Problem sa Nvidia Ge-Force 6200 TC

Pozdrav društvo,

Moj problem je sledeći, a vjerujem da ima vas dosta sa sličnim problemom kada je u pitanju Nvidia GPU.
Naime, koji god drajver instaliram (a ponuđeni su 304.125 i 173.14.39), sistem zamrzne. Trenutno sam n Mint-u 17.1 Xfce, ali probao sam sve distribucije i Mint-a i Ubuntu-a, isti problem. S obzirom da je Mint baziran na Ubuntu-u, ne čudi me taj problem, samo me zanima jel neko našao rješenje. Pregledao sam milion stranih foruma, pokušavao svašta, ali avaj. Koristim nouveau drajver, sistem ne radi loše, ali…

Hvala vam unaprijed!!!

Aj probamo ovako…

Odradi ovo:

sudo apt-add-repository ppa:xorg-edgers/ppa

Pa ovo:

sudo apt-get update

I na kraju ovo:

sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings

Nakon ovoga resetuje komp pa javi rezultat.

Probao sam i to Vladimire, isti problem. Zaboravio sam da napomenem, da kad je tek izašao Ubuntu 12.04, sa istom grafičkom, sistem je radio bez problema, ali se ne sjećam da li je u tom trenutku bila neka druga verzija drajvera. To je počelo da se dešava kada sam prvi put instalirao Ubuntu 14.04, ali kad sam ponovo vratio 12.04, problem je ostao. Zato sam nekog mišljenja da je možda problem kernel, možda je u tom trenutku starija verzija kernela više odgovarala grafičkoj?

Pa onda u tom slučaju instaliraj ponovo ubuntu ili mint ali sa starijim kernelom.

Ne bih baš to da radim, svejedno planiram da mijenjam grafičku. Hvala u svakom slučaju.

@zelimir
v304 odgovara tvojoj kartici. :slight_smile:

Zamrzne pri instalaciji ili nakon restarta/pri korišćenju?

Oba drajvera zamrznu posle restarta, čim krenem da bilo šta radim, pukne. Najduže 2-3 minuta radi kako treba. Primjetio sam da čim pokrenem Firefox, odmah zamrzne, ali i ako ga ne pokrećem isto, samo ne baš odmah.

Meni to više deluje na problem sa nouveau drajverom, nego na nV. No da proverimo, instaliraj inxi:

sudo apt-get install inxi

pa daj ispis od:

inxi -Gxxx

Evo ispisa:

Graphics: Card: NVIDIA NV44 [GeForce 6200 TurboCache] bus-ID: 01:00.0
X.Org: 1.15.1 drivers: (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau Resolution: [email protected]
GLX Renderer: Gallium 0.4 on NV44 GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes

nVidia drajver ti nije ni učitan. :wink:
Da vidimo da li je instaliran kako treba, daj ispis od:

dpkg -l | grep nvidia | grep ii

i da vidimo da li je defaultni nouveau drajver blacklist-ovan kako treba, od:

for f in /etc/modprobe.d/nvidia*; do cat $f && echo "------"; done

Ne, ne, ovo je ispis pod nouveau drajverom. Sa Nvidia drajverom sam radio i manualni blacklist u modprobe.d direktorijumu, i nista.

Ako imaš identičan problem i sa nouveau i sa nvidia drajverom, onda ne bih znao.
Meni na 6150SE ( ista generacija, sličan čip, integrisana ), nV v304 drajver rešava isti problem koji ti imaš ( korupcija slike i nasumično smrzavanje, najčešće izazvano pokretanjem FF-a ).

Usput, kad je nouveau u pitanju, meni konkretno nije pomoglo, no ne košta te ništa da probaš dodavanje “nouveau.config=NvMSI=0” linije kao kernel parametar. Detaljnije uputstvo ovde.

Nemam problema sa nouveau, samo sa Nvidia drajverom. Hvala na savjetima !!!