Novi/stari Athlon XP PC uopstena pitanja

Pozdrav ljudi,
Stigao mi danas ( napokon ), novi/stari PC. Konfiguracija sledeca:
AMD Athlon XP 2400+ Thoroughbred, 2GHz, running @2075MHz, 333MHz FSB
ASUS A7V8X-X
768MB DDR, 3x256MB, 333MHz, CL2.5
ATI Radeon 9200SE, RV280
Maxtor 6Y120L0 120GB IDE ( @dvajedan: well, got him again, da ne verujes :biggrin: )

Mint 13 LXDE Unofficial
Kernel 3.5.0-26 generic

Ocekivano, sve radi savrseno, a ovde cu postavljati pitanja vezano za dodatno konfigurisanje.

Trenutno me sada zanima sledece:
VGA driver koliko vidim ne postoji AMD-ov za 9200SE, u upotrebi je opensource radeon.
E sad, vidim da postoji i ovaj radeonfb drajver, koji koliko shvatam omogucava upotrebu framebuffer-a, sto u prevodu znaci funkcionalan Plymouth, i mogucnost podesavanja rezolucije za GRUB i Plymouth!?
Zanima me kako da ga pustim u promet, tj da konfigurisem sistem da koristi njega umesto obicnog radeon drajvera? :slight_smile:

Zabezeknuo sam se kad sam probao da pustim 720p klip na YT, 'ladno moze da reprodukuje, jeste malo sporije, ali moze da se gleda u principu, na primer kada treba pogledati neki review nekog kucista recimo, sasvim izvodljivo. Cak i Big Buck Bunny ide. Naravno, posle zavrsenog buffer-ovanja, tokom istog nema teorije, secka kao blesav. :biggrin:

He, he, dvajedan ima vrlo sličan komp i to je maltene isti ::slight_smile: . Samo je 2200+ Athlon, isto 768 MB rama, Maxtor isti ali 80GB i grafička ista samo je 128bit aka ide bolje nego SE.

Ne znam šta je Mintu, trebalo bi da ti radi Playmouth OK ::slight_smile: . Inače radeonfb ti ne treba ič tu, najbolje da blacklistuješ to ako je upaljeno.

Zbog procesora treba flash 10 friški od juče:

wget -c http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/pdc/10.3.183.75/install_flash_player_10_linux.tar.gz

Ako hoćeš i xorg.conf opcije malo da ga sredimo da ne sinhronizuje GL?

:i_am_so_happy: :drinks:

'ebem li ga, prvi put vozim radeon na linuksu… ali ako je od pomoci, na drugom racunaru sa Nvidia grafikom i nvidia drajverima, isto mi se ne pojavljuje Plymouth, tj pojavi se na sec pri kraju boot-a, ali tamo to resavam ovim, ukljucivanjem framebuffer-a:

echo FRAMEBUFFER=y > /etc/initramfs-tools/conf.d/splash update-initramfs -u
Posle toga sve normalno, al’ ne znam da li bi radilo sa radeon-om, pogotovu sa opensource drajverima. Jer ne bi skodilo da probam? Pomislio sam da mu za to treba onaj radeonfb drajver… :slight_smile:

Nisam te bas razumeo sa flash… U cemu je razlika izmedju 10 i 11?
Btw, ovaj novi sto je izasao, nesto nije ok sa njim, ne radi YT uopste… Sa ovim sto je dosao uz Mint je ok…

@xorg.conf
Naravno, sta god ce da iscedi jos koju kap performansi, davaj. :slight_smile: :smiley:

10 flash radi sa non SSE2 procesorima, a nova 11 jok :).

https://bugbase.adob…=bug&id=3154276

Evo ja za xorg.conf ovako u Section “Device” upalim Color Tiling, a isključim SwapbufferWait:

Option "ColorTiling" "on"
Option "SwapbuffersWait" "off"

a onda i u ~/.drirc

To bi trebalo da “otpuši” drajver :slight_smile:

Nego koja mesa beše na tom Mint 13, a :connie_boy_cleanglasses: ? Ima i par mojih pečeva tamo, otišli su za 9.0.2 ili noviji.

@flash
Hvala, bolje malo radi nego sa 11-icom… Tecnije u stvari :slight_smile: :good:

@mesa
Ako sam na dobar nacin proverio:

OpenGL version string: 1.3 Mesa 8.0.4

@xorg
Posto ga nemam trenutno, napravicu rucno, samo da pojedem nesto, pa probam i javljam rezultate… :slight_smile:

A koja ti je ta jedanastica bila neka stara godina dana jel, baš od aprila prošle godine je počelo da ne radi. Novije 11ice ne rade uopšte na Athlonima XP, već godinu cepam 10tku primetio sam da je apdejtuju, zato i onakav link dadoh :connie_pumpkinsmile: .

Ta mesa je stara ali ajd OK je, fiksnuo sam pre nekoliko meseci positional lighting za tu karticu, fogcoord i culling pod FBO (nije radilo cca 3 godine, u stvari fbos nikada nije ni bilo u drajveru za windows) :connie_pumpkinsmile: . To je prihvaćeno, a imam još neke pečeve koje koristim, ali neće da ih prihvate u upstream :chiffa: .

Da ne vracam sad ponovi, mrzi me, napamet cu ti reci da je odprilike v11.1. Sa njom radi ok, ali sa najnovijim sa adobe sajta, jok. :slight_smile:

Problem sa xorg.conf
Kada ga napravim samo sa “Device” section, ne moze se podigne X, fale mu i ostali parametri, tj. izbacuje No screens found… Pa sam morao da ga obrisem iz CLI, da bi podigao X…
Jer postoji neka komanda ili nacin za generisanje funkcionalnog xorg.conf-a, nema sanse da ga pisem rucno celog…? :smiley:

Evo ti ovakakv minimalan + ove opcije, to bi trebalo da ti radi:

http://paste.debian.net/248806

Nema vajde od forumskoga, evo ti na paste ::slight_smile:

Allright, sve radi ok. Rezolucija GRUB-a korektna, Plymouth sredjen ukljucivanjem FRAMEBUFFER=y u /etc/initramfs…/splash… :wink: :slight_smile: Xorg.conf prihvacen, funkcionise… :slight_smile:
Da si mi ziv i zdrav, hvala ti! :slight_smile: :drinks:

Pitanje 2:
Ovo ce verovatno @[member=‘drinx’] znati, naime imam problem sto sistem nece da POST-uje nakon restarta, bilo iz sistema bilo na dugme, nego mora nacisto da se ugasi, ili iz sistema ili na dugme, da bi se normalno upalio!? Ja bih rekao da ploca malo brljavi, ali 'ajd da pitam, mozda je neka resiva glupost… :slight_smile:

Odgovor na 2:

Meni liči na taj FRAMEBUFFER=y da ti zbog toga brljavi ::slight_smile: .

Nope, i dok je bio XP isto se ponasao…
Nije problem u sistemu, uopste ne dodje ni do BIOS-a. Jednostavno bleji sa ugasenim monitorom, dokle god ga ne ugasim na dugme pa upalim ponovo… Samo tako hoce… :biggrin:

Ha, onda nisam razumeo :), to ti je najverovatnije onda do nekog podešavanja u BIOSu ::slight_smile: . Ja bih mu stavio neki factory defaults, za početak da vidim kako ide.

Daj Boze, videcu u BIOS-u sta bi moglo biti… Mada vec sam ga jednom resetovao ( preterah sa OC-om, nece sisica preko 2.1GHz :smiley: ), i nista se nije promenilo. Kad je ugasen, normalno se pali, kad se restartuje nece i Bog… :slight_smile:

No odoh da spavam, riknuo sam danas dok sam ga doneo i sve… Jos sutra da mu uzmem monitor, i da razvucem LAN po kuci, pa cu malo vise da se posvetim ovome oko restartovanja… :slight_smile:
Laku noc! :slight_smile:

Oće i klokovano tako da se ponaša :D. Stavi mu default i uživaj - laku noć :connie_duckymom:

Verovatno brljavi ploča, probaj sa jednim mem. štapom dal će raditi.

Što se plymouth-a tiče imam iskustva da u 99% slučajeva Mint neće sam da aktivira, već mora komanda pa biraš

[email protected] ~ $ sudo update-alternatives --config default.plymouth
[sudo] password for drinx:
There are 2 choices for the alternative default.plymouth (providing /lib/plymouth/themes/default.plymouth).
Selection Path											 Priority Status
------------------------------------------------------------
0		 /lib/plymouth/themes/no-logo/no-logo.plymouth	 200	 auto mode
* 1		 /lib/plymouth/themes/mint-logo/mint-logo.plymouth 150	 manual mode
2		 /lib/plymouth/themes/no-logo/no-logo.plymouth	 200	 manual mode
Press enter to keep the current choice[*], or type selection number:

ili Super-Boot-Manager pa igranje sa temema, možeš i Burg umesto Gruba sa njim da nabaciš.

^
Videcu, mrzi me sad, zezam se sa mrezom ( o tome vise u postojecoj temi ), moze cak da bude i napajanje, no provericu sve pa javljam.

Za Plymouth si u pravu, mora rucno da se podesi Mint tema, ali ja nisam imao problem sa tim, nego sto i kad odaberem temu Splash se pojavi na samom kraju butovanja i to bukvalno na pola sekunde… A kao sto rekoh, “FRAMEBUFFER=y” resava problem. Za sad potvrdjeno za GeForce 9600GT i Radeon 9200SE. :slight_smile:

Dve potpuno različite kartice, potpuno različitih proizvođača, potpuno različitih drajvera… Čudno do to nije upaljeno by default na Mintu ako tako treba ::slight_smile: tj. radi na ovim različitim karticama, itd. ne kontam onda na kojima ne radi pa je to isključeno. Jedino onda na intel onda da se sumnja, da kod njega radi to OOTB.

@Cofi

Smatram da je Debian sa Lxde ( može nešto lakše a i ne mora ) najbolja varijanta za tu staru mašinu. Kod mene na duplo sporijoj mašini radi isti ko zmaj. Iceweasel, start sistema, start aplikacija… sve je nebo i zemlja u odnosu na druge ditribucije sa Lxde-om.

Moja testiranja su pokazala da mi brže radi Mate okruženje na Debianu nego LXDE na debianu.

Čudno ali tako je, to teram na netbook mašinici… pa pokušaj.

@dvajedan
Na 13-ici nije definitivno, potvrdjeno vise puta. Na 14-ici jeste, samo se doda vga=792 ( u mom slucaju ) u GRUB, i sve radi normalno… Radi on i bez vga parametra, ali u 640x480…
Ne bih ti znao reci na kojim karticama ne radi, ali i pise na Mint sajtu da je Plymouth iskljucen by default.
Evo ga:

In Linux Mint the boot splash screen is completely black. This is by design. Once the system is installed the boot sequence is relatively fast. The black loading sequence doesn’t look out of place and it looks consistent across all computers, whatever driver you’re using. If you’d rather get a splash screen you can select one by typing the following command and selecting mint-logo:[list]
[*]sudo update-alternatives --config default.plymouth
[/list]

Sudeci po ovome, znaci postoje neki problemi sa konzistentnim izgledom splash-a na razlicitim karticama i drajverima… :slight_smile:

@drinx
Slazem se. Vec je pripremljena particija za eksperimentisanje. :smiley: Mint sam nabacio cisto na brzinu da osposobim komp, bez mnogo zezanja, a i radi vise nego dobro. Za dalje cemo da vidimo… Kako god, ili Debian ili Arch sa LXDE-om bi bili vise nego dobri. Mada je pitanje kako ce proci Arch na ovako starom kompu, al videcemo… :slight_smile:

@Commander
Primljeno k’ znanju. :slight_smile:

@all
Hvala jos jednom svima na savetima! :slight_smile: :drinks: