"Odštampaj mi pištolj.." ;)

Ovo može da bude moderna, ali bukvalna, verzija stare izreke: “Pero je oštrije od mača” :wink:

Nego…nije problem odštampati pištolj, videćemo kako će se štampati municija… :wink:

http://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2013/05/08/3d-printed-guns-blueprints-downloaded-100000-times-in-two-days-with-some-help-from-kim-dotcom/

He, he, šta ti je tehnologija :slight_smile: . Samo da ne bude onoga: Sine, sine, odštampaj si tenk :connie_pumpkinsmile:

Praznim plastičnim pištoljem može svaka budala da maše…tenk je već malo komplikovanija rabota :wink:

Yep 16 tona samo kupola se teško pravi :D.

@dvajedan
Tenk bez municije je još gluplja sprava od pištolja bez municije…em je kabasto, em transfer sa tačke A na tačku B mnogo košta :wink:
Kada budu uspeli da naprave print-municiju, onda se treba zabrinuti, dotle…smešni su :slight_smile:

Temku i ne treba municija, može da uzore a i da pregazi šta hoćeš :connie_pumpkinsmile: . cca 60 tona vozilo e sila :connie_13:

Samo da kažem da sam vozio T55, i baš je lep osećaj kada se pritisne papučica gasa :playboy:[size=4] ne sećam se koliko je imao tona, ali se trese zemlja uokolo.[/size]

Ja sam bio tenkista pa znam to, 16 tona je kupola samo, a oko 65 tona je u fullu sa punim rezervoraima i osobljem :1: .

Tako je, davno beše, sećam se da je grdosija i izgledao je smešno naspram T72 ( koji smo mi " Jugoslavija " sklapali ). A da se otvori onaj vizir dole, treba ne znam koja i kakva mišićna masa. Mislim Rusi, ne štede gvožđe. A troši kao zmaj. Ajd ako znaž i taj podatak, koliko se sećam mi smo za jednodnevnu vežbu po tenku spucali cirka 500 l dizela.

@dvajedan
Ključna reč “pun rezervoar”…da bi nešto pregazio, moraš prvo debelo da platiš…skupa i glupa zabava :wink:

Pa toliko i troši na 100 km oko 400/500 litara, ali se ne zna baš čega to nisam upamtio pošto je jelte fazon da može da ide na šta god mu sipaš.

@[member=‘Dragan’] Ali zamisli sad neko odštampa tenk i krene da se glupira po gradu i počne da gazi sportake od 2 tone ko čips :connie_pumpkinsmile: .

Ja sam svojevremeno vozio ovo

[ATTACH]1498.IPB[/ATTACH]

Ne troši baš kao tenk…otprilike litar na kilometar (100l/100km)…i nekih 35-40 l/motočas…skupa zabava :slight_smile:

@dvajedan
Trebaće mu mnooooogo veliki štampač za taj tenk :wink:

Evo ako neko ne zna o čemu pričamo:

https://www.youtube.com/watch?v=11pVJnclJDc

E to je već mašina, kažu da je najbolji tenk koji smo mi ikada imali. Manje je trošio, bio je brži od T55 i precizniji. Nisam taj vozio, ali je verovatno kao da pređeš sa Lade u BMW.

Tako su i nama pričali, ali nemom pojma baš ja sam bio nišandžija vrtim se i gruvam :connie_pumpkinsmile: . Pamtim sa T72 išao je oko 60 Km/h preko stenja i kroz vodu, ali to samo sa Mercedes motorima, a bilo je i varijanti sa nekim talijanskim motorima od kojih su vozači bežali :connie_pumpkinsmile: .

Ajde tenk još nekako al šta bi sa onim mudrijašem što je obećao da će da izprinta kuću na štampaču!? ::slight_smile: ::slight_smile: ::slight_smile:

Pa ima nas tenkista, ko bi reko.
Operator-nisandzija na bvp-u. Oko 14 tona (bvp, ne ja!), 60-65 na sat, mercedes i hispano-suiza motor. I ne mogu da se sjetim kolika je potrosnja goriva bila, mada nisam nesto ni pito, nije me bilo briga.
Samo, sve to u praksi… nije bilo bas uvijek kako je trebalo: slab oklop i zastita plus losa upotreba= bum! od prvog at-pogotka. (Na kraju sam zavrsio u at-ekipi.)
Medjutim, koga interesuje: http://www.jutarnji.hr/general-bojnik-ivo-jelic--tudman-i-milosevic-sreli-su-se-42-puta-dogovarajuci-stvaranje-velike-hrvatske-i-velike-srbije/1098728/

On je u pravu, koliko ja znam, ali je to samo dio istine. Oni se bukvalno igraju sa nama. Oni, u L…
Bum!
Za sta smo ginuli koji k…
Al to je sve tisnuto u ot, ionako.

Ja nisam u vojsci bio blizu tenkova, ali sam bio u blizini migova 21 i 29. I oni znaju da potroše goriva…
A sada nešto o temi. O ovome ima u novom svetu kompjutera. Fora je u tome da je u Americi slobodna kupovina delova za oružje ako na njemu nisu utisnuti brojevi. Kako sam razumeo kod M16 taj se broj nalazi na donjem delu sanduka. Znači samo se taj deo ne može slobodno kupiti. I tu na scenu stupa 3D štampač. Prvi prototipovi sanduka su izdržavali samo nekoliko metaka, ali sada taj broj ide oko 600. Znači kupiš ostale delove, a deo sa brojem sam napraviš. Stvarno dobar tekst u pomenutom časopisu.

Tipicno americki,nikad se nece ostaviti tog divljeg zapada i oruzija a sjebali su uglavnom celi svet.Kako kog da nesto smisle dobro uz to smisle i jos jedno 300 losih stvari.Da su se bar setili da stampaju neke korisne stvari i smanjuju zagadjenje koje nas kosta svake godine sve vise i vise.Dok se celi svet bori sa opstankom u bukvalnom smislu oni se zajebavaju i kazu da imaju recesiju al kad je oruzije u pitanju za to se uvek ima.Nemogu to da razumem a valjda nikada necu.
U slucaju da neki amer ovo cita nek zna da ima i ljudi koji misle razlicito od njih i njihovog americkog sna.

Ostavio sam u zanimljivim linkovima i link da je u Americi otac odštampao na 3D štampaču protezu za svog sina koji nije imao prste na levoj ruci, tako da verujem da u Americi postoje i dobri ljudi koji hoće da pomognu drugim ljudima, ali nažalost jedno je moja želja da Ameriku vidim u očima ovakvog čoveka koji preko ove tehnologije želi da olakša život svom detetu, zato što moćni i bogati pojedinci u Americi više gledaju profit i zaradu tako da će sigurno zbog jeftinije 3D štampe da iskoriste da stvaraju na ovaj način sredstva kojima će da ubijaju druge ljude nego da im olakšaju život. Mada videćemo da li će i 3D štampači da se koriste zbog izrade materijala koji trebaju da olakšaju život ljudima ili zbog izrade oruđa koje treba da otežaju život ljudima.