pisanje drajvera za linux

[font=arial][size=10pt]Nemam nikakvo pitanje vezano za pisanje drajvera za linux, ali zato imam nekoliko predloga. Pričao sam sa jednim mojim prijateljem šta mi je sve potrebno da bi pisao drajvere. Prijatelj mi je rekao da je za nekog ko zna programski jezik C sasvim dovoljno da prodje kroz knjigu vezano za jezgro jer na primer 2.5, 2.6, 3 jezgro se medjusobono razlikuju i da prodje kroz knjigu o pisanju drajvera za linux. Zato moja je ideja da se te dve knjige prevedu na srppski zbog ljudi koji sticajem okolnosti ne znaju engleski bi mogli da pišu osnovne drajvere za linux. Pored tih knjiga o jezgru i kako se pišu drajveri bilo bi dobro da vi nabavite za svaki uredjaj poseban priručnik koji objašnjava sve o tom uredjaju. Prosto ovim postom želim da vam dam ideju šta bi još od dokumentacije mogli da prevodite kako bi svi ljudi koji žele da pomognu (medju tim ljudima sam i ja) mogli da pomognu linux zajednici u Srbiji.[/size][/font]

Iskreno, ne poznajem nijednog programera koji ne zna engleski jezik, ne samo u Srbiji, nego na planeti…razlog tome je što je engleski jezik standard u programiranju, sviđalo se to nekome ili ne.

Programeri_U_Pokušaju su već druga priča…tvoji predlozi liče na vic o Muji i Hasi kada pokušavaju da upale kamion tako što Mujo drži kurblu, a Haso obrće kamion :slight_smile:

Prema tome, moj predlog tebi ja da ti prvo naučiš engleski, i posle toga sve knjige ovog sveta pisane engleskim jezikom biće tvoje :slight_smile:

Za početak
http://www.onlinerecnik.com/

S obzirom da je vecina kvalitetnih i aktuelnih izvora vezanih za ucenje programskih jezika na engleskom, moze se reci da su prilicno uskraceni oni koje ova oblast interesuje a sa engleskim se ne snalaze bas najbolje. Cak i da je neko teoretski voljan da sve to prevede i jos da je dovoljno kompetentan za tako nesto, dok on to prevede, rezultat bi verovatno izgubio nesto od aktuelnosti itd… Mada nije stvar samo u izvorima, kad god negde zapne i kad resis da pozoves pretrazivaca u pomoc, probaj da postavis pitanje na srpskom a zatim na engleskom pa uporedi rezultate…

Da ne bude suvise uvredljivo, ali ja coveka koji ne zna bar kolko-tolko engleski jezik u danasnje vreme, smatram nepismenim. Danas je to neophodno, bez obzira cime se u zivotu bavio.
Nevezano za pricu o linuksu i racunarima.
Tako da Marjane prvo engleski savladaj bar neku osnovu…pa onda uci C programiranje. O tome smo vec par puta pricali.

[font=arial][size=10pt]Ok sve je to super što me savetujete da naučim engleski, ali nije sve u engleskom. Za kojiu nedelju završavam višu elektrotehniču i prosto ne osećam potrebu da meni engleski treba. Zbog takvog stava koji vi imate mi ćemo za koju godinu početi ovde da pričamo engleski jer nas tera da naučimo engleski tamo neka firma zbog zaposlenja ili nas tera da učimo engleski tamo neka struka ili nas tera da učimo engleski tamo neka stručna literatura. I onda ćemo doći u situaciju da će biti sramota da u srbioiji pričamo srpski jer je tobož srpski prevaziđeni i što je svako nepismen ako ne zna engleki. Ovaj post je imao za cilj da da ideju šta bi još moglo da se uradi za linux a ne da minira ovaj forum. Prevodjenjem bi dobili puno novih stručnih vraza, izraza i smislenica. Mene boli uvo ja ću naučiti engleski. Neću biti ni prvi ni poslednji koji će naučiti engleski. I sve ovo oko prevodjenja što govorim zbog odredjenog procenta ljudi koji prosto u srbiji koji zbog posla žele nešto više da nauče a nisu radi da uče strani jezik jer imaju dosta godina.[/size][/font]

Marjane tema posta je pisanje drajvera za linux…Drzi se teme. Ako zelis pricu o engleskom nema problema… Otvori novu temu pod Razne diskusije…pa cemo nastaviti.