Nvidia Graficka

pozdrav svima, nov sam na forumu, i trazih, trazih ali ne neadjoh !

dobijam ovakvu poruku kada sam pokusao da kazem da aktiviram graficku karticu, jer nemam vecu rezoluciju od 1024*768 !

You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run nvidia-xconfig as root), and restart the X server.

moze li mi neko pomoci, sta da uradim !

Daj da vidimo koju karticu imas…

Otvori terminal i kucaj

lspci -v | less

Ukloni prvo nouveau

sudo apt-get --purge remove xserver-xorg-video-nouveau 

Onda instaliraj drajver

sudo apt-get install nvidia-current
sudo update-alternatives --config gl_conf
sudo ldconfig
sudo update-initramfs -u

Zatim konfigurisi XORG

sudo nvidia-xconfig

I posle svega restartuj racunar

sudo reboot

Trebalo bi da ti resi problem.

nvidia-current is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 7 not upgraded.

sada je rezolucija jos manja ! graficka je msi n210

Otvori Nvidia X Server Settings i podesi rezoluciju na onu koja ti odgovara i snimi to podesenje u /etc/X11/xorg.conf

ali imam samo 640*nesto
nemam vecu rezoluciju !

Snimi to u xorg.conf svejedno i onda ga edituj:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

i nadji gde pise 640xnesto i ukucaj sta ti hoces, sacuvaj i resetuj. Isto uradi i u ~/.config/monitors.xml (u home folderu) nadji ove dve linije i u njih upisi tvoju rezoluciju umesto ove (moje)

[CODE]

1280
1024

[/CODE]…

kada ovo
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

ukucam u terminalu, prijavljuje gresku, kao ne postoji !

Zato sto ga nema :). Otvori Nvidia X Server Settings i snimi ta podesavanja u /etc/X11/xorg.conf pa ga onda edituj

ovo je proslo, ali ne mogu da nadjem taj fajl u home folderu ! probam, drugari, probam ! ne zamerite !

Taj drugi je skriveni kao i svi koji pocinju tackom (tako je u linuxu). Pritisni CRTL+H u Nautilusu i videces skrivene foldere i fajlove

ali cim probam, vrati sam na 640*480 i ne da apply !

Ko ne da Apply? Nvidia Settings? Nema to veze, ti upisi u te fajlove rezoluciju koja je bila pre i snimi to pa resetuj. Ako nece da ucita vrednosti koje mu ti podesis i snimis (preko gedita) onda je nesto do drajvera. Ako posle restarta sve bude po starom onda ovako:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt update && sudo apt upgrade

Ovo ce prvo dodati PPA sa najnovijim drajverima pa ih kroz upgrade instalirati. U Nvidia Settings ces videti da li je upgrade povukao najnovije drajvere (pogledaj version, trealo bi da ti je sada 295). Ako ne povuce najnovije drajvere onda otvoru Synaptic i trazi nvidia-current i trebalo bi da je taj current noviji od instaliranog. Onda ga i instaliraj pa da vidimo hoce li ovo proraditi konacno.

sredio tako sto sam reinstalirao ! sada je sve u redu, kako neznam ! hvala drugari !

Nisi valjda ceo sistem morao da pretabas? Ako je tako, onda jbg, al bitno da sad radi. :slight_smile:

jesam, ali sada je ok ! hvala !