Problem oko Samba servera

Imam problem oko instalacije i podesavanja Samba servera u Debian Jessie. Pratio sam uputstvo sa Debian Wiki ali nikako nisam mogao da pristupim Windows particiji koju serujem na drugom racunaru. Onda sam resio da sve ponovim iz pocetka. Obrisao sam sve pakete koji su se instalirali sa Sambom, u /etc/ sam obrisao komplet samba folder, i u /etc/init.d dva fajla sto su nosila naziv samba. I sada uvek prilikom instalacije dobijam sledecu gresku

Setting up samba (2:4.2.14+dfsg-0+deb8u2) ... Job for smbd.service failed. See 'systemctl status smbd.service' and 'journalctl -xn' for details. invoke-rc.d: initscript smbd, action "start" failed. dpkg: error processing package samba (--configure): subprocess installed post-installation script returned error exit status 1 Errors were encountered while processing: samba E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1

Kada kucam systemctl status smbd.service

[CODE]● smbd.service - LSB: start Samba SMB/CIFS daemon (smbd)
Loaded: loaded (/etc/init.d/smbd)
Active: failed (Result: exit-code) since Sun 2017-01-29 12:45:30 CET; 16min ago
Process: 12396 ExecStart=/etc/init.d/smbd start (code=exited, status=1/FAILURE)

Jan 29 12:45:30 Amd-Athlon systemd[1]: Starting LSB: start Samba SMB/CIFS d…
Jan 29 12:45:30 Amd-Athlon smbd[12396]: Starting SMB/CIFS daemon: smbd failed!
Jan 29 12:45:30 Amd-Athlon systemd[1]: smbd.service: control process exited…=1
Jan 29 12:45:30 Amd-Athlon systemd[1]: Failed to start LSB: start Samba SMB…).
Jan 29 12:45:30 Amd-Athlon systemd[1]: Unit smbd.service entered failed state.
Jan 29 12:56:35 Amd-Athlon systemd[1]: Unit smbd.service cannot be reloaded…e.
Hint: Some lines were ellipsized, use -l to show in full.
[/CODE]

za journalctl -xn

Jan 29 12:56:35 Amd-Athlon systemd[1]: Unit smbd.service cannot be reloaded because it is inactive. Jan 29 12:56:36 Amd-Athlon dhclient[1692]: bound to 192.168.0.11 -- renewal in 1633 seconds. Jan 29 13:01:11 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:01:16 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:01:22 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:01:34 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:01:48 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:02:02 Amd-Athlon dhclient[1792]: DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval Jan 29 13:02:12 Amd-Athlon dhclient[1792]: No DHCPOFFERS received. Jan 29 13:02:12 Amd-Athlon dhclient[1792]: No working leases in persistent database - sleeping.

Ne znam vise sta da radim i odakle da pocnem

Brate mili, na taj Debian “Jessie” nemo’s ni drajver instalirati, a kamoli sta drugo jbt, beda jedna od sistema. Kida mi nerve moje od jutros, toliko snazno, da mi se evo ogadio Linux (koji puno volim) za ceo zivot! :mad:

A, ova moja (glupaca, zena) hoce bas njega, hoce bas Debian i nista drugo, jer ga jedna njena drugarica ima, pa da budu zajedno u fazonu, strasno bree!

Bez ikakve uvrede, ali verujem da ce neko kompetetniji dati bolji odgovor. Pre Debiana sam imao Manjaro instaliran. Podesio 99% stvari medju njima i Samba server. Skoro poceo da se kunem u njega, i onda sam resio da instaliram Audacious. Instalacija je protekla da sam dobio gomilu gresaka i na kraju program nisam mogao ni da pokrenem, najobicniji program za slusanje muzike. Na ovom frankenstajnu od racunara Debian leti i sve radi odlicno, jedino me Samba zeza. Cak i Wifi usb koji sam kupio preko Aliexpress-a radi dobro uz instalaciju realtek-firmware paketa, za razliku od Lubuntu-a i Peppermint-a gde mi je signal bio ocajan ili ga uopste nije bilo. Koristim open source drajvere i nemam nikakve probleme.

Ma, taj nemoz’ da radi kako treba ni na “proprietary” driver-u, a kamoli na tom “open-source”, a to je zato sto je taj sistem jedno neopevano smece, koje ne vredi ni “pisljive lule duvana”, suzdrzacu se (jedva, s naporom) da ne upotrebim neki jos prostiji izraz!

Problem je resen. Naime u folderu /etc/init.d mi je ostalo smbd i nmbd.
Odradio komandu

/etc/init.d/ smbd stop /etc/init.d/ nmbd stop
i obrisao ih u gore spomenutom folderu. Na kraju instalacija protekla bez problema. Ovaj put koristio sam Wiki sa Manjaro wiki stranice i podesio Sambu bez problema. Na kraju mi je ostalo da instaliram jos dva paketa gvfs-backedns i gvfs-bin, kako bih mogao iz Thunar-a pristupiti serovanoj particiji

@muzicar
:up:

Lepo što tvoja žena ima preferirani distro.
Intaliraj joj TRIOS i to je Debian ispod haube, he he…

Problem sa Debian-om je što im nisu uvek najbolja upustva koje nalaziš na njihovim zvaničnim stranicama. Ili podrazumevaju da si malo upućeniji pa kapiraš i ono što piše ‘između redova’ ili su pak zastarela, tj. važe za neku stariju verziju, ali ti ne provališ to dok ne pročitaš na dnu kada je zadnji put editovana strana.

Ja sam Sambu podesila na osnovu uputstva za Ubuntu posle mnogosatnog ples-maratona :smiley:

@Јоце

Ako ti ne ide instalacija Debia-a, bolje odustani na vreme. Kome treba, a spreman je da malo uloži vreme u istraživanje rešenja kojih na netu ima neograničeno, nek se potrudi sam.

…a ja se suzdržavam da tebi ne uvedem moderaciju svih postova, tema i odgovara (što uključuje i pisanje po četu), jer si prešao svaku meru.

U redu, ne svidja ti se Debian, ali nije u redu da mi svi trpimo ovde na forumu tvoje izlive besa proizašle iz toga što ti nisi u stanju da podesiš neke stvari kako treba na tom sistemu i što ne razumeš kako neke stvari na linuxu funkcionišu. Ukoliko nemaš pojma kako da podesiš nešto, ti pitaj, nemoj trolovati temu. Počeo si ozbiljno da srozavaš kvalitet diskusije svojim besimslenim postovima ideš od teme do teme i pišeš nebuloze.

Ili se dovedi u red ili traži drugi forum ja ne znam šta drugo da ti kažem.

Na ovu poruku nemoj odgovarati i smatraj je poslednjim upozorenjem pred uvođenje moderacije postova jer ozbiljno kršiš pravilnik foruma:

1.4 - Nemojte TROLL-ovati
[LIST]
[]Trolovanje se sastoji od nekonstruktivnih poruka, ironičnih komentara i upadima u diskusiju koji za osnovu imaju jedino da autoru trolovanja bude zanimljivo i zabavno.
[
]Izbegavajte poruke tipa +1, prazna poruke ili poruke kojima ponovo skrećete pažnju na Vašu temu, a da ništa novo tom porukom ne doprinesete rešenju.
[*]Izbegavajte postavljanje nekoliko poruka za redom.
[/LIST]