pomoc oko servera - ubuntu linux

Postovani clanovi, Kupio sam server i neznam kako da instaliram i podesim server… Preuzeo sam fajl sa ubuntu.com, narezao na cd i instalirao sistem ali umesto da se startuje sistem prikazuje mi se nekakaw shell gde pise ime mog racunara pa login, kada se ulogujem samo se ispise nekakav tekst i nista se dalje ne dogadja,prilikom instalacije nisam konfigurisao internet konekciju, koristim wirelles internet, server je dell poweredge 1600sc 2gbram i dva harddiska od po 32GB .Server mi je potreban za postavljanje sajtova…

do sada nisam radio sa serverima vec sve preko host provajdera molim za pomoc??..

Baci pogled na ovo:

http://www.howtoforge.com/perfect-server-ubuntu-12.04-lts-apache2-bind-dovecot-ispconfig-3

Za pocetak probaj u shell komandu

startx

Ne verujem da Ubuntu server dolazi bez grafickog okruzenja. tj. kao core. Uostalom, svaki linux sistem mozes da napravis serverom instaliranjem potrebnih paketa za dati server (web server, dns server, mail server…) i da ga u sitna crevca konfigurises.

Jedan sasvim ok youtube tutorial. Covek radi sa wina preko remote desktop-a (ne bas, ai isti princip) na Ubuntu 10.04 (da te ne zbuni okruzenje). I upali HD kvalitete snimka :slight_smile:

Ok. hvala, instalirao sam desktop verziju ubuntu-a sve radi ok, ali sada imam problem sa konektovanjem na internet.Koristim wireless internet sa userom i pass-om, imam adapter tp-link tl-wn722n, na windowsu sam lako instalirao i radilo je odlicno medjutim sad imam problem kad ubacim cd za instalaciju wirelessa moj program nece da se instalira medjutim u zaglavlju gore gde stoji znak za internet pise ime moje mreze, i pise connection established, ali browser neotvara stranice, i neznam gde da unesem username i password…Pokusavao sam danas ali nije uspelo…takodje nisam nigde nasao da mora da se podesi da je tip mreze Broadband sto je moralo da se cekira kada sam pravio konekciju na windowsu…Izvinite na dosadi…prvi put u koristim ubuntu…

:slight_smile: ok. za [font=tahoma][size=3][background=rgb(255, 253, 250)] tl-wn722n nije potreban drajver.[/background][/size][/font]