Predstavljam Vam se...

e hvala bate i dobro nam dosao, kad smo te mi vec dobro nasli …

cu te cimam ja jos … za ovo malo sto mi odgovorio dosta naucio …

@Vladimir
Na proxmox smo presli iz razloga jer je jednostavan, neverovatno funkcionalan i lak za koriscenje. Mnostvo korisnih funkcija na jednostavan nacin. Pre mesec dana sam preselio ceo node na novi baremetal kao od sale bez jednog problema. OpenStack je mocan, slazem se ali je neverovatno glomazan i hardverski zahtevan.
Mozda je Puppet bolji, ali Ansible je ceo pisan na python-u. Vrlo jednostavan za koriscenje, veoma mocan, a ako se uzme u obzir da ga je kupio RedHat i da ce njihov GUI manager Tower postati open source, onda mislim da ne treba dalje komentarisati. Najveca prednost Ansible-a barem po meni je jednostavnost i lakoca ucenja.

@osx
Nije problem, tu sam pisi slobodno. Ono sto znam vrlo rado cu podeliti.

koliko dnevno potrosis vremena na ucenje novih stvari u vezi administracije, odakle ucis knjige , video tutoriali … , sta bi trebalo jos da covek
nauci da bi bio odlican sys admin

Moje misljenje je, da nista ne moze da te nauci administracija kao sto je to svakodnevni rad na istom i sretanje sa konkretnim problemima koje ne mozes sam da simuliras.
Naravno, to ne znaci da ne treba da ucis i da se pripremas. Naprotiv, sto vise znas lakse ces iste resiti.

Sve zavisi koliko posla imam. Svaki dan ako nista drugo procitam nesto novo ili pogledam neki video tutorial i sl. U glavnom u vreme kada nema tekucih poslova ili ucim nesto ili testiram nesto novo sto se pojavilo. Hvala bogu, imam resursa oko sebe pa imam gde i da testiram i isprobavam.

Ucim odakle stignem. Citam tutorijale, video treninge skidam sa torrenta i CBT Nugets-a. Sada trenutno usavrsavam Ansible i ucim Python. To mi je primarno.
Ne mogu ti precizno reci koliko vremena ode na to, ali to je stvarno relativna stvar. Nekada provedem 1-2h, nekada pola radnog vremena, a nekad ni minut. Razumes sta hocu da kazem.

Добродошао на форум и боље нас нашао.
Ја се овде искључујем :wink:

Ukoliko vam posao dozvoljava baremetal na udaljenoj lokaciji i ne zahteva fizičko prisustvo, cimni me pa ću ti pustiti link od jedne Rumunske firme koja ima najbolji odnos cene i kvaliteta upravo za baremetal, rade i po principu stastaviš im listu šta ti treba oni kupe i stave u svoj DC i dobiješ opseg i voziš, brzine su 10gpbs/uplink simetrično.

Pa ne znam kako ste ga vi koristili i za koju namenu (koliko klijenata pristupa, kakav apss se radi…) ali njegovi zahtevu su baš dosta labavi da ne kažem, nije zahtevan uopšte raspon od 2-8GB po neutronu je smešan imajući u vidu da se na baremetal (za današnje uslove) ne ide bez 128GB RAM-a, ali opet kažem sve zavisi od potreba kompanije i vaših potreba.

installguidearch-neutron-hw.png

Ako nije tajna kakva Vam je specifikacija servera jel neki custom ili brend tipa Dell, Sun, IBM…

Meni se već duže vreme dopada jedan Fujitsu koji dolazi u standardnoj ponudi Oracle-a, ima fantastičnu skalabilnost da se prilagodjava radu aplikacije i klijenta, medjutm cena mu je dosta visoka ~16.000€ lifetime, medjutim to je enterprise solucija gde ulazi i cena support-a (doduše samo prva godina), mada što kažu SPARC je SPARC i tu se priča završava :smiley:

Vidi, mi i koristimo baremetal masine od preko, Nemacki provajder. Milina raditi tako i ne isplati se kupovati svoju masinu, Lepo placas mesecno i kad se desi nesto, posaljes tiket i resena stvar. Recimo crkne disk u RAID-u, posaljes tiket i za deset minuta imas novi koji se vec rebuilduje.

Necu se praviti pametan za OpenStack jer sam iskreno sa njim malo radio i najmanje imam iskustva, tako da bi moje pisanje na tu temu bilo napamet.

Dell serveri su u pitanju. CPU 16x Xeon 2630, RAM 62GB, SSD diskovi.
Ima i drugacijih.

Te cene i ti serveri po meni mogu samo da opravdaju velike firme i zahtevni procesi. Ako ima novca treba uloziti u dobru opremu, ali i odrzavati istu ili menjati po isteku supporta u garancije. Radio sam sa mnooogo servera, i DC-a. Ako se to ne zameni kada treba, proda i rashoduje, ostaje ti velika investicija koja skuplja prasinu i ne sluzi nicemu.
U svakom slucaju, SPARC je odlicna stvar.

Lep serverčić, doduše ciklus mu je “end of life” prošle godine, ali je i dalje odličan što se tiče “cene/preformanse”.

Nego samo nemoj da mi kažeš da ste server uzeli kod onog prevaranta nemca Contabo sa WHT-a foruma što se reklamira? :slight_smile:

:slight_smile:
Nije Contabo, a da su losi jesu stvarno losi, provereno. Hetzner je.

Koristio jedno vreme pre nekoliko godina…užas, odnosno bar su tada takvi bili. Nemam želju ponovo da probam…

Nasa iskustva, perfektna sa njima.

Ok…rekoh, pre nekoliko godina…moguće da su se popravili od tada

Usput…koji fajl sistem koristite za storage?

Za koji me storage pitas ? Njihov CEPH koji ide uz paket ili ?

Mislio sam da imate neki ozbiljan storage zbog ovog dela poruke:

Recimo crkne disk u RAID-u, posaljes tiket i za deset minuta imas novi

Ako nemate poseban storage, nikom ništa, zaboravi da sam išta pitao :slight_smile:

Ne, nemamo.
RAID 10, zato kazem crkne disk, zamene i gotovo.