Problem sa racunarom

Pozdrav, tema nema veze sa mint-om al kontam da ima strucnijih ljudi na forumu da mi pomognu, naime problem imam sa desktop racunarom na kom je win 7 jedan dan jednostavno nije hteo da se upali kad pritisnem dugme pocnu da se vrte ventilatori na grafickoj, procesoru kao i u kucistu ali nije bilo slike na monitoru i nije moglo da se cuje nikakvo pistanje sa maticne. Citao sam nesto na netu kao mozda je do memorije i ja izvadim jedan modul posto imam 2, jedan od 1G i jedan od 2G i kad sam izvadio ovaj od 2G gle cuda proradi odmah racunar i ok pomislim treba nova memorija. Naredna 2-3 dana se palio redovno sa 1G memorije i onda opet pocne i ja tu krenem sve da vadim i vracan nazad cak sam vratio i onaj stap od 2G i opet proradi, restartujem ga i opet nista i par puta sam probao restart i onda uspe da udje u win. Odneo sam kuciste kod druga gde sam probao drugo napajanje i graficku isto se tako ponasalo. E sad sto sam primetio na maticnoj je da su 3 kondenzatora procurela pa sumnjam na nju posto nemam da probam drugu memoriju i procesor al interesuje me dali procesor i memorija mogu tako da cas rade cas nerade, pogotovo procesor jer kolko kontam on kad pregori to je to. I da dodam procesor je AMD Athlon II maticna MSI.

Tebi je otisla ploca prijatelju… Ja bi to tako konstatovao…

Da li si mozda resetovao BIOS chip na maticnoj ploci?

Probaj sa tim… I povadi sve osim graficke, znaci izvadi hard diskove sve napolje, rezace, oba RAM modula…i upali racunar…Onda mu vrati polako RAM module… po mogucstvu probaj da im menjas mesta… znaci 1 i 3 slot, pa ako nece 2 i 4 slot…

Vidi dal radi BIOS…ukoliko nemozes ni tad da udjes u bios…onda ti je maticna problem…

Inace RAM module kao i hard disk mozes da testriras preko programa koji se zove Hirens boot…narezes ga na CD i bootujes ga kao bilo koji drugi OS. U njemu imas program memgold koji sluzi da testira RAM…

Za procesor posto je AMD skinu mu cooler, i izvadi ga skroz okreni ga naopako i pogledaj da nije izgoreo…videces pozuti malo…to isto pogledaj i na slotu na ploci gde cpu leze…da nema zute boje…ako ima…onda ti je cpu riknuo…pregrejao se…
Kod intela se to nikad ne dogadja, medjutim kod AMD to je jako ucestao problem…

Posle skidanja moraces da kupis novu pastu za cpu kad budes cooler vracao…

Neznam sta drugo da ti kazem u ovom momentu…

Sto se tice memorije probao sam da menjam mesta posto imam 4 slota, procesor sam isto vadio nista se ne vidi i racunar redovno radi cim se upali znaci kad udje u win ja redovno igram igre i sve nema ni zamrzavanja ni reseta, problem je samo da se upali i probao sam sa reset cmos i isto. Opet kazem tesko je proveravati komponente posto se i sam ovima uspe upaliti posle par pokusaja i radi redovno nekada se cak i iz prve upali bez problema, jedino sto se bas vidi da nije kako treba su ti kondenzatori na maticnoj

Moje misljenje je da je problem maticna, tj. ta tri procurela kondezatora. Verovatno nema dovoljno struje pri pokretanju pa zakucava. Najbolje bi bilo ako umes i znas sta radis da ih sam promenis ( http://www.youtube.com/watch?v=bcg2ehc4iVw&feature=related ), a ako ne nosi plocu u servis, pogotovu ako je jos u garanciji, nije to veliki, ni skup kvar. ( Ako su samo kondezatori u pitanju, naravno )!

Ja sam imao slican problem davno na starom racunaru, doduse sa kondezatorima u napajanju, ali se slicno ponasao racunar, upali se pa se ugasi posle sekundu-dve. Zamena kondezatora resila problem. A u osnovi je princip isti, procureli kondezatori=nedostatak akumulirane struje.
U svakom slucaju, prvo probaj ovo sto je Sreten napisao. Pa ako je po tome sve ok, onda je samo ploca problem, tj naduveni kondezatori. :slight_smile:

Ako su se naduli a potom i procureli elektrolitski kondenzatori ( elektroliti ), u blizini procesora se obično to događa zbog lošeg napajanja, možeš odneti ploču kod majstora koji to rade. Da bih to sam uradio, može ali traba imati dobru lemilicu, dobar vrh, i naravno elektrolite istih karakteristika. Nisam siguran, ali možda smeju da budu i malo većih kapacivnosti, ali bolje ne.

Definitivno je problem do kondova… e sad kako i dal moze da se to resi…to neznam…

Hvala na odgovorima i mislio sam da je maticna samo sam hteo da cujem druga misljena :slight_smile: