problem sa particijama

pozdrav ljudi

ovo mi je prvi post ovde :slight_smile: a i totalni sam pocetnik u LInuxu pa ne zamjerite ako nesto lupim :slight_smile:
nisam nasao nigde temu da se predstavim pa bih molio da me uputite :slight_smile:

za pocetak imam jedan problemcic pa bih molio savjet ili neki HOW TO

ja sam totalni pocetnik u linuxu do sada sam koristio WIN i dosadio mi je jer pravi vise stete nego koristi (inace sam IT admin po struci i zaposlenju)

presao sam na linux Mint (bio pokusaj moj 1) i napravio sam sebi grdan problem. evo i koji.

lap top mi je imao 3 particije
1 sistem oko 150gb
2 Data 1 sa bitnim podatcima koje svakodnevno koristim oko 250gb
3 Data 2 sa manje bitnim podatcima ali i njih dosta koristim ( uglavnom filmovi i neke privatne slike)

e sta sam ja nacinio kao dugogodisnji win korisnik…
stavio sam cd i krenuo instalaciju, u nekom koraku (mislim da je 3 po redu ) dobio sam izbor
1 da instaliram linux pored win
2 da instaliram samo linux
3 da izaberem nesto drugo

i ja KONJINA uzmem opciju 2 i linux predje na sledeci korak, onda meni padne na pamet sta sam uradio i brze bolje prekinem instalaciju tako sto sam ugasio lap top

ishod:
cjeli disk 750gb je postao jedna particija a podataka nigde…pomoc sam trazio od druga koji duze koristi linux i on je probao sa nekim Parted Magic linuxom i programom TestCD i rezultat je da nadje sve fajlove ali za vecinu njih 90% velicina je 0b…

ja naprosto ne znam sta da radim pa Vas molim da mi pomognete

p.s. izvinite ako sam ispao nepristojan sa ovim upadom na 1 postu…i ne zamjerite ako budem lupetao nesto jos ucim oko linuxa :slight_smile: zivjeli

Pozdrav i dobrodošao na forum :slight_smile:
Ako želiš da se predstaviš, to možeš uraditi u ovom podforumu
http://forum.opensou…i-oss-projekta/

Što se tiče vraćanja podataka, trebalo bi prvo pokušati oporavak fat/ntfs tabela particija (jer se u njima nalaze podaci o fajlovima), a ne samih podataka… pošto si brzo prekinuo instalaciju, velika je verovatnoća da je najveći deo fajlova još uvek netaknut…
Podigni neki live-cd linux (Mint, Ubuntu, Debian) pa odatle pokreni programe gparted i TestDisk

Pozdrav i dobrodošao!
Pošto već koristiš windows,postoji za njega program “Data recovery wizard professional” tako treba da se zove ako se dobro sećam. Probaj sa njim

Pozdrav i tebi, dobro nam dosao! :slight_smile:

Sto se problema tice, ako me secanje ne vara, neka neko potvrdi nisam sad u mogucnosti da proverim, “druga opcija” je bese “Install Linux Mint on entire hard drive”!? Ako jeste, onda ti je Setup formatirao ceo hard, otud ta jedna jedina particija.

Ja se slabije razumem u recovery alate, ali evo procitaj ovde, ovaj lik je uspeo da spasi podatke:
http://ubuntuforums…d.php?t=1661531

Koristeci PhotoRec:
http://www.cgsecurit…g/wiki/PhotoRec

Sreca da si brzo prekinuo instalaciju, pa je bilo vrlo malo pisanja po disku, sto bi trebalo znatno da poveca sanse za spasavanje podataka.

:drinks:

Pozdrav i dobrodosao na forum.
Sto se tvog problema tice, nije neresivo. Kao sto Dragan rece samo si prekinuo NTFS tabelu.
Podaci mogu da se spasu verovatnoca je za to velika preko nekih windowsovih programa namenjenih za to. Ima ih dosta data recovery, recovery wizardi razni itd.
Druga stvar je sto ti sad nemas windows na hard disku, i ne preporucujem da bilo sta radis na hardu. Najbolja varijanta u celoj prici bi bila da se taj disk izvadi i poveze na neki racunar i da se onda pokrene softver za povracaj podataka.
To je ono sto bi ja uradio da se to meni desilo. Znaci nista ne bih dirao vise, niti instalirao, vec bi probao da vratim podatke sa harda.
Nisam koristio linux programe za povracaj podataka pa neznam kakva im je uspesnost kod povracaja. Stoga sam naveo windows alate koji to rade relativno uspesno.

U svakom slucaju javi sta si odlucio i sta si uradio.

Ako je instalacija kreirala ext4 particiju i krenulo je kopiranje, možda se Windows programi za povraćaj baš i ne snađu. U svakom slučaju moraš da ubaciš hard uz neki na kome je sistem jer ne smeš više ništa da radiš sa njim, ni instalaciju ni spašavanje podataka, sve mora da ide sa/na drugi hard.
Ako je ovako krenulo, postoje i programi koji vraćaju podatke sa obrisanih ext4 particija pa javi dokle si stigao.

Kada si prekinuo? Da li je instalacija kopirala mnogo ili samo malo?