Problem sa drajverima

Evo ovako, imam graficku radeon hd 4670, instalirao sam Debian 8 (cd instalacija xfce okruzenje) ona je normalno protekla, nikakve greske. Kada sam upalio komp prvi put posle instalacije pri paljenju je pominjao da je los firmware za graficku karticu i da je nepodrzano, ne secam se tacne poruke. Kada se pokrenu xfce primecuje sa da su drajveri zeznuti malo mutnija slika, losa rezoulicija, sve cudno. Konsultovao sam debian wiki https://wiki.debian.org/ATIProprietary nisam upseo jer pise da fgrlx ne podrzava vise moju graficku (svejdno sam ga kasnije instalirao jer nije hteo update da uradi bez toga) i kada je radio update izbacio je ova upozorenja :

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168g-3.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168g-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8106e-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8106e-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8411-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8411-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8402-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168f-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168f-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8105e-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-3.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-1.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168d-2.fw for module r8169 W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168d-1.fw for module r8169
E sad ovo nisam resio, ne znam sta da radim, sta treba da se instalira, elemnatry, mint su radili okej pa mi je cudno da debian nece a oni zasnovani na njemu :stuck_out_tongue: inace jos jedna cudna stvar kada kucam u serach na yt ne prikazuje slova a unosi ih i radi pretragu okej o.O

Kolko vidim ovi firmware-i su za RealTek RTL-8169 Gigabit Ethernet driver. Imas ih ovde.

@search
Vjerovatno koristis dark temu a nisi prilagodio browser.

Jok i dalje nista, ja sam instalirao firmware-linux-nonfree gde pise da se nalaze ethernet drajveri ali kaze da je vec instalirano. A kako ethernet zeza ako je graficki problem, zar ethernet nije za net? E a sada radi search na yt normalno, nije do dark teme, obican firefox je bio, svez, moguce da je bag neki trenutni bio.

Posto ne koristim ne mogu ti nista detaljno reci.
Ali mislim da trebas downgrade na [SIZE=3]AMD Catalyst Legacy 13.1[/SIZE]

gagi hvala na pomoci, nije radilo xD ali svejedno hvala naucih nesto o firmware-u. Sada sam instalirao ubuntu jer mi je trebao ps za nesto, a i treba mi nesto sto ce samo da radi bez da se petljam puno jer vezbam programiranje, sa ovim jacim distribucijama cu se igrati u vbox xD

:up:
Sad mozes provjerit koji drajver koristis i config fajlove da znas za ubuduce. :slight_smile:

@kaps
HD4xxx serija i starije su nepodržane od strane fglrx drajvera, sem u legacy verziji koju nemaš u Debian repou ( ostaje ti samo ručna instalacija sa AMD sajta ).
No, ako ne igraš igrice, open source drajver je i više nego dobar. Samo ti fali firmware:

sudo apt-get install firmware-linux-nonfree

I za Realtek mrežnu:

sudo apt-get install firmware-realtek

Usput, postoje i ISO-i koji već sadrže firmware kao i non-free drajvere, sa kojima bi trebalo sve da ti radi “out-of-the-box”. :wink:
http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

Da se nadovezem na temu sa pitanjem.
Instalirah danas ATI 7770, predhodna he ATI 4850. Samo sam zamenio, upalio Mint i otisao u Driver Manager i tamo izabrao fglrx i pise da je verzija 2:15.200-0ubuntu0.3
Da li su to, kako da kazem, bolji drajveri xserver-xorg koji su opensource, mislim?
I da li se sa ovu graficku mozda preporucuju drajveri sa AMD sajta?

Isporbao bih i neku igricu sa STEAM-a, sto da ne, da vidim kako sve to sljaka pod Mintom.

Po kvalitetu su manje-više isti, zavisi od verzije, grafičke, sistema… Free drajver je u poslednje vreme poboljšan značajno, dok Catalyst (fglrx*) varira od verzije do verzije. :slight_smile:

Najviše se razlikuju u performansama. Uglavnom je fglrx brži u igrama, mada ga i free drajver ponegde “dobije”. Tako da, ako ti treba za igre = fglrx iz repoa.
A ako bi baš da cediš performanse i koristiš “bleeding edge” drajver, onda idi na najnoviju verziju sa sajta. :slight_smile:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=radeon-march-31&num=3

[SIZE=3]*fglrx = “FireGL and Radeon for X”[/SIZE]

Hvala na odgovoru, Filipe :slight_smile:
Znaci ovako kako sam selektovao fglrx drajvere is control panela je sasvim ok? ne moram nista dodatno instalirati ili podesavati?

Nope, to je to. :slight_smile: