Problem sa instalacijom

Pozdrav Linuxovci

Jedan donedavni korisnik Windowsa je resio da predje na Linux. Preporucio sam mu Linux Mint i on je odabrao Cinnamon okruzenje.
Medjutim, ima problem sa instalacijom, pa se ja ovde obracam u njegovo ime.

BFUMEt1.jpg

Upste nece ni da krene instalacija Mint-a. Neko moje razmisljanje je da Windows pravi problem (po ovome sto pise sa sike) a takodje sam citao i da Linux Mint 17.3 pravi problem na nekim masinama zbog kernela pa je mozda i do toga.
Sve u svemu, ako neko zna resenje problema, zamolio bih da podeli sa mnom :smiley:

Napiši koja je konfiguracija ako je laptop koji model

Toshiba Satellite C55-B5202

Možda problem pravi fast boot ili secure boot. Windows 8/8.1 po default-u ide u hibernaciju. Pre nego pto pokreneš LiveCD budi siguran da Windows nije u hibernaciji.

E pa to sam i ja pomislio. Dakle da se upali Windows pa da se opet ugasi ili sta?

Secure boot definitivno. I ja sam imao Toshiba-u i na kraju sam je prodao jer me to iznerviralo. Tada sam uspeo samo Trios da instaliram od svih mogucih i nemogucih distribucija.
Probaj i ti Trios pa vidi…

Oh, znaci toliko je beznadezno. Sta ces. Prenecu mu ovo sto si reko.

Pa nek proba Trios

Kolko sam shvatio, nece TRIOS.

E onda ko ga j… :smiley:

Salim se naravno :slight_smile:

Možda neće TRIOS jer mu se ne sviđa XFCE. Rešenje: instaliraj mu Cinnamon na TRIOS.

Nije mi jasno zašto loader pokušava da pristupi windows particiji. Zadnji put kada sam koristio mint live sistem nije automatski mountovao particije. Preko čega ste pokrenuli instalaciju? Najbolje i najbrže je da se napravi butabilni usb flash pomoću rufus, win32 disk imager, ili neke slične alatke. Inače ova greška se javlja kada je na windowsu uključena hibernacija tzv fast startup, pa se prilikom isključivanja samo zatvore programi i odloguju korisnici a ostatak se upisuje na disk radi bržeg podizanja. Ima dosta uputstava na netu kako se ovo isključuje.

Malo sale nikad nije na odmet :wink:

Ma oce Mint. A i ja koristim Mint, da budem iskren TRIOS nikad nisam ni pokusao, ne znam ni na cemu se bazira.

Napravio je butabilan USB preko Unetbootin programa.

Ali gledaj, ako je ovo istina

Iz ove recenice se zakljucuje da je problem u laptopu a ne u Windows sistemu, ili ja sam mozda tu nesto pogresno shvatio.

Baziran je na Debianu.
Što se tiče “secure boot” problema, TRIOS bi trebalo tu zvrčku 'ladno da preskoči…nisam ja bezveze ubacio rEFInd u live iso :wink:

Da nije problem sa UEFI? To mora da se isključi uvek pre instalacije.

@Sreten Nemam pojma zaista. Uglavnom covek resio da nosi laptop u servis da mu instaliraju Windows (posto nije htela mrezna da mu radi ni sa jednim drajverom pa se, s pravom, ponadao da ce mu na Linuxu raditi, s obzorm na to da je mrezna ispravna) tako da je od Linuxa odusta 100%, pa da ne ispadne sad da ga ja tu nesto prisiljavam :smiley:

@Dragan

nemam pojma sta ovo znaci ali ako radi poso svaka cast. Evo sad cu da skinem TRIOS da ga probam :wink:

Uvek UEFI treba isklučiti u BIOS pre instalacije bilo kakvog OS osim windowsa.
To mi je prvo palo na pamet pa sam zato pitao. Možda i nije to problem samo sam na to prvo pomislio, ali treba probati ništa ne košta osim malo vremena.

Ja nikome licno ne preporucujem linux, jer onda ja moram da vadim vruce krompire iz rerne. Ko sam ne skonta kako radi linux, ako nema zelju, onda ga i ne treba prisiljavati. :slight_smile:

@Sreten hvala na predlogu, u svakom slucaju.
Svacije misljenje je dobrodoslo :wink:

Ja generalno obozavam da resavam probleme u vezi Linuxa, samo sto je fora sto ne umem drugima da objasnim. Ono, imam u glavi predstavu o tome na koji nacin sve to funkcionise ali kad dodje vreme to prezentujem nekom, e tu vec dodje do problema.

Nema problema. Tu smo da pomognemo ukolio možemo :slight_smile: