Predstavljam Vam se...

Kao što je red, da Vam se predstavim.

Zovem se Petar Kozic. Radim kao linux sysadmin i pridružujem se ovoj odabranoj ekipi “Otvorenog razmišljanja” :slight_smile:

Očekujem lepo druženje i razmenu infomracija.

Dobrodošao s lepim okruženjem u ovo pravo okruženje,još da instaliraš TRIOS_Cinnamon, pa da te bog vidi :slight_smile:
Ih, ja mislio linux sysadmini koriste neku ozbiljniju/tešku distribuciju :smiley:

Pa vidi,
lepe i teske distribucije su nam na serverima. Nase okruzenje je sarenoliko sa akcentom na to da mora svasta da radi zarad testiranja i da je lako dostupno, a to je svakako za mene Cinnamon.

Barem ja tako gledam na to. :wink:

koliko imas radnog iskustva , u godinaama, u sistemskoj administraciji

Poslednjih godinu dana, aktivno svaki dan. To mi je posao, Ako pricamo samo o Linuxu.

Pretposlednje 2 godine sporadicno, na prethodnom poslu.
Inace Linux koristim zadnjih nesto vise od 5 godina.

Ukupno IT radno iskustvo 15 godina.

Koje operativne sisteme koristite, koji je tvoj omiljeni …

sta imas od formalnog obrazovanja …

Ovo je neko saslusanje, ja bih rekao … :slight_smile:

Salim se.

Koristim CentOS, Debian, Ubuntu 99%

Formalno obrazovanje elektrotehnicka skola.

Dobrodošao druže! :stuck_out_tongue: :cool:

Leskovac, kazes !
Ja sam Vlasotinacki zet :smiley: :stuck_out_tongue:

ma nikakvi saslusanje, samo , eto, to mi nekako interesantno da pitam …

jel koristite Winwos-e, BSD-e ili MacOS X Sersvere …

sta je presudno da bi se zaposlio u tvojoj bransi, diploma ili prakticno znanje …

Nista od toga ne koristimo kao servere.

Inace, u prethodnoj firmi sito i reseto sam prosao na windowsu, skoro 10 godina.
DHCP, Exchange, AD, itd…

Samo prakticno znanje. Ako pogledas, za Linux nemas formalno obrazovaje. Tako da samo znanje i praksa se racuna.
Opet i to zavisi od firme do firme.

Tako je, Leskovac, tj ja sam ti tačnije na pola puta Leskovac Vlasotince kod one petlje autoputa E75 ? znaš? :slight_smile:

Ajde malo off-topic.
Kako ne bih znao. Znas li tu kod petlje Lelu i Batu ?
Bata je sada mislim u Sloveniji vozi kamion.
:smiley:

Poslao sam ti PM da ne idemo off topic a naravno nastavljamo ovde što je vezano za temu… :slight_smile:

da li ti je shell scripting neophodan …

U principu jeste potreban ali ne i neophodan, ali za svaku ozbiljnu Linux system administraciju se podrazumeva da znas bar pisanje prostijih skripti.
Sada se vise koristi python i mislim da je odlican programski jezik. Trenutno ga ucim.
Mnogi software-i za Linux su pisani u njemu i onda ti je lakse da razvijas neke svoje pluginove, i da razumes na kraju krajeva kako funkcionise odredjenu software.

Pozdrav Petre i dobrodošao na FOSS :wink:

Šta terate na serverima odnosno jel aplikativni ili hw deo za testiranje, KVM/full virtualization ili nešto možda treće? :slight_smile:

Svasta, Vladimire. Ima i Whm cpanel aplikativnih. Proxmox KVM cluster. VPS aplikativnih sa Nginx. Od skora ELK stack. Sada polako uvodimo Ansible. Ranije je virtualizacija bila na open stack-u.

Dobrodošao na forum :slight_smile:

Sad sam hteo da te pitam jel terate Puppet kad mi reče da prelazite na Ansible, jel ima neki određen razlog obzirom da je Puppet, mercedes medju menadzerima, mada meni je i Salt super!

Otkud da ste sa OpenStack prešli na Proxmox… obično ljudi rade suprotno? :slight_smile: ELK ste mogli da terate i preko OpenStack-a to si verovatno i znao već.