pomoc oko nvidia graficke i drajvera

Moze neko da mi kaze kako da omogucim nvidia graficku karticu i drajvere za nju posto mi mint 13 posle instalacije nevidi istu i zbog toga su onemoguceni efekti u okruzenju…ili sta vec treba da se radi da bude u funkciji…hvala

Kada odeš u Additional dirvers nema linka za download drajvera?

…da nema jednostavno nista…sta bi trebalo da uradim?

tnx

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update && sudo apt-get install nvidia-current nvidia-current-modaliases nvidia-settings

Ja msm da ovako treba.Ovako sam bar ja,i imam najnovije drajvere.

^^ ili ovako ili preko Synaptic-a ako se ne snađeš sa terminalom.

Baš čudno kako se to zagubilo…

Otvori terminal i kucaj jockey-gtk. Meni na 13 ne vidi Startup Applications iako se nalazi u /usr/share/applications/ pa moram rucno da ga teram iz terminala, verovatno je i ovde slicna stvar u pitanju. Nemoj odmah dodavati PPA koji nosi testing pakete, moze biti veselo (mada ih i ja licno koristim :slight_smile: )

Uradio sam sto ste predlozili i dobio na terminalu sledece poruke:

sudo apt-get install nvidia-current nvidia-current-modaliases nvidia-settings
Reading package lists… Done
Building dependency tree
Reading state information… Done
Package nvidia-current-modaliases is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
nvidia-current:i386 nvidia-current nvidia-current-updates:i386
nvidia-current-updates nvidia-common:i386 nvidia-common

E: Package ‘nvidia-current-modaliases’ has no installation candidate
[email protected] ~ $ jockey-gtk

(jockey-gtk:29631): Gtk-CRITICAL **: gtk_icon_set_render_icon_pixbuf: assertion `icon_set != NULL’ failed

(jockey-gtk:29631): Gtk-CRITICAL **: gtk_icon_set_render_icon_pixbuf: assertion `icon_set != NULL’ failed

sta bi to trebalo da znaci…nemam pojma

pozz

Istu poruku i ja dobijam kad teram jockey-gtk preko terminala, ali se pojavi prozorce koje kaze da tazi drajvre sa interneta i posle nekoliko sekundi se pojavi prozor Additional Drivera koji kaze da je NVidia driver instaliran i nudi da ga obrisem. U suprotnom bi nudio da ih instaliram, da ih vec nisam instalirao. Pojavi li se sta kod tebe sta ili samo 'nako sedi u terminalu i nista ne radi?

nista se ne pojavi…tamo gde treba da budu ponudjeni drajveri je prazno…

Ako neko zna u cemu je kvaka bilo bi dobro…

ispada da nvidia nije u funkciji…e mozda treba da se iskljuci integrisana grafika ili sta god…a kako to da se uradi…

nemam pojma…

Racunar koristi onu grafiku u koju je uboden VGA/HDMI/koji-vec-kabl. Ako koristi output od integrisane grafike, a tebi kabl ide u monitor iz nvida graficke, na ekranu ne bi bilo nista :slight_smile: Znaci, koristi NVidia grafiku. Posto je ovo propalo sa jockey-gtk, idi na ovaj link (PPA Ubuntu-X team) i dole izaberi nvidia drivers i nvidia setting u 32/64 bit verziji (koju vec arhitekturu koristis) i skini .deb pakete u toj arhitekturi. Snimi ih negde i otvori taj folder pa desni klik i Open in Terminal i onda kucaj

sudo dpkg -i *.deb

To bi trebalo da instalira drajvere i nvidia x settings. Probaj ovako pa da vidimo.

Hvala na savetu…skinuo sam drivers koji si mi preporucio i kad sam ga otvorio pojavila se poruka da je vec instaliran,
a kada sam ukucao sudo dpkg -i *.deb izaslo je sledece dpkg: error processing *.deb (–install):
cannot access archive: No such file or directory
Errors were encountered while processing:
*.deb

koliko sam razumeo kada postoji integrisana intelova grafika i nvidia graficka kartica, nvidia treba da se aktivira
sa chipsetom, pa ako je nekom to poznato kako se radi bilo bi sjajno…

BIOS na ploci automatski aktivira graficku koja je ubodena u PCI-e slot a gasi integrisanu… ili ja tako mislim da treba. Na kraju krajeva mozda trebas iz podesavanja BIOSa totalno da ugasis integrisanu… aj napisi koju plocu imas pa mozda mozemo da nadjemo na netu kako se to radi.

OK

Ovo su podaci iz biosa za maticnu ako se nevaram…

Marketing name: CX 623

Model Name: MS-168A

jel moze da vidimo output fajla

lspci -v | less

Kolko sam ja mogo da shvatim iz ovoga ti imas MSI CX 623 notebook sa plocom koja nosi oznaku MS-168A

Po onome sto sam ja naso na netu, tvoja ploca ima integrisanu NVIDIA® GeForce® G 310M (Support NVIDIA Optimus Technology) grafiku, tako da i da zelis ne mozes da je ugasis iz BIOSa.

To znaci da je instaliran :slight_smile: Ali stvarno sumnjam da su u repoima najnovije verzije, obicno kasne po pola godine, tacnije drze se proverene i stabilne verzije. Ako si skinuo taj deb onda ne moze da izadje poruka No such file or directory nikako, osimako nisi u pogresnom folderu. Terminal se defaultno nalazi u Home kada se pokrene, tako da prekopiraj te deb fajlove u Home i onda pokusaj sudo dpkg -i *.deb u terminalu i vidi prvo da nemas nekih drugih deb fajlova u Home, mada ne bi trebalo da ih ima osim ako ih nisi ti prekopirao/snimio tamo.

[size=4][font=tahoma][background=rgb(255, 253, 250)] [/background][/font][font=tahoma][background=rgb(255, 253, 250)] Output fajla:[/background][/font][/size]

[font=tahoma][size=3][background=rgb(255, 253, 250)] [/background][/size][/font]00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Device 1068
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Capabilities:
Kernel driver in use: agpgart-intel

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
Flags: bus master, fast devsel, latency 0
Bus: primary=00, secondary=01, subordinate=01, sec-latency=0
I/O behind bridge: 0000d000-0000dfff
Memory behind bridge: c0000000-d30fffff
Capabilities:
Kernel driver in use: pcieport
Kernel modules: shpchp

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Device 1068
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 44
Memory at d3400000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]

Kad skinem: nvidia-current_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_amd64.deb

pojavi mi se:

dpkg: error processing nvidia-current_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_amd64.deb (–install):
nvidia-current: 295.53-0ubuntu1~precise~xup1 (Multi-Arch: no) is not co-installable with nvidia-current:i386 295.53-0ubuntu1~precise~xup1 (Multi-Arch: no) which is currently installed
Errors were encountered while processing:
nvidia-current_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_amd64.deb

Koji od ovih bi trebalo da skinem imam 64 bit verziju…probao sam par ovih ali kasnije u terminalu dobijam eror.
Ili bi nesto drugo trebalo da skinem…

[list]
[]nvidia-current-dev_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_amd64.deb (200.2 KiB)
[
]nvidia-current-dev_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_i386.deb (197.7 KiB)
[]nvidia-current_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_amd64.deb (55.9 MiB)
[
]nvidia-current_295.53-0ubuntu1~precise~xup1_i386.deb (32.0 MiB)
[]nvidia-graphics-drivers_295.53-0ubuntu1~precise~xup1.diff.gz (150.8 KiB)
[
]nvidia-graphics-drivers_295.53-0ubuntu1~precise~xup1.dsc (1.8 KiB)
[*]nvidia-graphics-drivers_295.53.orig.tar.gz (64.9 MiB)
[/list]

Imas li instaliran Nvidia X Settings? Ako imas pokreni ga i ako ne iskoci error tipa “nisu instalirani nvidia drajveri” onda je sve ok i drajveri su tu. Pisace ti i koju verziju koristis.

kad pokrenem [font=tahoma][size=3][background=rgb(255, 253, 250)]Nvidia X Settings dobiijem poruku:[/background][/size][/font]

You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run nvidia-xconfig as root), and restart the X server.

Kad otvorim Additional Drivers oba drajvera su aktivna ali pise da se trenutno ne koriste…
Ranije nisam imao ovo, ali sada me interesuje kako da ih pokrenem?

Probaj da ih potpuno uklonis i restartujes racunar…Pa ih onda ponovo instaliraj… Verovatno ce to da ti resi problem.

A evo set komandi kako da potpuno uklonis sve vlasnicke drajvere.

sudo apt-get purge fglrx sudo rm /etc/X11/xorg.conf sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg sudo reboot

*Napomena… probaj da koristis sistem bez vlasnickih drajvera. U mnogim slucajevima se ispostavilo da su bolji… Pa tek onda instaliraj vlasnicke iz programa jockey-gtk ili preko additional drivers.