Pozz svim clanovima Linux Mint zajednice

Nov sam na forumu, nov u Linux zajednici uopste. Imam 40 godina, i zbog posla zivim na relaciji Srbija-Nemacka-Francuska. Pre nekoliko dana instalirao sam 2 dual boota, Linux Mint 13 Maya na desktop racunar(sa Win 7 pro) i Ubuntu 12.04 LTS na laptop (sa Win 7 home). Jos uvek se privikavam na LInux ali ce uskoro sigurno biti nekih pitanja tako da cemo se pisati u nekim drugim temama. :slight_smile:

Pozdrav i dobrodošao na forum :slight_smile:

Drago mi je što vidim da sve više i više korisnika prelazi sa Windows-a na linux!

Za sva pitanja stojimo ti na raspolaganju, i zapamti, ne postoje glupa pitanja postoje samo glupi odgovori! :slight_smile:

Hvala, potrudicu se da “gradivo” savladam sto pre. :slight_smile:
Za sad se jos privikam na novi OS i citam malo po forumima, da ne bih pitao bas za svaku sitnicu :slight_smile:

Bravo za konstataciju i čitanje!

mnogi ljudi ne vole to i vole da postavljaju odmah teme pre nego što su upotrebili pretragu a 70% stvari koje muče novjalije u linuxu su već obajašnjene i rešene. Pored našeg foruma možeš da se posavetuješ i sa sjajnim momcima iz Ubuntu Srbija (www.ubuntu-rs.org), a predstavnici Ubuntu-a su takođe i ovde na forumu kao i “mi” kod “njih” hehehe :slight_smile:

:slight_smile: hvala
na ubuntu-rs sam se registrovao pre neki dan, odmah po instalaciji oba Linux-a. I bas pisem da sam se po malo razocarao sa nekim stvarima na Linux-u, ali opet ima i nekih koje su me prijatno iznenadile. Lose, kontakt sa MSN korisnica se svodi na instant message, nema VOIP( bar ja nisam uspeo da ostvarim ni sa emesene, ni sa aMSN niti sa jos nekim klijentima koji se reklamiraju kao dostojna zamena MSN-u. i na Ubuntu, Unity me zbunjuje…testirao sam pre nekog vremena (za firmu) beta verziju Win 8 i stvarno sam ubedjen da su i Win 8 i Ubuntu Unity desktop okruzenja koja su prilagodjena touchscreen monitorima i da je rad sa “reponjom” daleko komforniji i brzi uz neko Win 7, Gnome ili KDE okruzenje…bar meni :slight_smile:

Nisi jedini jer nažalost dosta korisnika to isto misli, medjutim ti na Ubuntu možeš instalirati Cinnamon (grafički interfejs koji je Mint razvio) pa tako dobiti “klasičan” desktop…

hehe…sad me malo zekis zar ne?
To je neka admin sala za noobove poput mene? :slight_smile:
Ne ide toliko daleko moje poznavanje Linux-a :):D:D

Opps nije nikakvo zezanje već ozbiljna preporuka.

Nažalost zaboravio sam da ste tek zakoračili i linux vode pa sam se “prešaltovao” kao da razgovaram sa nekim ko linux koristi par godina aktivno :slight_smile:

Cinnamon je grafičko okruženje koje aktivno razvija Linux Mint. - dekstop orjentisano!
Unity je grafičko okruženje koje aktivno razvija Ubuntu. - tablet orjentisano!

Ma OK je…mala sala sa moje strane:)
Razumeo sam te u potpunosti, jedino sto pretpostavljam da cu Cinnamon morati instalirati iz konzole tako da moram potraziti negde kako to ide :slight_smile:
I ako moze bez persiranja…jesam mator ali ne bas toliko:P:P:P

Učen sam kao mali da nepoznatim osobama i starijim osoba persiram :slight_smile:

Sa vi prelazimo na Ti :slight_smile:

:slight_smile: dogovoreno

Dobrodošao na forum… Drago mi je da si instalirao linuxmint pored wina… Svaki početak je težak tu nema priče, mogu samo da ti kažem kao savet, čitaj forume, pitaj šta god ti nije jasno… vremenom ćeš sve manje pitati a sve više znati…

Dobrodošao… i ostao…

Bolje vas nasao… Mint mi je bio prva instalacija nekog OS koji nije u vlasnistvu Microsofta…iako sam nekih 19 god uz racunar nikada nisam imao potrebu( sem par “izleta” u Mac OS zbog posla) a ni vremena da se igram sa racunarom i da probam neki drugi OS. Sa druge strane, nikad se nisam “palio” na igrice (sem nekih browser strategija) tako da me taj deo nije sprecavao da se sada oprobam u necem novom. Windows ostaje na racunarima, za sada, jer sam uvek kupovao brendirane racunare uz koje se podrazumevano dobija neki Win :slight_smile:

pozz vi se vec isprricali dok sam ja uleteo sa dobrodoslicom :slight_smile:

Problem kod tih brendiranih racunara je sto ti daju najosnovniju verziju OS, znaci windows 7 home, i dobijes backup za podizanje, ali ti ga dobro naplate, 4-6.000 dinara te kosta vise ako kupis sa instlairanim windowsom… Bolje za tu razliku u novcu uzeti boji racunar, a instalirati linuks sami…

@bad63r
Hvala, pa malo smo tu da utrosimo vreme i da razmenimo po neku pametnu :slight_smile:
@urednik sreten
Zavisi gde kupujes, i sta kupujes… Ja sam imao par masina sa Home verzijom ali najcesce sam dobijao Pro verziju, limitiranu verziju MS Office, neki AV (najcesce Norton) sa licencom u duzini trajanja garancije za racunar. Ne znam kako je u Srbiji, odavno nisam kupovao racunar u nasoj zemlji. Pricam za racunare koje sam kupovao u Francuskoj i Nemackoj. Nekoliko puta sam proveravao cene bez OS i po tome je ispadalo da za neku doplatu od otprilike 100 € dobijam Win 7 Pro, Office i AV u vreme trajanja garancije. Garancija je 2 ili 3 godine, izuzeta je jedino baterija kojoj je garancija 1 godinu. Slazem se sa tobom da je moguce tih 100€ uloziti i u hardware samo sto postoji jedan mali problemcic. Meni konkretno treba Windows zbog posla. Sem toga, u Nemackoj je sada moguce sva dokumenta slati elektronskom postom(uz el. potpis, naravno) ali nece ni da pokusaju da ih otvore ako im MS Office “prijavi” da mora prepraviti dokument jer je doticni uradjen u Open ili LibreOffice . A koriscenje ilegalnog software-a je prevelik rizik. Kazne su astronomske a policija stvarno ozbiljno radi na pronalazenju svih “gresnik” sa crack-ovanim verzijama.

Zdravo brate, uzivaj na forumu :slight_smile: srdacna dobrodoslica od mene :slight_smile:

Pozdrav Ken i dobro nam došao u forum. Samo jedna napomena, kada nekom šalješ Libre/Open Office dokumenat slobodno ga eksportuj (izvezi) u Microsoft .doc ili .docx formatu ili ga eksportuj i pošalji u .pdf formatu kako ja volim da radim, jer ti drugi onda mogu da ceo tekst iskopiraju u bilo koji tekst editor. A i koliko znam i u Francuskoj i u Nemačkoj većina firmi pa čak i javne državne administracije su prešle na slobodna/otvorenog koda rešenja.

Hvala na dobrodoslici, Vlad… Znam za mogucnost export-a dokumenata ali postoji jedan problemcic. Program koji oni koriste za proveru validnosti dokumenata vidi da je radjena izmena. Na zalost, takav dokument ne prihvataju zbog straha od mogucih zloupotreba. Zasto, to ne znam. Znam da su mi poslali mail na jedan takav dokument koji je bio exportovan i da su mi naznacili da mora biti uradjen u MS Office. :S
Sto se tice slobodnog software u Francuskoj i Nemackoj cinjenica da se koristi u nekim pokrajinama ali samo za komunikaciju izmedju zaposlenih i za poslove koji su u potpunosti u nadleznosti pokrajine. Za sva dokumenta koja se traze na drzavnom nivou i dalje je neprikosnoven MS. U Francuskoj nemaju takav sistem “zastite” iz vrlo prostog razloga :)…zavrsavanje posla oko dokumentacije u elektronskoj formi je nesto sto postoji samo u teoriji. Veruj mi druze, ubrzo shvatis da sve sto si uradio u elektronskom formatu sluzi samo da potkrepi teoriju o tehnoloski razvijenoj zemlji. U praksi, sledi obavezna poseta svim institucijama i podnosenje bar jos nekoliko dokumenata na formularima koje moras da kupis.