Preusmeravanje audio sistema u Linuxu

Za ovaj tutorijal posebna zahvalinica ide našem kolegi @[size=12pt]nikolja[/size] koji mi je ovo znanje preneo, a ja imala dovoljno volje da ga zapišem i prenesem svima ostalima.

Program se zove HDA Jack Retask, možete ga preuzeti [b]ovde[/b].

Pošto ste preuzeli .deb paket, isti instalirate komandom

sudo dpkg -i /putanja/do/paketa.deb

Može se desiti da vam sudo nije potreban, u mom konkretnom slučaju je tražen.

Pređite u .pusle direktorijum

cd /.pulse/

katujte fajl client.conf

cat client.conf

i sačuvajte ga negde na sigurno. U mom slučaju ovaj fajl nije postojao, ali vi prvo proverite kod sebe.

Ugasite sve programe koji koriste zvuk (Pidgin, Skype, Thunderbird, XChat, svi muzički plejeri, Mozilla itd…). Ugasite jednostavno sve što softverski može biti povezano sa zvukom

Potom kucajte

killall pulseaudio

dok vam ne ispiše

no process found

Sada samo ugasili pulseaudio na računaru i možemo da pristupimo podešavanjima.

Program pokrećete komandom

hda-jack-retask

Otvoriće vam se sledeći izbornik
[attach=1]

U samom vrhu prozora imate izbornik zvučne kartice. Tu bi već tebalo da piše koja je vaša zvučna kartica. Ukoliko ih imate više, imate opciju da svaku od njih posebno konfigurišete.

Takođe vidite koji su vam dostupni ulazi/izlazi i putem ovog izbornika im možete promeniti svrhu i namenu - izlaz u ulaz i obrnuto.

Čekirajte u gornjem desnom uglu opciju Advanced override
[attach=2]

U nastavku ću opisati proces svog podešavanja, ali već i sami vidite da su vam otvorena vrata beskrajnih mogućnosti podešavanja.

Želela sam da osposobim ulaz koji je pod Linuxom bio neupotrebljiv. U pitanju je ulaz koji je uglavnom svetlo plave boje i kod mene je označen kao Line in/Surround.

U izborniku pod Blue Line in, Rear side čekirala sam prvo Override, iz padajućeg menija Device izabrala sam Line out (Back). Podešavanja su istovetna onima za Green Line out jer sam od tog ulaza želela da napravim izlaz.

U gornjem desnom uglu čekirala sam opciju Set model = auto.
[attach=3]

U donjem desnom uglu kliknite Set as boot device
[attach=4]

Zatim Apply now
[attach=5]

Može se desiti da će vam ispisati sledeću grešku
[attach=6]

Budite svesni da je program u razvnojnoj fazi pa su ovakvi manji bagovi mogući.

Restartujte sistem i proverite da li su prihvaćene izmene tako što ćete pokrenuti bilo koji program za puštanje zvuka i proveriti da li svi uređaji rade.

Može se desiti da ćete posle restarta morati da podesite mikrofon. U mom slučaju koristim Alsa mixer i pod tabom Options bilo je neophodno postaviti Rear Mic.

Kod mene je do danas neupotrebljiv ulaz, postao i te kako upotrebljiv izlaz. Oslobodila sam se audio adaptera i sa velikim zadovoljstvom koristim oba svoja zvučna uređaja - slušalice i 2.1 zvučnike.

Još jedan od programa putem koga možete podesiti audio ulaze/izalze je
HDA Analyzer koji moežete preuzeti [b]ovde[/b].
Odlično uputstvo za konfigurisanje istog možete pogledati na ovom [b]linku[/b].

[size=12pt]Uživajte u svim mogućnostima koje vam vaš GNU/Linux sistem pruža![/size]

Lepo, kvalitetno napisano, potpuno razumljivo. Svaka čast na trudu da ispišeš tekst i volji da nova saznanja podeliš sa drugima :frowning:

:slight_smile:

Oj, blue, konačno i nešto za sebe da uradiš :frowning:
Za one koji ne znaju, koleginica dugo vodi bitku sa ovim problemom… :slight_smile:

Vala kolega, baš konačno. Ali protivnik je danas časno pao na kolena :slight_smile:

Dopunio bi ovo uputsvo sa nekim napomenama :slight_smile:

Sve sto je koleginica radila odnosi se samo na zvucne kartice koje podrzavaju HDA (High Definition Audio)
Da vidite koju karticu i chipset imate startujte

alsamixer

Tu se lepo vidi koja je audio kartica i koji chip na njoj.

Sad kad znate ovaj podatak dilemu da li ta kartica podrzava HDA mozete razresiti odlaskom na stranicu proizvodjaca, citanjem uputstva od MB ako ga imate
(integrisana kartica na MB) , citanjem uputstva ako ga imate (neintegrisana kartica).

Kucanjem ove komade u terminalu mozete takodjer po ucitanim modulima videti da li kartica podrzava HDA

lsmod | grep -e hda -e snd

Aku u izlistanim modulima nigde ne postoji HDA u delu imena onda ne pokusavajte da primenite metodu kojom je koleginica @Icy_blue resila svoj problem.
primer sa hda:

snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel,snd_hda

Ako kartica podrzava HDA onda treba ubiti pulseaudio sto je ponekad Mision imposible
Potrebno je editovati file

sudo gedit  /etc/pulse/client.conf

zameniti liniju

; autospawn = yes

sa

; autospawn = no

Restart

Pokusati iz terminala ubiti pulse audio kako je koleginica opisala ja sam 100x pokusao
Ako ne uspete onda treba editovati

sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf

zameniti liniju

; allow-module-loading = yes

sa

; allow-module-loading = no
opet pokusati vise puta ubijanje pusleaudia kako je opisano
ako ne uspe, uci u root terminal i iz njega je kilnuti pulseaudio, meni je jedino tako uspelo iz 3x kucanja komande
Kad posle visestrukog kucanja

killall pulseaudio

dobijete poruku

no process found

Sada se moze startovati

hda-jack-retask

Ako vam se pojavi ova slika, to znaci ili da niste ubili pulseaudio ili da vasa kartica ne podrzava HDA
http://img7.imagebanana.com/img/g26qlxh2/Screenshotat20120418180431.png

Ako je sve OK pojavice se slika koju je koleginica postovala
http://forum.mint-srbija.com/index.php?action=dlattach;topic=585.0;attach=710;image

linija:

cat client.conf > client.conf.old 

ubrzava proces sacuvavanja.

poz svima :slight_smile:

Kad me covek vuce za jezik, Savet je ok ali taj fajl ne postoji na toj strukturi a i brzina u ovom slucaju nije bitna. Koleginica ima MATE okruzenje a ja Cinnamon i na

cd /.pulse/
cat client.conf

taj file ne postoji.
Zasto ne postoji? Najverovatnije jer je to sistemski fajl i koliko logicki zakljucujem ako imas vise usera ne moze jedan voziti pulse a drugi alsu, te se postavke ucitavaju kod podizanja sistema
Kad se uradi logout i loguje kao drugi user nema ponovnog podizanja sistema niti restarta. :slight_smile:
Ako gresim neka me neko od iskusnijih slobodno ispravi.
Mislim da bi dobar savet bio kako uopste efikasno i brzo ubiti pusle ako se radi preusmeravanje :frowning: