Problem sa instalacijom više Distro-a (Mint, Ubuntu, Fedora)

Pozdrav svima,
nov sam u zajednici. Početnik u upotrebi Linux OS-a. Developer sam.

// u startu se izvinjavam ako slična tema već postoji ili ako sam je postavio na pogrešno mesto

Imam problema sa instalacijom Linux Mint distribucije, ali takođe i Ubuntu i Fedora distribucije (+ verovatno bilo koje distribucije), koje sam takođe pokušao da nabacim na laptop Asus FX553V, koji već ima instaliran Windows 10.

1. Moram da priznam da prvi put vidim ovakav BIOS. (raniji karakterni modovi su mi mnogo više odgovorali u smislu snalaženja i opcija)

2. Uradio sam sledeće: isključio fast boot u Win 10, disable-ovao secure bios, postavio da mi se boot-uje sa flash-a za sve 3 distribucije i nakon 2-3 sata čekanja za svaku na SATA HDD-u, jednostavno se ništa ne dešava. Prikazuju mi se ekrani za učitavanje i to je to.

3. koristio 2 različite USB flash memorije i 3 programa za kreiranje: Rufus, Linux Live i ovaj fedora-in

Slike: u prilogu.

Nešto ne radim kako treba, a ne mogu da ustanovim šta. Pomozite ako možete.

pozdrav,
SV

@Slavimir To je UEFI BIOS i ja ga mrzim, baš zato što sam naviko na klasiku.

@Slavimir
Dobrodošao na forum :slight_smile:
Mislim da je problem u opciji CSM suport u biosu (slika bios_2)…probaj da postaviš tu opciju na disable, pa zatim da podigneš neki live linux…

Probao Dragane, ne funkcionise.

Dobro došao na forum i u linux svet

@Slavimir problem prilikom instalacije prave slobodni grafički drajver pošto još uvek nije napisan za tu generaciju grafičkih čipova, no za to ima rešenje
Pogledaj na Installing Ubuntu In Latest Asus Rog PCs kako da rešiš problem sa instalacijom Ubuntu
Ako ne pomogne gornji link Graphics driver issue on Asus FX553VD and Kubuntu 17.10
Dodatak
Za Linux mint Booting Linux 18 from a USB stick with nvidia card [SOLVED] - Linux Mint Forums

Da proba trios?

Moj predlog je da proba Manjaro, zato što sam 10000% siguran da kad se pali ima opciju boot with propertiary Nvidia drivers.

Da, Manjaro ekipa je to vrlo pametno odradila dodavši opciju da se i live sistem može podići i sa non-free video drajverima.
VirtualBox_Manjaro-test1_09_04_2018_18_01_54.png VirtualBox_Manjaro-test1_09_04_2018_18_02_21.png VirtualBox_Manjaro-test1_09_04_2018_18_02_59.png VirtualBox_Manjaro-test1_09_04_2018_18_03_11.png

Ne verujem da bi bilo koristi ako je problem do video drajvera…TRIOS live dolazi sa oss nouveau drajverima.

Да ли је дозвољено дистрибуирати неслободне драјвере као што Manjaro ради?
Чудно је, већина дистрибуција нема те драјвере доступне без неке гимнастике због лиценци.

@Lazar
Ako Nvidia ne zabranjuje distribuciju svojih drajvera, onda ne vidim problem…X nema veze sa linux kernelom, isporučuje se sa MIT licencom, a ona ne zabranjuje blobove uz instalaciju X-a.
Npr…OI se isporučuje isključivo sa Nvidia vlasničkim drajverima, i niko se ne buni, pa nema logike ni da pingvini galame oko toga :slight_smile:

Uostalom, evo šta kaže Nvidia što se tiče distribucije drajvera:

2.1.2 Linux/FreeBSD Exception. Notwithstanding the foregoing terms of Section 2.1.1, SOFTWARE designed exclusively for use on the Linux or FreeBSD operating systems, or other operating systems derived from the source code to these operating systems, may be copied and redistributed, provided that the binary files thereof are not modified in any way (except for unzipping of compressed files).

Download NVIDIA, GeForce, Quadro, and Tesla Drivers

Hvala svima,
pokušaću ovo što je @Mikulino naveo.

Asus, tzv. podrška, pa ovo je smešno u 21. veku, bacite pogled na attachment.

Naravno da će to pisati pošto je potpisan ugovor sa M$ i da još uvek nije napisan stabilan drajver za Linux sisteme, probaj Ubuntu ili Kali Linux da instaliraš unutar Windows 10 sistema Kali on the Windows Subsystem for Linux | Kali Linux
samo da napomenem da je još uvek ovo dosta nestabilno i u razvoju ali da ima potencijal
Još nekoliko korisnih linkova
rEFInd: Make a live USB flash drive to boot into your system

Vulkan Driver Support

Mala napomena, da se novajlija ne zbunjuje: rEFInd baš nikakve veze nema sa grafičkim drajverima, ako je do njih problem sa podizanjem linuxa.
TRIOS je po difoltu spakovan sa rEFInd, koji će prepoznati UEFI podešavanja, ako i samo ako je UEFI bios podešen kako treba…zato sam i reagovao na prvu poruku, da se isključi CSM opcija, koja proizvodi više problema nego što donosi neku korist.

Uostalom, da ne nagađamo…okačiću večeras bar TRIOS iso negde, pa može odmah da se isproba…

@Slavimir
TRIOS iso je okačen ovde:
Index of /ISO/

Skini iso, “nareži” ga na usb nekim programom, i probaj da podigneš live.

1. Ako se prilikom pokretanja pojavi ekran kao sa slike 1, znači da je UEFI podešen kako treba (isključi CSM u biosu)…na slici 1 je prikazan rEFInd uefi boot menadžer.
  2. Ako se pojavi ekran sa slike 2, znači da si u legacy modu biosa…na slici 2 je standardni isolinux boot loader.

Slika-1.png Slika-2.png
No, bez obzira na mod biosa, svakako probaj da podigneš sistem, pa javi ovde rezultat…