Potrebna pomoć sa Wareless konekcijom

Ovako internet imam u dogovoru sa sestricem(oko 30metara,vazdusno udaljen),uzeli smo Telekom Box paket.On koristi za TV i Fiksnii a njegov PC je pokvaren,pase kaci telefonom na wifi.Svaki racun placamo po pola,para da on resto ja.Ruter je u njegovoj kuci no blizu smo veoma,i to nije problem.Ja se konektujem sa karticom koja je vec u laptopu,i plus jos USB WIFI CARD CASENS model KS-G9000.Ova spoljna koristi Ralink RT2870(RT3070) cipset drajver.Hiljadu puta sam dizao i Windos Linuks DUAL BOOT,odaberem somthing else e kad treba u Ubuntu,dase cekira da skida apdejte kaze nema interneta!?Ili Mint uglavnom instaliram,e kad treba apdejti kaze linuks nema neta.Kucao sam i onu bese iwconfik komandu,po njoj oba adaptera su iskljucena?Pa kako je onda uopste skidao neke potrebne pakete,tokom instalacije?Obrisem sve i krenem pono reko da probam za pocetak dual boot,lepo napravim 2 particije i krenem instalaciju Windowsa.Odradim drajvere itd kad odjednom sad win nema net,prebacim na guglov javni DNS i gle internet radi samo tako.A cim vratim na Telekomov nece,danas probam opet Ubuntu Mate ista pesma nema neta.Trenutno sam zaglavljen u windowsu na guglovim DNS podesavanjima,i upravo se skidaju apdejti.Pokusao sam zilion stvari i vise neznam sta cu,svaka ideja,pomoc,iskustvo ma sta savet su dobrodosli…unapred svima hvala :slight_smile:

Zaboravio sam ova usb wifi kartica,je zakacena za spoljnu antenu.Kupljenu u WIN-WIN i radi,na bese 2,4Ghz tako nekako.

@milewap Пробај ово…

sudo add-apt-repository ppa:thopiekar/mt7601 sudo apt-get update sudo apt-get install mt7601-sta-dkms
… и рестарт.
How to install RT2870/RT3070 Wireless Driver?

Aha @1443 sad citah no muka je nemogu dodati ppa,jer uopste nemam internet…iako u ubuntu mateu gore desno…stoji pun indikator i kaze da sam povezan.Ovo pisem iz wina parola snadji se jbg,sad guglajuci citam da neki kazu da kliknem(po odradjenoj instalaciji) na gore u mreze uredi mreze.E to otvara onaj Networ Manager pa desni klik na trenutnu i na uredi,i tu ubacim guglov DNS.Zatim sudo service network-manager restart i to bi mozda resilo e onda bi cas dodao ppa.Tako se i u winu menja DNS,samo zapisem koji je trenutno ako ikad zapne da vratim.No posto ja gruvam sa USB kablom pa spoljna antena…koju vrstu mreze koristim wifi ili wireless,kad me tamo pita da znam koju da odaberem?

Мислио сам ако би однео лаптоп негде где би га прикачио на ethernet, па… Или, из Win-а скинеш .deb одавде, набациш на флеш, пребациш и инсталираш у Ubuntu.

Skinuo sam mt7601 sta dkms all.deb za Ubuntu Xenil,to bi trebalo daje za Ubuntu Mate.Imam eksterni HDD sad ga samo prebacim tamo,i posle ubacim u Ubuntu…nadam se da nisam omasio pravi drajver hvala @1443 :confused:

Pozdrav momci evo mene opet,osposobili smo Ubuntu Mate.Internet radi radioje i pre,ali DNS ne sad zasto…dali je do rutera,Telekoma ko ce znati bitno je da radi.@1443 hvala na drajveru nije mi trebao no neka ga,ne trazi hleba a i razmiljam se dali ili ne dodam ppa za rt2870?No ukratko ako se bilo ko nadje u situaciji da net radi,ali DNS ne pa dobije odg. u browseru DNS_PROBE_FINISHED NO CONNECTION DNS BAD CONFIG ovo ce pomoci.Barem za Ubuntu a verovatno i Mint jer je i on,baziran na Ubuntu valjda.Zato i pisem ako nekad nekom zatreba,prvo normalno instalirate u ovom slucaju Ubuntu Mate.Unutra ne mozete nista bukvalno jer nemate konekciju,jedino imate defaultni obican Pluma tekst editor i ono sto ste dotle izguglali negde.Posto DNS ne radi najbolje je prebaciti se na npr Guglov open DNS,neko ce mozda kazati a privatnost itd.No kad nema drugog izboradaj sta das,posle gomile guglanja i isprobanjaispalo je da ovako radi.U Ubuntu odmah otvorite terminal i kucate gksudo pluma /etc/dhcp/dhclient.conf lozinka…i u otvorenom txt fajlu trazite liniju,gde pise prepend domain-name-servers 127.0.0.1; e ovo zadnje posle servers ceo broj obrisete i,upisete 8.8.8.8,8.8.4.4; (zavrsite liniju,sa tacka zarez kao sto pise).Sacuvate taj fajl u tom momentu u terminalu se pojave bese 2 poruke kako niste uspeli,no zanemarite to dmah po zatvaranju txt fajla izmenjenog,opalite reboot,i to je to net radi samo zvizdi.Trenutno mije dual boot i na winu i ubuntu su guglovi dns te radi.A vratim li na Telekomov nema nista,ko sto napisa sad neznam dali da dodam ovaj ppa sa ralink drajverom…i postoji li neka komanda gde mogu videti trenutni DNS u upotrebi!?Pokusao sam i to naci no na ask ubuntu,sve neke teme od pre 10g. i po tim uputstvima nista neradi.Unesem terminal ispise 100tu stvar…takva je situacija na frontu trenutno :smiley:

Ако wifi ради како треба, нема потребе да инсталираш драјвер.
Што се DNS-а тиче, и MATE би требало да изгледа слично овоме. Или, у крајњем случају, System > Administration > Network.
И, наравно, гледај да заобиђеш Google-ов DNS. Примера ради, OpenNIC Project (испрва ће дати пар “најближих” сервера, али можеш да идеш и на All Servers, па одабереш неки са розе заставицом).

Probao sam i ovo prvo resenje,i nije htelo zasto zaista nemam ideju.A ovo gore sto sam napisao radi bez greske,a Gugle DNS sta znam veruj posle onolike torture nemam bas volju menjati o5.Regnuo sam se na ovaj OpenNIC,ali gde im pise koji im dns.Kao sto Guglu pise konkretno https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using ovde sve konkretno,i za win i mak i linux!?

Регистровао? Ниси морао уопште, али добро.

Па, те IP адресе које ти показује, то су DNS сервери. Илити, на овој страни, колона IPv4. Ставиш два комада, па за случај да један не ради…

Zeznu se sad citiram odgovor koji nisam hteo,kako god sad naletoh menjas /etc/resolv.conf neda.Ponovo ga prepise e zato lepo,izmenis How to prevent Ubuntu from overwriting /etc/resolv.conf kako pise…i opalis reboot,i kad sam proverio /etc/resolv.conf sad mucac pise ono sto sam ja hteo tj izmenjeni dns-ovi.Znaci moguce ga je sa malo rada unaokolo izmeniti,hvala @1443 za ovu tabelu…ko zna kada i dali ce zatrebati,no sad pise i sve mi je tu.Muci mene(a i mnoge koji bi,presli nalinux),sto u winu imas recimo C:\Program Files i C:\Program Files(x86)…omogucis i skrivene stvari i vozi,e ovde ima da ucis i dase mucis :eek: dok savatas gde je sta,kako da podesis itd.Mnogo vise je od samog copy-paste,zato i begaju od Linuksa mnogi no meni je win prost,e ovo sto nece kako ja hocu…e to je izazov barem za mene.Zato ga neispustam dok ne skontam,makar i ole osnovno…a nadam se da mi i ostali ne zameraju,kad zaskripi moram da pitam tek niko se naucen nije rodio :slight_smile:

Zanimljiva stvar juce reko iz puke dosade,reko ajd ubacim Mint Mate.Kad tokom instalacije vidim radi sve,mislim ne mora budzim DNS!?Batalim Mint i opalim o5 Ubuntu Mate instalaciju,i za divno cudo radi sve odjednom bez menjanja ikakvih DNS.Koji mu pre dzavo bio nemam pojma,ali win na ovom drugom lapu nece…tj oce ali na guglov DNS.I sad Ubuntu radi normalno,a win sa gugle DNS.A oba koriste isti wifi,koja je to logika sad???

To je naš lelekom, gde oni počinju tu svaka logika prestaje :smiley:

Bas tako @Hatori ostavio sam u Ubuntu Telekomov DNS,i dodao kao rezervu guglove.Ako im o5 zakazu rezevni su tu,a kako se dodaju kao rezervni(moze i primarni) objasnjeno je https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/7 ovde,desna strana negde na sredini.A kad vec pisem i jedno pitanje,kako u postovima napisete kod za terminal za ono copy-paste?Ja napisem recimo ovako sudo apt-get install vlc…neznam ono u pravogaoniku kao sto vi pisete :slight_smile: evo i screnshot sa defaultnim i rezervnim

@milewap
Kada pises post, imas dugme plus, pored dugmeta save, i tu mozes da izaberes kod :slight_smile:

Bus 002 Device 005: ID 0cf3:3004 Atheros Communications, Inc. AR3012 Bluetooth 4.0
Bus 002 Device 002: ID 0438:7900 Advanced Micro Devices, Inc.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 0c45:6514 Microdia
Bus 001 Device 003: ID 192f:0616 Avago Technologies, Pte. ADNS-5700 Optical Mouse Controller (5-button)
Bus 001 Device 002: ID 0438:7900 Advanced Micro Devices, Inc.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 002: ID 174c:5106 ASMedia Technology Inc. ASM1051 SATA 3Gb/s bridge
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 002: ID 148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapter
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Ovo dobijam u terminalu sa lsusb

product: QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter
vendor: Qualcomm Atheros
physical id: 0
bus info: [email protected]:07:00.0
logical name: wlp7s0
version: 01
serial: 18:cf:5e:e9:5c:3f
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list rom ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=ath9k driverversion=4.10.0-37-generic firmware=N/A latency=0 link=no multicast=yes wireless=IEEE 802.11
resources: irq:47 memory:f0300000-f037ffff memory:f0380000-f038ffff
*-network
description: Wireless interface
physical id: 1
bus info: [email protected]:1
logical name: wlx000da3123977
serial: 00:0d:a3:12:39:77
capabilities: ethernet physical wireless
configuration: broadcast=yes driver=rt2800usb driverversion=4.10.0-37-generic firmware=0.29 ip=192.168.1.2 link=yes multicast=yes wireless=IEEE 802.11

A ovo sa sudo lshw -C network prema ovome za qualcomm atheros treba ath9k i za spoljnu usb wifi karticu ralink rt2800usb drajver.Wifi radi bez problema ovo pisem,zanima me jesam li u pravu ili ne!?I gde se uopste mogu skinuti i kako ih uopste instalirati,pomenuti drajveri?Za ostalo se snalazim onako prosecno,ali drajveri tu pojma nemam…a voleo bih i to da naucim zato i pitam.Ako nekog ne mrzi moze pojasniti,unapred hvala :slight_smile:

@milewap То што видиш под “configuration” није шта треба, него шта јесте. Ти драјвери су ти већ инсталирани, јер су уграђени у кернел (чак се у овом случају “driverversion” поклапа са верзијом активног кернела). Да нису, не би ни имао интернет конекцију.

Razumem @1443 to je sigurno prilikom instalacije odradjeno tokom detektovanja hardvera,a postoji li mogucnost i gde skidanja istih drajvera kao na windowsu.Ili mozda za oba drajvera nesto slicno ovom Packages in “MT7601 STA driver” : MT7601 STA driver : Thomas Karl Pietrowski ovaj link si mi u gornjim postovima dao…za deb drajvera rt2870 ima tu gore i PPA za pomenuti drajver.Ili se sav proces za nadalje odradi,prilikom detektovanja hardvera.Zbog navike iz windows dana idem na sajt proizodjaca pa skidam sta mi treba,zato me malo ovo zbunjuje.

@milewap А… зашто би по нету јурцао драјвере који су ти већ инсталирани (и, претпостављам, раде како треба)? If it ain’t broke, don’t fix it :wink:
Елем, рецимо да не постоје ти драјвери ни у кернелу ни у repo-има. У том случају, тражио би на нету нешто попут “linux (ознака уређаја) driver”. За Ubuntu добијеш линкове ка Launchpad-у, за Arch добијеш линкове ка AUR-у, итд.
Од самих произвођача, у већини случајева, нема вајде. Неки од изузетака су AMD и nVidia - са њихових сајтова можеш да скинеш драјвере, али ако верзија из repo-а не заостаје за оном са сајта, нема потребе да компликујеш ствари.