Problem posle prvog podizanja sistema = crni ekran i mis =

Problem posle prvog podizanja sistema = crni ekran =

Instalacija protekla bez problema. Resetovao racunar, podigao se sistem i sve uredu.
Ali sledece podizanje sistema, sve komponente se ucitaju i podigne, kada treba da pokaze radnu povrsinu samo crni ekran i kursort misa (strelica). Od radne povrsine ni traba ni glasa sem crnog ekrana i misa koji moze da se pomera.

Probala sam da instalira po drugi put sistem, jer sam jednom nadogradila programe pa sam pomislila da je zbog toga, ali i posle ciste instalacije sistema, jednog reseta i jednog paljenja racunara ista prica. Crni ekran i mis.

Kako ovo resiti?

Koji sistem?
Koju grafičku imaš?
Ovo mi liči na potrebuda se pre podizanja da kernelu parametar -nomodeset
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

E, da i:
Dobro nam došla!

Sistem je mint 15, a graficka Asus eax 1650 silent /htd/256m/a.

Mislim da nije to u pitanju ali probacu veceras, sobzirom da kada se sistem instalira, podesim lozinuk za wifi, resetujem racunar i racunar radi.
Kada ugasim racunar i ponovo upalim, sistem se dize regularnim tokom i kada dodje na zadnji ekrad podizanja na kome graficki prikazuje podizanje komponenti kad zavrsi tu opciju ekran se lagana zamraci do crnila i samo je mis aktivan.
Na control+esc izbacuje ekran podignutih procesa, na promenu radne povrsine prikazuje samo u centru graficki kvadrat ali sve je crno sem misa koji se krece po povrsini.

Zasto se greska javlja tek na drugom gasenju sistema a ne i na prvom ? Negde postoji problem ali nemogu da ga resim.

Jel imaš konzolu?
TJ. da li možeš da koristiš terminal (Ctrl+Alt+F1)?

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/842
Još nešto, da li si sigurna da je disk dobro narezan ili .iso skinut.
Preporuka da .iso kad god možete skidate preko torrent-a, + piši briši dvd i eto radosti.

Ako možeš da kotistiš terminal probaj sledeće:
$ dmesg
pokazaće neku grešku
možda nije loše loše da odradiš i ovo

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get upgrade

[ctrl][alt][F7] da se vratiš u graf okruženje.

Nije do toga. Opet sam podigla sistem, sve je radilo 1 dan i opet isto.
Kada sam usla u listu aktivnih programa tu je u spisku nedosatajalo graficko okruzenje.
Sto znafi da se graficko okruzenje nije podiglo.
Kako se prko terminala resetuje i ponovo pokrece graficko okruzenje (komanda) ?
U nekim starijim verzijama kada sam pre radila bila je to komanda startX ali sada nije, da li neko mozda zna?
I kako to da samo od sebe puca grafisko okruzenje?

$ startx
je ok i sada, za restart jedna od ovih komandi:

sudo restart lightdm

sudo restart gdm

sudo restart kdm

Hm?..kako si u terminalu ušla u listu aktivnih programa?

Probaj ovo :
$
sudo apt-get remove mdm
sudo apt-get install mdm

A pogledaj posle ovo ako nisi sredila:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=122257

Olja, da li nešto instaliraš od programa kada podigneš prvi put sistem kao i to koju temu koristiš!?

Ako ti se miš pokazuje, tj strelica od miša onda je Xorg aktivan nije grafičko okruženje palo!? Da nemaš grafičko okruženje sistem bi te automatski izbacilo u konzolni mod…

Preko ctrl+esc
Otvaram listu aktivnih procesa. Evo slike:

linux-mint-ekran.jpg

Kao sto vidite pozadina je crna, a preko precica na tastaturi mogu da pozovem aktivne procese.
Na precice preko tastature za pozivanje menija ne reaguje.

Hehe…zanimljivo korisničko ime za Olju…lazar :smiley:

Zato sto je to racunar za klinca.

Ok, ok…NHF :slight_smile:

Ako nije tajna, koliko klinac ima godina?

Ajde da citiram samog sebe jer izgleda da nisi pročitala…

Nista dopunsko od programa sem onog sto dolazi u osnovnom paketu na intalicionoj verziji. Koristim osnovnu temu.
Nema pravila kada se to desi. Iz tog razloga vise nisam hteda da instaliram nista nego da utvrdim razlog ove pojave.

Ako negresim, kod poslednjeg crnog ekrana promenila sam rezoluciju ekrana za jednu vecu od automatskog prepoznavanja, Rezoluciju je prihvatio i tako sam radila. Mislim da je na sledecem dizanju izbacio crni ekran.

Zbog ove “pojave”, gledam da posle bilo koje promene ako uradim obavezno resetujem racunar i proverim da li je sve u redu da bi na taj nacin utvrdila razlog.

Ja sam imao neke probleme sa rezolucijom na nekom Mintu, ali se ne sećam da su se tako manifestovali. Možda ima problem da ukači neku nestandardnu rezoluciju.

pogledaj ovo:
http://community.linuxmint.com/tutorial/view/877

Jel si probala neku drugu verziju Minta i okruženja!?