Problem sa drajverima za grafiku

Pozdrav svima,

koristim ubuntu 17.04 imam problema sa grafickom karticom na laptopu Lenovo g50-80.
Laptop ima integrisanu intelovu grafiku intelhd440 koju automatski postavi za koriscenje, takodje ima i graficku karticu AMD Radeon R5 M330, za koju nemam drajvere niti mogu da je osposobim.
Zamolio bih vas za pomoc,

Unapred zahvalan.

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)

sudo lshw -C video
  *-display                 
       description: VGA compatible controller
       product: Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: [email protected]:00:02.0
       version: 0b
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:47 memory:c0000000-c03fffff memory:b0000000-bfffffff ioport:5000(size=64) memory:c0000-dffff
  *-display
       description: Display controller
       product: Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430]
       vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       bus info: [email protected]:04:00.0
       version: 83
       width: 64 bits

Што се тиче Ubuntu-а, мислим да ти је једина опција да инсталираш 14.04.

Jedino da negde potražiš uputstvo kako se namešta AMD switchable graphics na ubuntu. Na linuxu se generalno koristi PRIME tako što skriptom određuješ koja aplikacija će koristiti diskretnu grafičku. Mislim da si u prednosti jer se opensource drajver već nalazi u kernelu tako da ne moraš da se zlopatiš sa nekim kompajliranjima i sl, i sasvim pristojno radi. Ja bih na tvom mestu skroz isključio tu AMD karticu da uštedim bateriju. Ok može da se izvuče koji frejm više ako igraš neku igru, ali ionako se na njoj nećeš naigrati a u svakodnevnom radu bar meni je cilj da imam što veću autonomiju.

Meni je najveci problem sto nece da rade 4k video sa youtuba, koci, secka. Igrice i ne igram.

Осим ако немаш 4K екран, нема ни сврхе да пушташ 4K видео. Не добијаш тиме ништа.
А оно што каже @Hatori за switchable graphics, требало би да имаш подешавање за то у BIOS-у.

Imam 4k tv, bas zbog toga i gledam da to sredim. Podeseno mi je u biosu da mogu da menjam graficku, ali kada podignem sistem ne znam kako, gledacu da instaliram 14.04.5. pa da vidim da li tu ima drajverere i radi kako valja.

Čak i da sve proradi kako treba ostaje problem kako preneti sliku na TV. Ako je HDMI 1.4 bićeš ograničen na 25fps i 8bit paletu boja, pod uslovom da izlazi nisu prikačeni na intelovu integrušu kao što obično biva.

Imam i ja problem. koristim linux mint 18. Crkla mi graficka i majstor stavio novu msi rodeonR5 230. Instalirao driver amd catlyst 15,9 iz 2015 god i cinamon daje obavesyenje da je iskljucio ubrzanje zbog rada CPU. Ponovo instalirao mint 18 i graficka radi ali slabo. Instaliranii su neki alternatvni drajveri.Sya je PRIME, u synaptiku sam pronasao da je intalirana N-vidia prime a kartica je rodeon ati