Pomoc oko pristupa particijama

pozdrav ljudi,
posto sam novi u linux svijetu imam meni jedan poprilicno tezak problem…pokusat cu da ga objasnim rijecima jer jos nisam provalio kako radi ScreenShot.

na lap top mi je instaliran Mint 17.2 cinnamon. imam HDD od 500GB koji je podjeljen na sledeci nacin

120gb system particija
2.5gb swap
278gb data1 particija
100gb data2 particija

imam i dva user accounta 1-admin sa svim ovlastim 2- user sa minimalnim ovlastim

e tu nastaje moj problem

trenutno User account ne moze da otvori ni jednu Data particiju ukoliko se ne unese root password.
moja je zamisao da User moze da pristupi bez passworda iskljucivo data2 particiji.
kako je to izvodljivo?

moze li neki opis ili neki slikoviti tutorijal po principu -instructions for dummies-

hvala svima unaprijed

Screenshot: Pritisnes “Printscr” na tastaturi na laptopu i sacuva screenshot u Home folderu

Da li je ta particija data2 ext4, NTFS ili nešto treće?

sve particije su ext4, mada su prazne i mogu ih preformatirati po potrebi.

Ispis od sudo blkid je potreban. Nema potrebe da reformatiraš nešto.

particiju Milica treba da otvori user MIlica…jer je user Aleksandar admin…ako me sad razumes

sudo mkdir /media/Milica sudo chown milica /media/Milica sudo nano /etc/fstab
Na kraj fstab fajla dodaj:

UUID=uuid_željene_particije /media/Milica ext4 defaults 0 2
Obrati pažnju da napraviš novi red posle dodate linije. Sačuvaj fajl pomoću Ctrl + X. Sada restartuj računar i uloguj se kao Milica, trebalo bi da možeš da pristupiš particiji.

@Lazar
Savet je ok, ali ima jednu manu…šta ako više korisnika treba da pristupa istoj data2 particiji?

@Lazar
hvala na savjetu sad cu to isprobati, ali mogu li koristiti Gedit umjesto nano, posto sa nano nisam bas u nekim odnosima?

@Dragan

meni nece biti potrebe da neko vise pristupa toj particiji. dovoljno je da korisnik Milica moze pristupiti sa svog naloga. ja svakako mogu pristupiti particiji sa svoj naloga

Umesto nano upiši gedit ili editor po želji.

@Dragan
Nisam razmišljao o tome. Morao bih da podesim umask, verovatno na umask=000.
Greška umask se koristi samo kod vfat/NTFS, ne valja ovo gore.

@Lazar
Ne treba umask, nego ovako nekako (bez mountovanja pod određenim korisnikom…)

/media/data2 ext4 rw,suid,dev,exec,auto,user,async,errors=remount-ro,relatime,uid=1000,gid=1000 0 2

uradio sam sve kako je @Lazar rekao i dobio sam ovu gresku. moguce da sam napravio neki problem sa upisivanjem zadnjeg reda u /etc/fstab

Izvrši sledeću komandu:

sudo chown milica:milica /media/Milica 

i dalje odbija saradnju…nekako je upala permisija za samba share na disk…kako nemam pojma…anyway. ima li neki sledeci korak ili sve da lepo preformatiram pa ispocetka.

Očigledno je problem u dozvolama. Cilj je da podesimo da korisnik milica ima sve dozvole za /media/milica . Da li si sa admin naloga pokretao one komande?
Daj ispis ls -l /media

da sve sam pokretao sa admin naloga pokretao…sad mi se desava kad upalim lap top i ulogujem se u admin nalog da su mi vec oba diska mountovana i da ako zelim da ih iskljucim trazi mi root password…evo ispis

Ponestaje mi ideja šta učiniti. Jedino mi pada napamet

sudo chmod 777 /media/Milica

i dalje isti problem…hajmo ovako pokusati…ima li neki nacin da se sve ove komande sto sam danas ukucao poniste i vrate na fabricka podesavanja ili da ja dignem linux opet i da sve lagano ispocetka?
zanimljivo mi se igrati sa ovim komandama i sa linuxom,iako generalno nemam pojma sta pola ovih komandi znaci :slight_smile:
p.s. ima li neki tutorijal na nasem jeziku koji objasnjava neke komande koje se koriste skoro svakodnevno.

Uradiš unmount particija, obrišeš onu liniju iz fstab. Zatim obrišeš /media/Milica i to je to, kao što je pre bilo.
Uputstva imaš i na ovom forumu npr:
Uputstvo - Osnovne konzolne komande | FOSS | Free and Opensource Serbia
Uputstvo - Dozvole | FOSS | Free and Opensource Serbia