Pasoš, lična karta, kuda na more :)

Valjalo bi, međutim 95% ljudi ne ide na more :D.

Zašto je onda preko leta Beograd pust…ne deluje mi da fali samo 5% populacije?
E da, odgovor je prost…beograđani su ili otišli na more, ili kući… :smiley:

Skloniti se od vrućine, otići na odmor, letovanje, poseta rodbini van Beograda ne znači automatski i da su svi koji su se sklonili otišli na more :D.

Da ne duljimo manje od milion ljudi uopšte i ima srpski pasoš, tako da ne znam na koje more bi se išlo bez toga, tako da svi i ne mogu da idu čak i da hoće… ajd evo recimo thread sa krstarice :slight_smile:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/385573-Srbija-zemlja-najbednija-U-Srbiji-jedva-5-ljudi-godisnje-ide-na-more

To je i meni čudno. Jbg, Srbija - zemlja kontradiktornosti. Svi kukaju da nemaju pare a ja evo baš sada pokušavam da se setim nekog ko ne ide baš nigde. Da li more, planina, jezero… Ili nekoga ko ima telefon jeftiniji od 200€. Pravo da vam kažem, ne pada mi na pamet niko. :slight_smile:

Izgleda da u Srbiji baš i nije tolika kriza ili izvlače poslednje pare da bi putovali negde.

Kome treba srpski pasoš? samo onom ko je rođen u Srbiji, ostalima su sasvim dovoljni i crnogorski, bosanski, hrvatski, šip…pardon, albanski, makedonski, a bogami i gastarbajteski, pasoši…kladim se da ih ukupno ima bar 3-4 x više od srpskih…

A po tome si mislio “otišli kući” u ove zemlje koje imaju more, to se nešto i ne računa baš :). Otići kući za letovanje u svoju rodnu zemlju koja ime more, ne znači automatski i otići turistički na more :1: .

Uglavnom je sve to bežanje od žege, ko može :).

@Dragan
gastarbajterski pasos??
gde bi oni bili rodjeni?? :connie_36:

@wintermutedirect

Mislio sam na naše gastarbajtere koji imaju nemačke, francuske, švajcarske i pasoše inih zemalja :slight_smile:

@Dragan
znam sta si mislio, nije previse komplikovano, dapace, previse je jednostavno da bi imalo smisla…
da te imalo shvatam ozbiljno, bio bih i licno uvredjen tvojom izjavom jer bih mogao da se prepoznam u toj prici i osetim “prozvano”… ovaj odgovor je u ime svih potencijalnih slucajeva tehnicki slicnih meni, koji su rodjeni u jugoslaviji ili derivatima i koji su postali drzavljani neke druge zemlje…
kljuc je, u mom misljenju, bas u tome sto si i sam rekao, rodjen u …, odnosno, identitetu… pasos kao dokument je, vec godinama nesto sto se, u granicama evrope, ne koristi na nacin kako ga ti, na primer, poimas…
ja evo, nemam trenutno ni jedan pasos… za putovanja po evropi mi je dovoljna, za neverovatan slucaj da me iko pita, i identifikaciju po aerodromima, licna karta… za slucaj da idem u kinu ili brazil, izvadicu pasos za tu priliku, sto je proces koji se zavrsi za jedno popodne… srpski pasos sam evo, vec dva puta pokusao da izvadim, iz “licih potreba” ali nikako da mi i tehnicki uspe, “fali ti ovaj i onaj papir, sada strajkuje sud, pa vi ceo dan cekate na pogresnom salteru druze, vi ste… poseban slucaj, za vas je salter dvanaest, radi prvog utorka u mesecu… pre podne, itd…”
samo zelim da ti predocim, iako ovo nije politicki forum, bar ne u “ovom smislu”, da mozda previse generalizujes, i da je taj broj “pasosa” odnosno, ljudi na planeti, koji iako su doneli nakada u zivotu tu odluku da fizicki napuste, kakogod da se u datom trenutku zvala i, bila priznata ili ne, drzava koja okupira tacku na kojoj su rodjeni, ali ne i da se “odreknu” u potpunosti svake asociacije (sto je uglavnom redji slucaj btw) svakako, u sigurnom opadanju, cisto kvantitativno (o kvalitativnom da ni ne pocinjem bolje), a stavovi slicni tvome samo jos vise podsticu i potvrdjuju opravdanje ove, ni za koga (tebe ukljucujuci, na zalost) tendendije…
iskreno se nadam da ce sav ovaj nespretni tekst da tebe i svakoga ko nadje strpljenja da procita, podstakne na refleksiju i preispitivanje automatizovanog “misljenja” koje je, u mom, jel’, misljenju, proizvod decenija zloupotrebe i izolacije stanovnistva i siguran put ka nigde istoga…
hvala na paznji…

Jao, jao, jao. :connie_finishline:

@wintermutedirect

Vidi…kada se najviše zezam, ja sam smrtno ozbiljan :smiley:

Priče o identitetu najčešće nameću ljudi koji ga izgube, svojom ili tuđom krivicom, željom, potrebom, čime već, i mislim da si dao sebi preveliku ulogu “zastupanjem svih koji su postali državljani nekih drugih zemalja”…to je jedina refleksija koju si izazvao kod mene. Nemam ništa lično protiv tebe et al, ali nemam nikakvu nameru da se udvaram sistemu vrednosti gde ti “nije potreban pasoš” (osim za Kinu ili Brazil :wink: ), niti da sa ushićenjem prihvatam način na koji EuRUPA prevaspitava, demokratizuje i oslobađa svoje podanike…obaška što sedenje jednom pozadinom na 2 stolice najčešće nažulja tu istu pozadinu :wink:
Uvlačenje pasoša, kao birokratskog dokumenta, u kontekst nečijeg poimanja sveta, sa naglaskom “evo ja na primer” kod mene najčešće izaziva refleksno padanje sa stolice…od smeha :smiley:

Sve u svemu…evo JA na primer :smiley: …nikakav problem nemam sa vađenjem pasoša, a evo i zašto:

a -procedura traje 10-ak dana, spisak potrebnih dokumenata imaš na http://www.mup.gov.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/putne-isprave.h
Ako odeš bez nekog dokumenta koji se traži, pa se posle ljutiš, mislim da nisi baš dobro organizovan
b -novci za takse i nisu neki, večeras sam u kafani potrošio bar 3x više
c -nisam čekao u redu, lepa reč i gvozdena vrata otvara, a lepa bombonjera i najtvrđe šalterušino srce :wink:

kad istekne rok važenja pasoša (10 godina), GOTO a :slight_smile:

Šta sam u stvari hteo da kažem?
Da…pored Kine i Brazila, ne verujem da ćeš moći do Australije i/ili Tajlanda da odeš bez pasoša…meni je bar bio neophodan :wink:

I za kraj… “u Srbiji živim, od toga ću i da umrem…” :wink: iako zloupotrebljen, lobotomiran, izolovan, bombardovan, sjeban, ovo je moja zemlja, ovde su moji koreni i sve što volim, i moj Zemun ne bih menjao nizašta na svetu :slight_smile:

ni u jednom trenutku nisam pomislio da se zezas, ne shvatam te ozbiljno iz drugih razloga… zato sam i napisao prethodni post…
lepo od tebe sto se brines o mojoj pozadini, eto, da reciprociram, nadam se da tvoja nije ozbiljnije povredjena od padova sa stolice i vrlo mi je drago ako sam te nasmejao i jos vise zao ako je jedina refleksija izazvana (recimo da i moze, nekako, da uopste spada pod taj pojam po definiciji) moja “uloga”… procitao sam nekoliko puta tvoj post i iskreno mi te je i duboko zao… na stranu to sto se fundamentalno ne slazemo, i mozda retorika i sadrzaj koji nam je uzajamno iritantan, zao mi je jer i ti govoris “u ime” zloupotrebljene, lobotomirane, izolovane, bombardovane, sjebane generacije koja je van kontrole nad sopstvenom sudbinom i to kompenzuje izrazima kao EuRUPA i nekakvim ostacima ideja iz trece ruke kojima je jedina svrha bila ta zloupotreba, lobotomiranje, itd…
volim i ja svoj rodni grad i zemlju iz koju sam napustio… birokratski dokument moze da postane simbol svega i svacega, a sto se tice odakle mi uopste ideja da vucem paralele izmedju pasosa i “poimanja sveta” na threadu o distrohoppingu, samo treba da odskrolujes na nekoliko sopstvenih postava koji prethode…
evo ja na primer cu da predlozim da ostavimo ovu celu “raspravu” jer ona i nema ni kraja ni smisla ovde… imao sam zrno nade da mogu da podstaknem u tebi refleksiju (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Human_self-reflection) u odnosu na tvoje prethodne izlive “misljenja”, vidim sada da sam se… prevario… ako bas zelis da nastavimo razgovor, mozda bi pp bio bolji nacin, da ne smaramo druge…
hajde… uzivaj…
i hvala za link unutrasnjih poslova… ali od mene nema bombonjere…

Kao što si i sam uvideo, ja sam beznadežno izgubljena duša, kojoj nema pomoći, makar pruženoj od takvih moralnih gromada poput tebe.
Pp je još gori način za nastavak bilo kakve polemike, koju si ničim izazvano inicirao psihoanalitikom mojih izliva mišljenja, jer postoji opasnost da sva sila smaranja padne na moja nejaka leđa i ne vidim kako bih to dalje mogao podneti&kompenzovati.
Ergo, tvoj predlog sa oduševljenjem i olakšanjem prihvatam :slight_smile:

kool…
sve najbolje…
:cards:

za putovanja po evropi mi je dovoljna, za neverovatan slucaj da me iko pita, i identifikaciju po aerodromima, licna karta

Zanimljiv detalj, i tema za razmišljanje:
Koja je suštinska razlika između birokratskog dokumenta1 zvanog “lična karta” i birokratskog dokumenta2 zvanog “pasoš”?

Pitanje je retoričko, ovo je samo još jedno moje izlivanje razmišljanja…ako smeta oftopik, može tema da se prostoproširi i na country-hopping :smiley:

Da znate da nije loš ovaj LMDE Cinnamon… :smiley:

Ova tema je sjajna… Bravo JA. U njoj smo do sada mnogo toga saznali. O nekim distribucijama, o naletu najlepših emocija našeg brata 21 pri pominjanju reči “Debijan” (pogotovo SID), o produženju jutarnje erekcije, o pasošima, osećanjima generalno, osećanjima o nacionalnoj pripadnosti… :smiley:

@dragan

To pitanje je i meni uvek bilo interesantno. Upravo to, i lična karta se mora izvaditi baš kao i pasoš, pa ni ja ne vidim suštinsku razliku… Mada, jbg, u Srbiji, zemlji seljaka, pasoš je statusni simbol. Retki ga imaju a još ređi su oni koji su ga bar jednom upotrebili. :slight_smile: Možda odatle i takvo razmišljanje. Meni treba pasoš i viza sa Džibuti a on samo sa ličnom kartom ode u SAD. Možeš misliti… :slight_smile: Čista patologija…

jos kada bi ti uspelo da se i drzis toga, ne bi li to bilo diivno za sve…
mozda ako bi sam konzumirao jednu od onih bombonjera koje si namenio za podmazivanje tog birokratskog sistema koji ni nema nikakav problem?? citao sam negde da je cokolada mocan psihoaktivni agent kada se pametno koristi…

@rapha
da, stvarno, bravo ti… zlatna zica…

@*
sada stvarno, obecavam, ovo je moj poslednji post na ovom threadu, kakogod da odreagovale kolege… hvala na strpljenju i izvinite na zloupotrebi i mesta i vremena…

razlika izmedju neophodnosti pasosa naspram licne karte je visestruka… pokusacu da ilustrujem primerom iz iskustva…
pre sedam- osam godina, dok je pasos bio podrazumevana stvar, prespavao sam u questuri (policiskoj stanici) u italiji… jedini zlocin koji sam pocinio je, sto sam hodao okolo bez putne isprave po tudjoj teritoriji… pandur, ako hoce, je imao zakonsko pravo da trazi pasos, ne samo na granicnom prelazu, vec tokom celog boravka, i u slucaju da ga nemate kod sebe, tretira kao osumnjicenog… ni bombonjera nebi pomogla…
licna karta je plasticna kartica koju drzim u novcaniku pored kreditne, zdravstvene i kartice za biblioteku, koja, bar dok se ne uvede hipodermalno cipovanje ili napredna biometrija, vrsi neophodnu mnogostruku funkciju identifikacije i pored toga svega, putne isprave… mislim da je razlika, u cisto prakticnom smislu, velika…
ima to sve i drugu stranu… recimo, pao mi je na pamet prijatelj koji je radio posao u antwerpu mesecima i pri tom mislio da je u holandiji…
na psiholoskoj ravni, te razlike se manifestuju u drugacijem poimanju sebe i svojih prava…
velika je razlika, nevezano da li cete tu opciju koristiti ili ne, znanje da, u svakom trenutku mozete ako hocete da bez priprema sednete na voz ili stavec, i da zavrsite hiljadu kilometara od svog mesta boravka, u drugoj kulturi i klimatskom pojasu, bez da vas iko pita ko ste, sta ste, zasto ste i koja je priroda vaseg boravka ili kada mislite da napustite teritoriju, bez blama… ne znam, za mene je razlika ogromna…
prilikom moje prosle posete novom sadu, mom rodnom gradu kojeg vise nema, za vreme vecernjeg izlaska sa prijateljima primetio sam obrazac tako dobro poznat iz proslosti, a tako dalek meni sada… prilikom spontanog susreta sa grupom policajaca, moji prijatelji su prestali da se smeju i da pricaju i automatski promenuli ponasanje… dok se nisu i izgubili iz vidokruga, refleks “ponasaj se prirodno” je preuzeo kontrolu… malo je zafalilo da pocnu da tiho zvizde neki hit sa radija iako stvarno niko nije imao ni sta da sakrije niti razloga da se oseca krivim za bilo sta… zapitao sam se tada da li su svesni toga ali sam se suzdrao od izgovaranja bilo cega… e o tome pricam…
tako da… jos za kraj…
draga srbijo… ohrabrujem te da se poseres u bombonjeru… ne daj se… samo hrabro i… svesno…
volim i ja vas…

Ma kakvo more,ja svake godine za banju Vruijici idem…
Nema nista bolje no kad ustanes ujutru u divljini,nema nikog,ispijas kafu,udjes na net(ako Bog da) i uzivas…popdne provozas bajs,odes na kupanje,uvece izadjes u kafic-upoznas neku cicu :slight_smile:

Yep zato smo je malo splitovali :).

Pre će biti da je idenje na more status delikti :connie_pumpkinsmile: na brdovitom Balkanu, gde se još Desanka M. poslužila pleonazmom pošto je Balkan == Stara Planina, a govoriti o planinini da je brdovita je :wacko2: .

Mada u njeno vrijeme nije trebao pasoš na delu tog brdovitog poluostrva bez mora i za njenu Zemlju Seljaka za koju danas trebaju isprave da bi se moglo odbrditi do moreta :wacko2:.

Kakav “statusni simbol”, i koliko su “retki” pasoši?
http://www.vesti-online.com/Dijaspora/drzava/Nemacka/Vesti/162414/Dijaspora-bez-guzve-do-pasosa-

Dakle, podatak od pre skoro 2 godine, 3,5 miliona građana Srbije tada je imalo važeći pasoš :slight_smile:

Isto važi i za odlazak na more…svi kukaju, a onda svi nestanu brzinom svetlosti tokom jula i avgusta meseca :wink:

Najinteresantniji, psihološki gledano, su ipak dežurni pljuvači po svemu što su ostavili…tamo gde su otišli, skoro po pravilu, do kraja svojih života će biti samo građani drugog reda, vratili bi se u domaće radne navike, ali sa Eu platama, itd itb.
Ne želim da ih sažaljevam, to nije moj nivo…i sam imam nekolicinu takvih u bliskoj familiji…ali su dosadni k’o zunzare sa svojom glupom retorikom, naročito kada se pokrenu ovakve teme.