Podesavanje GRUB-a?

Kako da podesim Grub da mi automatski podize Windows a ne linux kao sad. Mislim za vreme onih 10 sekundi, ako ne izaberem linux da mi se pokrene Windows. Ovo mi je bitno zbog ostalih clanova porodice koji koriste isti kompjuter, pa bi zeleo da ocuvam porodicni mir i harmoniju jer su korisnici Windowsa u vecini.

U terminalu kucaj

sudo gedit /etc/default/grub

delmicni sadrzaj fajla

If you change this file, run ‘update-grub’ afterwards to update

/boot/grub/grub.cfg.

For full documentation of the options in this file, see:

info -f grub -n ‘Simple configuration’

GRUB_DEFAULT=5
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=20
GRUB_DISTRIBUTOR=lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Stavi ovu liniju da bude 5
Sacuvaj
U terminalu kucaj

sudo update-grub

restart

Najlakse ces to uraditi uz pomoc programa Super Boot Manager koji ima graficki interfejs.

Otvori terminal i unesi sledece komande

sudo add-apt-repository ppa:ingalex/super-boot-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install super-boot-manager

Izaberi u podesavanjima koji sistem ce biti prvi na listi za pokretanje.

Objasnjenje: Kad gledas grub broji se od 0 (nula) i izbrojis koja ti je po redu linija za windows i taj broj stavis

[ATTACH]460.IPB[/ATTACH]

Pa dobro, ovo što dragan99 savetuje je " školski ". Ima tu mnogo programa sa GUI -em, grubcusromizer[/url], [url=“http://linux.softpedia.com/get/System/System-Administration/StartUp-Manager-27320.shtml”]startupmanager, recimo za ovaj Super Boot Manager nisam ni znao. Lajkovao sam ti program :))

Dobro je da postoji vise nacina, pa neka koristi ko sta hoce. Postavio sam ovaj program jer stvarno ima mnogo opcija, od podesavanja sistema koji ce da bude prvi na listi, podesavanja vremena za koje se sistem pokrece, postavljanja slike u grub, i jos svasta nesto. A sve se radi krajnje jednostavno.

Pokusao sam varijantu za Plymouth u Cinnamonu i Mate, sve odradi ali nece, vec sam ranije pronao rucno Mont zeleno sunce koje mi je radilo na staroj masini ovde nece.

Hvala, hvala uspeo sam pomocu nacina iz prvog odgovora.