Pozdrav svim Linuksašima i svim Mintovcima!

Zovem se Dejan, pravnik sam po struci. Za Linuks sam čuo tek 2010. godine. Krenuo sam sa Ubuntu 10.04 pa sve do 12.04. Trenutno imam instaliran Ubuntu 12.04 na desktopu. Na netbook-u sam imao problema sa Ubuntu-om (Xubuntu) pa sam prešao na Mint 13 i to juče. I da vam kažem odlično radi, bez bagova . Nisu potrebna dodatna podešavanja pošto sam ipak deonekle početnik. Moram da pohvalim sve ljude iz Ubuntu zajednice Srbija. Zaista su predusretljivi i krajnje dobronamerni. Dosta su mi pomogli. Nisam hteo da eksperimentišem mnogo sa distribucijama ali mislim da nisam pogrešio što sam za netbook odabrao Mint.

Dobrodošli na forum :slight_smile:

Linux Mint ima dosta toga što ga izdvaja od ostalih ditribucija, i apsolutno je prilagođen krajnjim korisnicima. Nadam se da problema sa sistemom neće biti, ali ako bude…slobodno otvorite novu temu, pa da rešavamo, diskutujemo.

Koje desktop okruženje koristite trenutno na MInt-u KDE, Cinnamon, XFCE… ?

Koristim Cinamon. Odličan je. Isprobao sam ga još u Ubuntu-u. Međutim, nije dobro funkcionisao. Jedan prijatelj koji me je i upoznao sa Linuksom mi je rekao da to nije to kada radno okruženje instaliraš u drugoj distribuciji, a pripada nekoj drugoj distribuciji. Meni Cinamon odlično radi i mnogo je brži nego bilo koje okruženje u Ubuntu-u, osim Lxde (Lubuntu), međutim sa Lubuntu-om sam tek imao problema sa podešavanjima tako da sam odustao i od njega. Ovo sve govorim za moj netbook jer na desktopu imam Ubuntu sa Unity-em i besprekorno radi. Međutim, moj netbook je preslab za Unity okruženje pa sam probao Xfce i Lxde. međutim, imao sam problema sa istima. Kod Lubuntu-a su mi se gubili prozori kada ih spustim, nisam mogao da podesim jezičku podršku i sl. Kod Xubuntua mi je Ubuntu softver centar prestao da funkcioniše, a imao sam i problema sa apdejtom. Sve sam to već izložio i na Ubuntu Srbija forumu. Naravno, ne kudim ni jednu distribuciju, već samo izlažem probleme koje sam imao. Naravno da iskusniji korisnici mogu da otklone te probleme ali meni ipak, kako sam početnik, treba više vremena, a i znanja da doteram radno okruženje. Inače moj netbook je eMachines em355 sa atom procesorom 570 i 1gb RAM-a. Prijatelj mi je predložio da koristim Mate okruženje u Mint-u jer je kako on kaže bolje za slabiju konfiguraciju ali ja sam već skinuo Mint sa Cinamon okruženjem i radi kako vidim jako dobro, ima dobar odziv koji se može samo poželeti za takvu slabašnu mašinu kao što je moj netbook.

Bitno je da radi, još kada korisniku odgovara okruženje i to sve u paketu radi stabilno… prava stvar za udoban rad, pun pogodak :slight_smile:

Ja kada me neko pita šta da instalira, uglavnom preporučujem Cimet ili KDE, zavisi od hardvera koji ima.

@birokrata

Ja sam se u vezi netbooka odlučio za Crunchbang. http://crunchbang.org/

Kao što se vidi na slici, po podizanju sistema zauzima manje od 80 mb rama: http://www.dodaj.rs/?A/v5/3FqTs70l/2012-10-0313492756501024.png

pozdrav deki i dobro nam došao na zeleni forum :wink:

Sada ne vezano za tebe i tvoj slučaj ali mene fascinira podatak da (nažalost) u Srbiji ima jako puno ljudi koji su tek odnedavno čuli za Linux uopšte. Retko ali retko ko linux koristi aktivno duže od 3-4 godine, najveći je procenat onih koji linux koriste možda 1-2 godine i upravo tada su i čuli za njega. Nažalost tome je doprineo potpuni veto koji je MS stavio na Srbiju i nažalost jako velika ne edukacija ljudi u IT granama, vi i dan danas imate ljude po progamerskim kućama koji umesto da svoje poslovanje rade na besplatnim linuxima rade to na piratskim windowsima, a dosta njih ima koji ni ne znaju da sve to mogu da rade uopšte na linuxu bez ikakvih problema.

Gomila škola, univerziteta, javnih objekata (interaktivni izlozi, bankomati, razni online hotspotovi), svi oni mogu na godišnjem nivou da uštede milione € ako bi prešli na besplatno rešenje sa vrlo malim utroškom na edukaciju zaposlenih, ali dobro zato je naša Mint zajednica tu da proširi i edukuje buduće ljubitelje i korisnike ove plemenite filozofije, svaki novi korisnik računara koji predje na Linux je naš veliki uspeh!

Slažem se sa vama. Ja sam imao XP na mom starom kompjuteru i svake godine sam morao da ga nosim u servis da ga reinstaliraju jer je do besvesti sporo radio bez obzira što sam redovno radio defragmentaciju diska (koje bogu hvala nema u Linux-u). Jednom mi je XP totalno pao da su mi se izgubili neki podaci koje nisu u servisu mogli sačuvaju. Da ne govorim o virusima, pa antivirus programima, pa programima koje dozvoljavaju da instaliram kao probnu verziju, a posle mesec dana mi stiže poruka da mi je istekla probna verzija i da, naravno, moram da platim ako hoću dalje da koristim određeni program itd. itd.
Sve je ovo svima vama dobro poznato. Na mom desktopu imam dual boot. Imam Ubuntu, kao što sam rekao, i na nekih 60gb diska imam Win 7 zbog igrica i nizašta više. Međutim, sve što radim, radim u Ubuntu Linuksu , sve najvažnije podatke čuvam u Linuksu. Do sada mi se nikada nije desilo da mi na desktopu zaškripi, nešto nestane, zabaguje i sl. On jednostavno radi. Imam veliko poverenje u Linuks, a najviše cenim slobodu, kreativnost i komunikaciju u okviru zajednice. Ja imam slobodu da uredim moje radno okruženje po svojoj volji. Naravno da za neke stvari treba znanje, ali sam do sada naučio i neke komande u terminalu, proučio dokumentaciju, učlanio se na forume i veoma sam zadovoljan. A što se tiče igara (mada nisam neki ludak za igricama), i tu Windows gubi, a naročito sa pojavom Win 8, kako čujem mnogi iz sveta igara ga strašno kritikuju. Na Steam-u postoji gomila igrica za Linux, i to veoma zahtevnih igara, a i softver centar obiluje igricama. Ali GNU/Linux je u prvom redu ozbiljan operativni sistem koji je u prvom redu pouzdan, što je veoma bitno, ako ne i najbitnije za jedan operativni sistem.

Ništa se ti ne sikiraj ni mi se nismo naučeni rodili :wink:

Hvala na podršci.