Potrebna pomoc (resenje zadatka) iz Apache Web Server - administracija

Drugari, treba mi pomoc. Nemam pojma da uradim jedan zadataka a kratak sam sa vremenom.
Pa ako ima neko ko bi ga uradio, ima pivo od mene prvom prilikom :slight_smile:

[SIZE=4]Zadatak[/SIZE]
Instalirajte program PHPMyAdmin u direktorijum /home/phpmyadmin (Download se obavlja sa adrese www.phpmyadmin.net). Napravite virtuelni direktorijum /phpmyadmin koji će biti dostupan svakom virtuelnom hostu i koji će pozivati instaliran PHPMyAdmin preko koga će korisnici moći da pristupe bazama podataka.

Direktorijumu /phpmyadmin treba da može da se pristupi isključivo putem korisničkog imena i lozinke:

Korisničko ime: admin
Lozinka: k1298dew

Rezultat zadatka su generisan konfiguracioni fajl PHPMyAdmina (config.inc.php), i fajlovi koji su neophodni za prijavljivanje putem traženog korisničkog imena i lozinke.

S obzirom koliko je sati nemoj mi zamjeriti ako sam te pogrešno razumio. Probaj ovako nešto:

<?php /* Servers configuration */ $i = 0; /* Server: localhost [1] */ $i++; $cfg['Servers'][$i]['verbose'] = 'localhost'; $cfg['Servers'][$i]['host'] = 'localhost'; $cfg['Servers'][$i]['port'] = ''; $cfg['Servers'][$i]['socket'] = ''; $cfg['Servers'][$i]['connect_type'] = 'tcp'; $cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysqli'; $cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config'; $cfg['Servers'][$i]['user'] = 'admin'; $cfg['Servers'][$i]['password'] = 'k1298dew'; $cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = false; /* End of servers configuration */ $cfg['DefaultLang'] = 'en-utf-8'; $cfg['ServerDefault'] = 1; $cfg['UploadDir'] = ''; $cfg['SaveDir'] = ''; ?>

Pa kako su meni rekli, kad se uradi sve ono iz zadatka, da je potrebno profesoru poslati sledece fajlove:
config.inc.php
.htaccess
.htpasswd

U direktorijumu /phpmyadmin treba da bude instaliran sam PhpMyAdmin kao i da tu budu smešteni konfiguracioni fajlovi? Koji “profesor” je to tako rekao?

1. Zarad bezbednosti i stabilnosti razvojnih grana osnovno pravilo je da se u linux distribucijama najčešće Debian i CentOS, phpMA instalira isključivo preko stabilne grane pozivajući prostu komandu…
apt-get install phpmyadmin

ili u slučaju da je CentOS

yum install phpmyadmin

… i da bi se izbeglo suvo kompajliranje i ručno povezivanje SQL sa konfiguracionim skriptama Apache-a, to se ne radi već 15+ godina zato je i izmišljena skripta sa CLI interfejsom koja te pita sa kojim web serverom želiš da povežeš phpmyadmin

1. Profesor vam izgleda nije rekao da se phpmyadmin-u nikada ne pristupa preko kredencijala preko .htaccess i da se lozinke ne čuvaju u .htpsswd koji se po vašem profesoru nalaze unutar dir-a gde je i pomenuti folder sa ostalim konfiguracionim podacima jer je to težak promašaj za bezbednost, već se osetljivi podaci za lozinkom i imenom čuvaju na ruti /etc/phpmyadmin/config-db.php

To što vama profesor traži mi je potpuno kretenski i apsolutno nepravilno jer vas u startu uči onako kako ne postoji ni na jednom serveru.

Vlado, hvala ti na savetim.
Rec je o IT akademiji - nesrecnoj :slight_smile:
Iskreno da ti kazem ovo me za sada ne interesuje.
Prioritet mi je da naucim sam PHP, pa nemam vremena da ucim administraciju.
Ovako mi je postavljen zadatak i da bih “polozio” ovaj “predmet” moram da posaljem resenje kako ga zahtevaju.

Hvala svima

Ovo ti treba?

Predpostavljam da znaš da instaliraš phpmyadmin…

Ovo drugo Vam profesor traži samo kako bi zaštitili dir (mada to može i na drugi način ali nema veze), kreiraj .htaccess i u njega ubaci sledeće parametre:

AuthType Basic AuthName "Restricted Files" AuthUserFile /home/phpmyadmin/.htpasswd Require valid-user

Zatim kreiraš htpasswd sledećom komandom:

sudo htpasswd -c /home/phpmyadmin/.htpasswd admin

…prilikom izvršenja ove komande pitaćete za lozinku, tada ukucaj k1298dew odnosno onu koju ti je rekao profesor.

Kada sve ovo odradiš u config.inc.php upiši podatke za pristup, mada prilikom same instalacije on će te pitati za te podatke pa onda ukucaj.

Ne bih se bas kladio :slight_smile:
Pa ovako, ja vec imam instaliran XAMPP u okviru kojeg postoji vec phpmyadmin.
Da li ja sada treba ponovo da instaliram phpmyadmin u /home folder!?
Imacu jos pitanja, samo da resim prvo ovo :slight_smile:

Ne stižem da ti pišem jer sam u gužvi.

Pa ako je presudno da PMA bude u home folderu onda… moraš ga prebaciti tamo ili instalirati na tu putanju, ako ne, onda teraj dalje.

Vlado, hvala ti, nemoj se cimati vise.
Poslao sam kolegin zadatak, koji je njemu neko uradio, pa su mi priznali…ni sam ne znam da li je tacan ili ne!

Ajde okači mi ovde rešenje da vidim…

I mene interesuje…

Nisam kuci ceo dan pa cu okaciti veceras ta tri fajla

Eve ga
Screenshot from 2015-12-13 14:25:43.png

Prazna ti ova arhiva

Nije prazna…

Meni je prazna.

Sada ova nova ima samo config.inc.php

Ma ima i jos ova 2 hidden fajla, okacio sam i skrinsot da vidis sadrzaj foldera

Da da video sam sada ovaj drugi je OK otvara se normalno.