Pracenje i nadzor mreze

Cao drugari :slight_smile:

evo mene opet sa nekim zanimljivim problemom, pa da malo prodiskutujemo o tome :slight_smile:

firma u kojoj radim je postavila jedan ‘‘simpatican’’ zahtjev pred mene,krajnje nepopularnu mjeru.

treba da kontrolisem komplet mrezu u sledecim segmentima:

• ko je trenutno nakacen na mrezu
  • IP,MAC i ostale generalije korisnika
  • koliki protok vuce - bandwidth
  • koje web stranice posjecuje
  • i sve ostalo sto se moze izvuci…

i naravno jedan jos vise simpatican zahtjev - da bude open source tj DZABA :aggressive:

jel mogu neki predlozi za te software,cisto da diskutujemo a i ja ako mognem da ispunim njihove zelje (j**o ih windows nece da plate licence i razni manageri koji ovo izmisljaju)

hvala durgari ,pozdrav iz kisne Banja Luke

Zahteve bi pokrio jedan ozbiljniji rutrer. Kako izlaze kompovi na net ?

nama internet u zgradu dolazi optikom (zakupljeni vod)

optika ulazi u media convertor (posto imamo jos nekih usluga od operatera) > ruter tp-lik koji drzi konekciju tj staticku IP adresu > a iz rutera se dalje djeli preko switcha i na Wi-fi pomocni ruter.

pretpostavljao sam ja da bi to mogao odraditi i malo bolji ruter od ovoga sto mi imamo. ali sefovi zele da se sve moze nekako graficki prikazati,da se mogu izvuci logovi itd.

u sustini imamo problem da masa radnika u isto vreme gleda neku vrstu HD steaminga i onda ometaju rad firme tj procesa koji zahtjevaju internet resurse…

ja sam gledao software zove se Nagios, ali on se placa. a njen konkurent Inciga mi je toatlno nejasna…
pa ako moze neka pomoc bio bih zahvalan. pozdrav :slight_smile:

Jasno mi je.

Aj sa mojim znanjem… loguj se na tp-link… pre toga dodeli svima u firmi fiksne IP adrese, odradi rezervaciju adresa u ruteru, ogranici bandwidth svima pojedinacno. Privremeno resenje.

uradjeno je to sve osim limitiranja bandwidth-a.

to nisma mogao da odradim iz tog razloga jer mi jedan server vise puta na dan pravi upload velike kolicine fajlova pa zauzme i do 70% resursa…tj vremenski sam ogranicen da on tu kolicinu podataka mora da podigne za neko vreme.

manje - vise uradio sam sve sto se za sada moze uraditi.

reci mi imas li predlog za firewall? mi trenitno imamo neki cisco ali dobili smo nalog da ne koristimo vise cisco i micro-tic opremu zbog mnogobrojnih propusta u izradi softwera.

ja sam nasao neki sonicwall izgleda pristojno.i pristojna mu je cijena…

Sve ovo sam i ja trazio i ni jedan program pod linuxom ne zadovoljava bas tvoje potrebe a ni moje…
Ja licno koristim DUDE mikrotikov jer su mi vecina servera mikrotik ali moze i sve ostalo da nadgleda ne samo mikrotikove… i naravno frendly pinger od kievicha…
Tu nekako imam najbolju vizualizaciju i nadgledanje u realnom vremenu a mogu i da na desni klik pingujem… trace… snmp… itd…
Kazu da sve ovo moze i nagios ali nikada nisam imao znanja ni volje da rucno ubacujem preko 500 uredjaja u njega i koliko sam pokusavao a pokusavao sam 7-8 puta…da ga konfigurisem,…uvek sam odustajao i vracao se dude-u…
Ako nadjes nesto ti nam javi ovde…

Pozdrav