Pretraga paketa putem terminala

Pre neki dan mi je zatrebalo i nadjoh resenje pa reko da podelim sa vama.

Recimo da vam zakaze vas graficki paket manager…synaptic nije u upotrebi a potrbni su vam neki programi i ne znate tacan naziv, ili pristupate nekom udaljenom racunaru,novi ste u Linux svetu a vas manager je zakazao i trebate na primer neki plejer za film … kako god.Pretragu paketa mozete vrsiti putem konzole

# apt-cache search player

izbacice vam povecu listu gotovo svih audio-video plejera

ili

# aptitude search ime programa

Instalaciju bi trebalo da znate kako da uradite

:wink:

Sledeći korak bi npr. bilo pravljenje alias-a.
Npr. kopaj
u .bashrc dokumentu (skriven je u /home fascikli) dodate liniju:

alias kopaj='sudo apt-cache search'

I od tada, kada želite da tražite neku aplikaciju, samo otvorite terminal i kucate

kopaj IME_PROGRAMA

A može da se napiše tj doda ime “nadji” :slight_smile:

Bravo momci, ovakvi postovi i teme nam trebaju :wink: :slight_smile: :slight_smile:

Ma može šta 'oćeš :slight_smile:
Meni stoji pretraga… A ovo, za kopaj, sam negde naleteo (ne znam gde) pa mi se učinilo zanimljivim… :wink:

Mogu naravno i aliasi da dodju u obzir, ali prvo se mora znati koja je tacno komanda, ja sam zbog tih aliasa zaboravio kako se azurira sistem na jednom distro-u…kao i sve ostalo

Kod mene je fora što imam Kmint i Ubuntu (unity). Ubuntu više koristim za testiranja i iživljavanje (zbog bloga koji vodim). Aliase pišem u Kmint-u, a u Ubuntu ne, pa tako nikako ne mogu da zaboravim :wink:

odlicno uputstvo…

ide u gedit da se ne zaboravi…

Mora li sudo za pretragu?

He he he, ne mora :wink:

Ma pitam zato što ne znam. :slight_smile: Hvala :slight_smile:

Me ne, fora je što sam i ja napisao gore sa sudo :wink:

To me još po malo buni, što nisam sigurna kada treba da koristim sudo, a kada ne. Iskreno, ne bih još stavljala te skraćene komande u .bashrc baš zato što nisam skroz upoznata sa njima. A pitam da bih naučila :slight_smile:

Barem je lako da znaš kada treba koristiti sudo…

…kada ti kaže da nemaš ovlašćenja :wink:

Istina, ali nije ni tu uvek sudo rešenje. Koliko sam se samo mlatila sa onim particijama, a na kraju je rešenje bilo u UUID i fstabu :wink: Ups, za fstab mi je trebao sudo. U pravu si :slight_smile: