Preporučite dobar muzički album, kompilaciju, živi nastup

Da ne bude da samo filmovi i serije imaju temu za preporuku, evo teme i za muziku. Pošto već ima tema vezana za muziku gde se puštaju video linkovi sa YT, ova tema će samo biti preporuka za neko dobro muzičko izdanje sa linkovima ili slikom.

Cassandra Wilson - New Moon Daughter
Album je lagan, sa akustičnim žičanim instrumentima praćeni njenim sjajnim vokalom.
Produkcija je vrhunska, Blue Note Japan je izdavać. Moja lična preporuka za ovaj album.
Žanr: Vocal Jazz
Izdavač: Blue Note
Godina Izdanja: 1995

booklet1.jpg

front small.jpg

Sonny Rollins - Saxophone Colossus
Žanr: Cool Jazz
Izdavać: DCC Gold
Godina izdanja: 1956

Članovi kvarteta:
Sonny Rollins - tenor saksofon
Tommy Flanagan - klavir
Doug Watkins - bas
Max Roach - bubnjevi

Spada u lagane jazz albume, jedan od onih za noćno slušanje. Jako spori ritam, saksofon nežan i topao kroz ceo album. Max Roach na bubnjevima legenda Blue Note što se oseća kroz ceo ablum.
Soni je bio Blue Note izvođać, međutim ja sam izabrao ovo izdanje zbog kvalitetnije produkcije.

1.jpg

Pat Metheny - Bright Side Of Life
Žanr: Fusion Jazz
Izdavać: ECM 1073
S.P.A.R.S. Code: AAD
Godina izdanja: 1976

Ovo je ujedno i jedan od najprodavanijih ECM naslova, Metinijev možda i najbolji album.
Na albumu Pat Metheny svira 6-žićanu i 12-žičanu električnu gitaru.
Produkcija analogna AAD zašta se pobrinuo Nemački ECM

folder.jpg

Milt Jackson & Coleman Hawkins - Bean Bags
Žanr: Cool Jazz, Mainstream Jazz, Post Bop
Izdavać: Warner Bros Japan
Godina Izdanja: 1958

Dva velika majstora na jednom albumu. Milt Jackson iz Modern Jazz Quarteta i Coleman Hawkins. Nesvakidašnja kombinacija vibrofona i saksofona. Album za svaku pohvalu.
Japanci su se potrudili da to zvuči savršeno. Zaista su majstori produkcije. Ovaj album je originalno snimljen 1958. ali zvuči bolje od 90% albuma simljenih od 2000-te na ovamo.

Imam osećaj da ću samo ja da popunjavam ovu rubriku. Ali ne smeta možda neko nešto i pogleda od ovog svega pa reši da nabavi, presluša itd.

folder.jpg

The Oscar Peterson Trio - Night Train

Žanr: Mainstream Jazz
Izdavač: Verve
Godina izdanja: 1963
Produkcija i mastering: AAD
Poreklo diska: zapadna Nemačka

Jedan od najboljih njegovih albuma. Sjajan session u pratnji Ray Browna na basu.
Za sve ljubitelje laganog ponoćnog džeza obavezno štivo.

*Kod ovog izdanja dobro treba obratiti pažnju na izdanje jer samo originalno Verve izdanje ima jako lep prirodan zvuk, sve posle toga je sintetika razni remasteri i digipakovi koji ninašta ne zvuče.

Kod mnogih žanrova, pogotovo kod džeza važi staro pravilo što starije izdanje nađete to je originalnije i prirodnije, sve posle toga su neki pokušaji, ali zvučno su daleko ispod nivoa prvobitnog izdanja. Zato su najbolja izdanja ona iz 80-ih i 90-ih godina. Osim masteringa i kvalitet diskova je bio neuporedivo kvalitetniji tako da sve to utiče na zvuk.

Samo nastavi brate, ja ovu temu rado pratim, a verujem da nisam jedini. :wink: :slight_smile:

И ја, морам да пробам ово. Волим џез.

7561c52ae57ab54462e0ed0af9ee400c.jpg

Žanr: Jazz
Izdanje: Universal Records
Godina: 2008
Proizvodnja: EU

Njen drugi album. Spada u komercijalnije džez naslove, lagan jazz na klaviru i akustičnoj gitari prećen njenim fenomenalnim glasom. Jedna od mojih omiljneih novijih pevačica.

cover.jpg

Žanr: New Age
Izdavač: ECM 1951
Godina: April 2010
Poreklo izdanja. Nemačka

Akustični instrumentalni album. Steve Tibbetts svira nekoliko gitara, bazuki, klavir. Album ima samo akustične elemente uz pratnju jako puno udaraljki, gongova itd. Veoma zanimljiv album.
Produkcijski savršeno snimljen. Gitara je tako izbačena napred i tako prirodna da imate zaista osećaj da on svira ispred vas.
Sjajni ECM, to samo on može. Godinama slušam njihova izdanja i sve im se više divim. U životu nisam čuo klavir i gitaru tako jasno i prirodno kao na njihovim izdanjima.
Ovo spada u one albume koji su za slušanje i kojima moraš da se posvetiš, da pažljivo slušaš. Nije komercijalno, meni se lično mnogo dopada pa sam ga preporučio.

Kad smo već kod New Age naslova, jel si imao prilike da slušaš nešto od Enigme, Enye (Enya), Ere (Era) ili Deep Forest-a ?

Slušao sam ih sve, doduše na najobičnijoj mini liniji i mogu reći da mi leži ta vrsta muzike iako najviše preferiram hard rock :cvike:

Takođe mi je intaresantan rad Blacmore’s Night-a, pogodićeš i sam zašto.:smiley:

Kako da nisam slušao sam sve to. Zvuči sjajno sve. Mada ovo što sam postavio jeste New Age ali daleko je to od Enigme, Enya itd., manje je komercijalno.
Blackmore Night sam slušao, imam prva dva izdanja na disku. Sjajno je to u svakom pogledu i zvučno i kao muzika. Mada mislim da to nije New Age to je neki Celtic Folk ja mislim. Ali odlično je.
Ha ha, pa da zbog Purpla. Inače to mu je žena ta Irkinja što peva na albumima.

prev.jpg

Žanr: Akustični Blues
Godina izdanja: 2003
Izdavač: Chesky Records
Kataloški broj izdanja: JD246

Sara K. već neko vreme snima albume za Chesky Records, tako da je ovo kompilacija tih abluma.
Ovo izdanje spada u audiofilska izdanja zbog izuzetno kvalitetnog zvuka.
Muzika na disku je akustični blues, ima dosa slajda, a gals vuče malo na folk zbog čega je Sara i cenjena toliko.

Chesky Records je izuetno cenjena izdavačka kuća ima jako malo izdanja, većinom izdaju jazz i klasiku, ali ono što izdaju to je suvo zlato u pogledu zvuka. Osnovali su je dva brata David i Norman ludaci zaljubljeni u dobar zvuk. Ako čujete ovo izdanje značete o čemu pričam, produkcija je vanserijska.

GF_FRONT_edited.jpg

Žanr: Akustični Blues
Godina izdanja: 2011
Izdavač: MFSL

Prvi Keb’ Mo’ album koji je prvobitno izdao Američki Epic, ali ja sam se odlučio za *MFSL izdanje jer je zvučno daleko kvalitetniji.
Keb’ Mo’ svira akustični blues koji malo vuče na folk, pripada novoj generaciji blues izvođača.
Ovo mu je i najcenjeniji album ima dosta klasičnih blues numera, sve u svemu jako dobar album.

Dovoljno je reći da je ovo album koji je Martin Scorsese izabrao kad je pravio veliku ediciju bluesa pod nazivom Martin Scorsese Presents koja ima 12 albuma među njima je i Keb’ Mo’.

*O MFSL sam pričao izuzetna izdavačka kuća izdaje sve živo rok, blues, jazz, pop sve čega se dočepaju, u masteringu koriste tehniku pola brzine, pri čemu dobijaju jako kvalitetniji zvučni zapis. Rade isključivo analogna izdanja i spadaju u najbolje i najcenjenije izdavače.
Sve što rade rade u jako malim serijama, izuzetno su skupi diskovi su im po $100 svaki, ali ih je jako teško kupiti.

Front.png

Žanr: Latin Rok
Godina izdanja: 1972
Izdavač: MFSL
Produkcija: AAD
Poreklo diska: USA

Kritičari tvrde da je ovo jedan od najboljih Santaninih albuma u muzičkom pogledu. Potpuno nekomercijaalan album nema nijedan njegov poznat hit, ali je zato svirka odlična uz puno detalja i sa odličnom ritam sekcijom, ono što smo i navikli kod Santane.
Originalno izdanje je izdao CBS 1972 godine, ovo je reizdanje koje je uradio MFSL 2011. godine, koji je dosta poboljšan u odnosu na original izdanje.
Detalji su daleko izražajniji, doni opseg bas i bubanj se daleko bolje i šire čuju, visoki su precizniji. Kao i obično MFSL je uradio odličnu produkciju.
Vredi čuti ga, pogotovo ako volite ludačke Latino ritmove i zvuk Santanine gitare.

img368.jpg

Izvođač: Candye Kane
Naziv izdanja: Superhero
Žanr: Modern Electric Blues, Blues-Rock
Godina Izdanja: 2009
Izdavać: Delta Groove Music

Superhero je njen najbolji album, te godine proglašen za jedan od najboljih abluma godine.
Brz blues sa puno boogie ritmova, i njeg glas koji je zaista fenomenalan.
Spada u albume koji mogu uvek da se slušaju, brzi ritam, dubok i gromovit glas i puno dobre blues gitare.
Po kvalitetu produkcije album nije ništa posebno, prosečan je, ali je mzika fantastična. Kad sam ga prvi put čuo te 2009. godine brzo mi je postao jedan od omiljenih albuma, i dan danas ga slušam.

front.jpg

Izvošač: Stan Getz & Charlie Byrd
Izdanje: Jazz Samba
Žanr: Bossa Nova, Latin Jazz
Godina: 1994
Izdavač: DCC Inc.
Poreklo: USA

Čuveni bosa nova album poljskog tenor saksofoniste Stansilava Getzinskog i Brazilskog gitariste Charlie Byrda, koji je originalno izdao Verve 1962. godine.
Album je jako lagan i tih, lagan saksofon i akustična gitara uz dosta udaraljki i metlica.
Getz iako nije latino saksofonista izdao je jako puno latino albuma sa mnogim poznatim muzičarima tog žanra kao što su Joao Gilberto, Charlie Byrd, Luis Bonfa, Laurindo Almeida, Cal Tjader itd.

DCC je koristio originalnu Verve master traku i 94 ponovo izdao disk na 24-karatnom zlatnom disku.
DCC je izdavačka kuća iz Washington DC koja sva svoja izdanja izdaju isključivo na diskovima sa zlatnom podlogom koja omogućava laseru da preciznije čita disk, a kao rezultat dobija se jako kvalitetan zvuk.

front small.jpg

Izvožač: Stevie Wonder
Naziv izdanja: Innervisions
Žanr: Funk, Soul
Godina izdanja: 2012
Izdavač: Audio Fidelity
Izdanje: AFZ 086

Album je originalno izdat 1973 godine, Audio fideltiy ga je ponovo izdao 2012 sa poboljšanim zvukom na zlatnom disku.
Album je mešavina funka i soula sa relativno sporijim pesmama, nema gruvanja.

Audio Fidelity je još jedna od audiofilskih izdavačkih kuća koja izdaje samo na 24-karatnim zlatnim diskovima.
Zvučni zapisi su im vrhunski, veoma su cenjeni u svetu, nemaju puno izdanja, svega stotinak, ali ono što izdaju je sve High End.

front small.jpg

Izvodđać: Renaissance
Album: Scheherezade And Other Stories
Žanr: Progressive-Rock, Art-Rock
Godina izdanja: 2014
Kataloški Broj Izdanja: AFZ 183

[I]Kvalitetan progresive rok album poznate grupe Renaissance iz 70-ih godina. Svega 4 numere na albumu od kojih zadnja traje skoro pola sata, što je bilo karakteristično za progresivne bendove iz tog perioda.
Ne spada u agresivne progresive albume, album je dosta lagan, vuče dosta i na jazz rock. Dominira ritam sekcija praćena organom i dosta dobar ženski vokal.

Album je originalno izdat 1975. godine, Audio fidelity ga je ponovo izdao na 24-karatnom SACD disku 2014. godine, zadržao originalni zapis koji je u velikoj meri unapređen.
Ovo je audio lejer sa SACD diska koji radi normalno na svim CD plejerima.
Audio layer ima kao i svi standardni kompakt diskovi 44.1 MHz na 16 bita, dok SACD Hybrid layer ima 2.8224 MHz na 24 bita.[/I]

front small.jpg

Izvođač: Sarah McLachlan
Naziv albuma: Touch
Žanr: Folk-Rock, Rock
Godina izdanja: 2014
Kataloški broj izdanja: AFZ 141

Lagan rok album. Nekoliko akustičnih gitara, klavir i Sarin jako visoki glas i dosta pozadinskih vokala. Jako bogat zvuk i veoma prijatan za slušanje.
Produkcija je vanserijska, instrumenti su tako izbačeni, glas snimljen jako visoko.
Uživao sam slušajuči ovo izdanje iako nisam neki veliki ljubitelj folk roka.
Audio Fidelity je uspeo da snimi svaki detalj na albumu, prepun je detalja, zaista vanserijska produkcija.

folder.jpg

Izvođač; Art Taylor
Naziv izdanja: Taylor’s Wailers
Žanr: Mainstream Jazz
Godina izdanja: 1959
Izdavač: JVC K2
Poreklo izdanja: Japan

Fenomenalni jazz album u formi septeta Arthur Taylora.
Ovo je izdanje snimljeno davne 59. godine za Prestige Records koji su izdavali skoro većinu tadašnjih jazz izvođača.
JVC je uradio HD mastering i nedavno ga izdali kao K2 HD Japan Remaster.
Ovo zvuči tako dobro, takva prostornost na izdanju, širina zvučne slike, oduševila me produkcija.

Japanci su majstori produkcije, sve što izdaju to je jako visokog kvaliteta kao i sve ostalo što rade.
K2 su posebna izdanja koje je razvio JVC a odnosi se na poseban mastering gde se u postupku masteringa sve snima i proverava po više desetina puta gde se smanjuju i otklanjaju greške pri masteringu što na kraju drastično povećava kvalitet zvuka.
Pored toga sva izdanja su im 20-bitni Remasteri.
Naime, JVC je vršio ispitivanja i došao do zaključka da u masteringu ima jako puno grešaka koje ukoliko se otklone mogu da znatno unaprede kvalitet zvuka. Bili su aposlutno u pravu.
K2 pored XRCD spada u najcenjenija japanska audiofiska izdanja. Oba izdanja radi JVC.