Linux?

Password se ne vidi pri kucanju, jednostavno kucas svoju lozinku i pritisnes enter, i aktivirao si password.
Razlog sto se pass ne vidi pri unosu karaktera je preventivne prirode, da neko ko sedi pored tebe ne vidi tvoju administratorsku lozinku.

Edit: sto se tice izbora , xfce DE je stabilna varijanta, tu nema mnogo bubica, a ovo radno okruzenje je prisutno u svakoj distribuciji. Bolja varijanta od Mint-a 14, je Mint 13, prethodna verzija, izasla pre 7 meseci, sto je sasvim dovoljno da se koriguju nepravilnosti i zakrpe bubice. Uvek je bolje na pocetku uzeti neku stabilniju varijantu, koja nece stvarati probleme. Onda ide sve mnogo lakse. Da zavrsim ovo beskonacno dosadno pisanije - Mint 13 xfce.
http://blog.linuxmint.com/?p=2088

Unclutter je opcija X Windows-a za sakrivanje kursora posle određenog vremena…lepo zamišljena, ali beskorisna, i puna bagova zezalica…meni je mozak pomerao ceo jedan dan problem sličan tvom :wink:

Da ga ukloniš, otvori terminal i kucaj

sudo apt-get purge unclutter

Posle toga uradi restart

Za lozinku ti je već objašnjeno

sudo apt-get purge unclutter

Лепо би било да је до тога, гледам али то по дифолту није инсталирано у Цимету, но никад се не зна шта све може радознали корисик да инсталира.

Na kraju sam reinstalirao sistem i instalirao drivere preko recovery mode-a. Restartovao i pokrenuo normalno i Cursor nije nestao. A na “starom” sistemu sam isto to odradio nekoliko puta sa 3 razlicita driver-a.

Hvala na savetima i pomoci. Ako se slazete tema moze da se zakljuca.

Malo je previše posla reinstalirati ceo sistem zbog jednog običnog kurzora, al’ ajd… :wink:

Što se tiče zaključavanja teme, to ne radimo…uobičajeno je da autor teme, ili moderator, samo stavlja oznaku “rešeno” :slight_smile:

Super, samo metoda je losa i koji je to stari sistem, ne mogu da povatam. Vlasnicki drajveri za AMD Mint 14 Cinnamon postoje samo jedni i nalaze se u synapticu i odatle se instaliraju, postoje jos i Beta drajveri 12.11 ali za to je vec potrebno citati uputsvo sa wiki ili instalirati preko ppa xorg-edgers. Verzija 14 i da nudi drajvere mogla je samo da ponudi standardne ili ove beta. Kad volis da instaliras sistem za svaku sitnicu super. :slight_smile:

Zaključavanje? A ne prijatelju ovo je otvoren forum za sve i svakoga (u granicama dozvoljenog ponašanja) i ne uvodimo diktaturu oko zaključivanja tema :smiley:

Sloboda dolazi u elegantnom stilu…

Mudro zboris,Vladimire. :smiley: