Ni po babu, ni po stricevima, vec po Distro posmatracu

http://anticusa.word…-popular-linux/

[size=4] Another myth chanted down: CommodoreUSA Vision is a popular Linux[/size]

[font=Fertigo Pro’][size=3][size=4][font=inherit]Tribute to this not only Amiga discussion[/font]
[font=inherit]Learn what are popular Linux distros[/font]
[font=inherit]Data Source: Distrowatch August 8th 012 (In Europe 8th Aug 2012)[/font]
[font=inherit]Charts by Vox[/font]
[font=inherit]August 8th 2012[/font][/size]
[/size][/font]

http://distrowatch.c…?resource=major
http://distrowatch.c…urce=popularity

August 8th 2012

[font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3]pie-of-linux.jpg[/size][/font]
[font=inherit][size=3]distribution-of-distros.jpg[/size][/font]

Svi komentari su dobrodosli[/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font]

O Viznu (ko pljuge!)

[indent=1][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3][font=inherit][size=3]Remember: Its only fake Workbench V[/url]! (real [url=“http://www.gregdonner.org/workbench/”]WB)[/size][/font]
[font=inherit][size=3]Before they used to ship without installed OS with Ubuntu CD for 2x HW price.[/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/size][/font][/indent]

Jel korektan ovakav prevod :):

I’d like to believe that there is some truth in the figures, but in all honesty, they really don’t mean all that much and should not be taken very seriously" and "NOT an indication of […] market share or quality

Sviđa mi se da verujem, kako ipak ima neke istine u tim brojkama, ali sasvim iskreno, one zaista ne znače baš mnogo i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo, pogotovo NE kao pokazatelj udela na tržištu ili kvaliteta. - osnivač Distorvoča gospodin Ladislav Bodnar, Burnabi-Britanska_Kolumbija-Kanada.

O čemu se ovde zapravo radi ? Slutim da imate nešto protiv tog veoma korisnog sajta. Postavljate teoriju zavere da ga neki likovi podplaćuju da piše češće i više o nekim distroima ili šta ?

Jeste prevod je skroz OK. Ja mislim da je dobro sto je covek svestan mana “metoda pracenja broja skidanja distroa”
(hits per page) jer one ne znace trajne korisnike, normalno je da svaki distro skoci kada ima prvu debi pojavu ili release,
distribucije koje su poznatije ili se nalaze na vise FTP servera obicno imaju vece sanse i sl. Da stvar bude strasnija
kaunter je sada interni - meri se samo broj pristupa stranici Distribucija na DW, ne cak ni preuzimanja, sto je informativne
prirode potpuno (jednako bi mogli da tvrdimo da je broj pregleda Wiki stranice odredjenog OS-a indikator istrog kvaliteta)

Ali je meni fenomenalno sto su ljudi svesni svojih mana.

[font=Liberation Sans’][size=3][background=rgb(253, 255, 227)]The DistroWatch Page Hit Ranking statistics have attracted plenty of attention and feedback over the years. Originally, each distribution-specific page was pure HTML with a third-party counter at the bottom to monitor interest of visitors. In May 2004 the site switched from publicly viewable third-party counters to internal counters. This was prompted by a continuous abuse of the counters by a handful of undisciplined individuals who had confused DistroWatch with a poll station. The counters are no longer displayed on the individual distributions pages, but all visits are logged. Only [/background][/size][/font]one hit per IP address per day[font=Liberation Sans’][size=3][background=rgb(253, 255, 227)] is counted.[/background][/size][/font]

[font=Liberation Sans’][size=3][background=rgb(253, 255, 227)]The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website. They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions. They simply show the number of times a distribution page on DistroWatch.com was accessed each day, nothing more.[/background][/size][/font]

[font=Liberation Sans’][size=3][background=rgb(253, 255, 227)]The figures in the third column of each table represent the [/background][/size][/font]average number of hits per day (HPD)[font=Liberation Sans’][size=3][background=rgb(253, 255, 227)] for the specified period. The tables are updated daily at around 30 minutes pas midnight GMT.[/background][/size][/font]

Nemam ništa protiv tog sajta, on je komercijalan i bavi se advertajzingom. I njegovi autori su toga svesni, a kod nas mi se čini kao da ima nekakvu drugu konotaciju, pa bih eto zamolio za još neki komentar onog prevoda gore, kao i izmene i dopune ako treba, ako neko misli da sam nešto pogrešno preveo.

Pa dobro,ako ima nekakvu drugu konotaciju, to je nerešiv problem. Zavisi od glave koja ga čita. Svašta može da umisli.

a) Moja orig vest: DW je opovrgao radost nekih COS trollova koja je trajala neki dan da ce ovaj “fejk MINT” uspeti
da dodje medju prvih pet. Na jedan da su umislili su da su stvarno cetvrti distro i nama stvarnim Amigistima natrljali na nos
chart-1.jpg

:slight_smile: Dva u jedan i ja raspravljamo koje su mane tog HPS sistema, koji se cak ne odnosi na broj skidanja
i rasprostranjenost distroa vec na posetu DW stranica o odredjenim distroima. Cak i sam autor ih priznaje
a glavna je da je sve to informativne pririode. Dakle DW pruza info o distroima (i tu bi trebalo da bude naj,
a kao sto covek kaze i tu mase kod major distroa) i sustinski nije relevantan - taj popularity rank je samo
interna statistika poseta stranica.

Kao kada bi mi sad na forumu tvrdili da najvise HPS (citanja) ima npr. tema o ArchLinuxu
da to znaci da je ArchLinux najkvalitetniji i najrasprostranjeniji Linux u Srbiji

Evo jedan taze tekst, gde pri dnu piše da je …Source: DistroWatch :slight_smile:

5 popular Linux distros

http://mybroadband.co.za/news/software/55103-5-popular-linux-distros.html

Pa to je skraceni tekst sa DW opisa popularnih distroa
(vidi u mojoj prvoj poruci)

I tako se gluposti šire po netu, mrežnim efektom… i dobijamo sve veći broj netačnih informacija :slight_smile: .

Tamo piše preko 20.000 paketa ima Debian, a u stvarnosti su za i386 arhitekturu (proveram trenutno kod sebe) blizu 37.500 paketa.

Hvala DistroWatchu, za širenje zabave po netu :slight_smile: .

Sada je vreme PR-ova i neukih … kad se samo setim skorasnje vesti o povratku Amige (a ista umrla nije, prezivela smrt Komodora)

Istina je da nemamo ni bolji indikator kvaliteta i rasprostranjenosti od DW-a. Sve bi bilo npr. u redu da je DW i centralni repo
pa da moze i da nam kaze koliko je unikatnih posetilaca zaista i skinulo program a ne samo pogledalo stranicu o nekom distrou.

Uf kako da ne i ja bih voleo da ima nešto ozbiljno urađeno i da se barem jednom godišnje objave rezultati, ali nema ima samo zabava miliona :).

Što se Debian tiče interno uvek mogu da proverim koliko čega ima, recimo Perrier svake godine objavi tačne rezultate, evo recimo broj developera:

http://www.perrier.e…ountries-201206

Broj source paketa u svakom trenutku može da se proveri skriptom recimo:

#!/bin/sh

if [ $# -lt 1 ]; then
echo "Please add at least one distribution as argument"
echo "Exiting"
exit 1
fi

for arg in $*
do

echo "Number of source packages in $arg: "
for dist in main contrib non-free; do
echo -n " $dist: "
wget -q -O - ftp://ftp.debian.org/debian/dists/$arg/$dist/source/Sources.gz | zgrep -c '^Package: '
done

done

Mi da patentiramo prava na taj idiotski naziv ZAM koji je prethodio Grandu (i Grand i Grand parada da zastitimo ako Pink vec nije)
i od autorskih prava da i zivimo i razvijamo Linux :slight_smile: (nas % od zabave miliona)

Salu na stranu, realan broj se dobija kroz ID browsera danas
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

Linux je sveukupno na 1.53% ali je nefer sto su ovde i mobilni OS-evi tipa Android i iPhone

Istovremeno Linux drzi 94% superkompjutera.

Logicki zakljucak bi bio da vecina Linux korisnika ima super komp :wink:

I sad mi da se arcimo u okviru tih par procenata … :slight_smile:

Šalu na stranu ali zapravo ove su i realno najzastuzpljenije distribucije? Ne?

Možda ne ovim redosledom ali zasigurno da su najpopularnije

1. Mint
  2. Ubuntu
  3. Fedora
  4. Suse
  5. Debian
  6. Arch
  7. Mandriva (sada je nema više ali i dalje ogroman broj korisnika ima)
  8. CentOS (iako je server ali je dosta u upotrebi)
  9. Slackware
  10. RedHat (iako je komercijalan ima strašno veliki broj korisnika)

Eto ovih 10 distribucija poređaj redosledom koji tebi odgovara, totalno je nebitno… i nema tog sajta koji će da mi kaže da je neka distribucija “koju razvija 2 čovek” ili “je nastala preko noći” popularnija i zastupljenija od ovih 10 distribucija. Ovo je realno stanje sa ovih 10 distribucija (ne redosled nego imena tu je suština) svaka distribucija je ispod ovih 10 distribucija po upotrebi i popularnosti i to mi koji smo u Linux vodama dobro znamo, a sada da li je Mint prvi ili je Arch prvi… distrowatch nije relevantan izvor za to pa tako da nije ni bitno. U nekoj meri on i predstavlja neki mali uzorak zašta su ljudi uglavnom zainteresovani ali to nije ni 50% validno i tačno.

Na njihovoj listi RedHat je 37. dok je Puppy na 9. mestu… van pameti.

Sve je tacno, osim da sam pod a “koju razvija 2 čovek” ili “je nastala preko noći” mislio na Commodore distro, koji da, radi Leo Nigro. Ja za drugog “developera” ne znam, neka me neko obavesti. I ona je uspela u jednom momentu da bude #4 na DW.

Poceo sam C=OS VISION beta 9 vs Mint 13 MATE / Cinammon test.
Ideje, predlozi, kako testirati realno GNOME 2 vs GNOME 3 i sledece aplikacije
http://anticusa.wordpress.com/2012/07/14/distrowatch-analysis-vision-is-not-up-to-mint-13-maybe-fusion-will-be/

Izgleda da je pitanje dana kada će Mageia prestići Ubuntu na “Last 6 months” :connie_crazyperson:

Baš napreduje :wink: I MIntu je za petama 4 Last 1 month :connie_crazyperson: .
http://distrowatch.c…urce=popularity

Verovatno je Mandrake dobro začarao ovu Magiju, pa se vraća na svoje mesto pre-ubuntu ere :slight_smile: .

sta god tamo pisalo u srbiji najvise rasprostranjeni linux-i su MINT i UBUNTU…

Pa dobro proloferu, ta dva i jesu na prvim oba mesta - tako da to verovatno ima uticaja i kod naske :connie_crazyperson: .